осигуряване на управител на търговско дружество

2_1236/ 15.10.2014 г.
КСО – чл.4, ал.1, т.7
чл.6, ал.3
ОТНОСНО: осигуряване на управител на търговско дружество
Изложена е следната фактическа обстановка: дружество е сключило договор за управление, без уговорено възнаграждение, с физическо лице, което не е съдружник в дружеството. С лицето ще се сключи трудов договор на длъжност ръководител лаборатория.
Във връзка с изложеното е поставен въпроса: подлежи ли на осигуряване лицето по договора за управление и контролв случай, че не е уговорено възнаграждение и не упражнява трудова дейност извън дейността по управление?
При така изложената фактическа обстановка и действащата нормативна база, свързана с осигурителното законодателство, изразявам следното становище:
Упражняването на трудова дейност е основна предпоставка за възникване на осигуряването и като основен принцип е изведена в чл.10 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) – осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
Осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване /ДОО/ се дължат върху доходите от трудова дейност. Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност (чл. 6, ал. 2 от КСО).
С други думи, в основата за възникване на осигуряването е осъществяване на трудова дейност по КСО, срещу която лицата получават доходи за положения труд.
Съгласно чл.4, ал.1, т.7 от КСО, задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са управителите и прокуристите на търговски дружества и на еднолични търговци и на техните клонове, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества.
За тези лица /управителите/ осигурителните вноски се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход /чл.6, ал.3 от КСО/.
Като „неначислени възнаграждения” на лицата, които осъществяват трудова дейност по управление и контрол на търговски дружества се определят дължими възнаграждения, които не са начислени, с други думи не са отразени по съответния начин в счетоводството на лицето съгласно изискванията на основните принципи за текущо начисляване и съпоставимост на приходите и разходите, заложени в Закона за счетоводството. Не е непременно задължително възнаграждението да се дължи по договора за управление, в зависимост от вида на търговското дружество, възнаграждението може да е посочено в дружествения договор, съответно учредителния акт, да е определено с решение на съответния орган на дружеството или по друг начин /Указание № 24-00-10/10.03.2010г. на Изпълнителния директор на НАП/.
На основание гореизложеното в хипотезата при която физическо лице не е собственик или съдружник в дружество, фактът, че е вписано като управител не е достатъчен, за да възникне задължение за осигуряване. Видно от разпоредбата на чл. 10 от КСО, това задължение ще възникне от деня, в който лицето започне упражняване на трудова дейност по управление и контрол и при наличие на изплатени, начислени или договорени/определени по съответния ред възнаграждения.
В заключение следва да имате предвид, че упражняването на трудова дейност на лицата по чл. 4 от КСО, както и наличието на изплатени, начислени или неначислени възнаграждения с оглед дължимостта на осигурителните вноски се установява от органите по приходите на НАП за всеки конкретен случай в хода на административно производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.
Указание № 24-00-10/10.03.2010 г. на Изпълнителния директор на НАП е публикуванона интернет страницата на НАП: www.nap.bg

Оценете статията

Вашият коментар