осигуряване на управител по договор за управление и контрол, сключен за работа по 2 часа дневно съгласно Кодекса за социално осигуряване

3_5529/21.11.2008г.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 7;
КСО, чл. 6, ал. 10;
НЕВДВКПОВ, чл. 1, ал. 5
Относно: осигуряване на управител по договор за управление и контрол, сключен за работа по 2 часа дневно съгласно Кодекса за социално осигуряване
В ЕООДе назначен управител по договор за управление и контрол, който се осигурява на същото основание и в други дружества. Поради това отработеното от управителя време в дружество не надвишава 2 часа на ден. В тази връзка е поставен следния въпрос:
Може ли управителят да се осигурява пропорционално на отработеното време на основание чл.1, ал.5 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски? Например по 2 часа на ден или върху сумата 151,62 лв. за месец (при 21 работни дни за 2 часа дневно за 607лв. минимален осигурителен доход за самоосигуряващи се лица).
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, обн. ДВ бр.110/1999 г., посл. изм. ДВ бр.89/2008 г.) и Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (обн. ДВ бр. 6/2000г., посл. изм. ДВ бр.20/2008 г.) изразяваме следното становище:
В чл. 141, ал. 7 от Търговския закон е посочено, че отношенията между дружеството и неговият управител се уреждат с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик.
Договорът за управление няма изрична уредба извън регламента в Търговския закон, следователно за този вид договори се прилагат общите разпоредби на гражданското право, в частност на Закона за задълженията и договорите. Договорът за управление е вид граждански договор, с който се предава управлението на едно предприятие като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителят се задължава срещу определено възнаграждение да постигне конкретни стопански резултати в рамките на договорения срок.
Изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества се осигуряват задължително за всички осигурени социални рискове по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. Доходът, върху който се дължатосигурителни вноски за държавното обществено осигуряване за тези лица, се определя съгласно разпоредбите на чл. 6, ал. 3 и 4 от кодекса. Осигурителният доход е полученото, или начисленото, но неизплатено възнаграждение по договора, но не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно чл. 6, ал. 2, т. 3 от КСО и не по-голям от максималния осигурителен доход, определен със ЗБДОО за съответната календарна година. За 2008 г. е определен максимален осигурителен доход в размер на 2000 лева.
Здравното осигуряване на изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества се извършва по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване – на база дохода, върху който се внасят осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване. Лицата, родени след 31.12.1959 г. се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд. Осигурителните вноски се внасят върху доходите, за които се дължат вноски за държавното обществено осигуряване.
Продължителността на работното време е част от съдържанието на трудовия договор и се определя съобразно разпоредбите на Кодекса на труда (КТ). Уговарянето на работа през определени дни от месеца и/или за непълно работно време е правна възможност, предвидена в чл. 114 от КТ, съответно в чл. 138, ал. 1 от КТ. Правата и задълженията на страните по договорите за управление и контрол се уреждат съгласно изискванията на Търговския закон и Закона за задълженията и договорите, поради което наличието на подобна клауза в договор за управление и контрол е без юридическа стойност за осигурителния режим на лицето, изпълнител по договора. Поради това, осигуряването на изпълнител по договор за управление и контрол, не може да се определя пропорционално на отработеното време посредством клауза за непълно работно време, което би било допустимо при трудов договор.
Предвид изложеното, когато отношенията между страните, свързани с управлението на търговското дружество не са уредени по Кодекса на труда, а е сключендоговор за възлагане на управлението по чл. 141, ал. 7 от ТЗ, осигуряването е по описания по-горе ред – върху доход, не по-малък от съответния минимален „праг” независимо, че договорът може да е за работа до 2 часа дневно.
Разпоредбата на чл. 1, ал. 5 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, се прилага в случаите, когато управителят не е отработил всички работни дни в месеца в случаите при временна неработоспособност или друг отпуск, за който не се изплаща възнаграждение, както и при започване или прекратяване на трудовата дейност по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО.
Следва да имате предвид, че лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО внасят осигурителните вноски върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход като спазват реда,определен в чл. 6, ал. 10 от КСО:
1. доходи по трудови и/или по служебни правоотношения, по договори за управление и контрол на търговски дружества и от трудова дейност като член-кооператори;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.

5/5

Вашият коментар