Осигуряване на управляващ съдружник в търговско дружество, упражняващ едновременно дейности на различни основания по чл. 4 от Кодекса за социално осигуряване

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 2; чл. 4, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 7; чл. 6, ал. 7, ал. 8, ал. 10;
НООСЛБГРЧМЛ – чл. 1, ал. 1;
ТЗ– чл.141;
ОТНОСНО: Осигуряване на управляващ съдружник в търговско дружество, упражняващ едновременно дейности на различни основания по чл. 4 от Кодекса за социално осигуряване
Депозирали сте в ТД на НАП – ….., офис …., писмено запитване с вх. № …………../13.09.2011 г., препратено по компетентност в Дирекция ”ОУИ” – …. с вх. № ……………../20.09.2011 г.
Изложена е следната фактическа обстановка:
В качеството Ви на управител, сте се осигурявал като самоосигуряващо се лице за полагания от Вас труд в търговското дружество (ООД) до 31.01.2007 г.От 01.02.2007 г. сте назначен в същото дружество по трудов договор на длъжност „търговски представител”, а от 01.06.2008 г. сте преназначен на длъжност „ветеринарен лекар”. От 01.09.2011 г. с договор за управление и контрол съгласно Търговския закон Ви е възложено да управлявате дружеството.
Поставен е следният въпрос:
Правилно ли е като съдружник да работите едновременно по трудов договор и по договор за управление и контрол в дружеството и да се осигурявате на двете основания?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, упражняващи трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Задължението за осигуряване на посочените лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица).
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО). Окончателен размер на осигурителния доход същите определят по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход.
По отношение на управляващите собственици и съдружници в търговски дружества (ЕООД и ООД) следва да се има предвид регламента на чл. 141, ал. 7 от Търговския закон (ТЗ), според който отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението, който се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик. В съответствие с цитираната правна норма в чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО е предвиден отделен ред за осигуряването на изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества.
Необходимо да се отбележи, че не е непременно задължително възнаграждението да се дължи по силата на договор на основание чл. 141, ал. 7 от ТЗ. В зависимост от вида на търговското дружество възнаграждението може да е посочено в дружествения договор, съответно учредителния акт, да е определено с решение на съответния орган на дружеството или по друг начин.
Когато собственикът или съдружникът няма определено възнаграждение за положен труд в качеството му на управител въз основа на изрично сключен договор за възлагане на управлението на дружеството или на друго правно основание, осигуряването му следва да се извършва по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, т.е. по установения за самоосигуряващите се лица ред.
Няма пречка съдружниците в търговско дружество да изпълняват определени длъжности по трудови правоотношения в дружеството като осигуряването в тези случаи се извършва по реда, определен за работниците и служителите: на основание чл. 4, ал. 1, т. 1 или чл. 4, ал. 2 от КСО. Осигурителният доход на съответното лице за календарния месец ще се формира като сбор от осигурителния доход по трудовия договор и избрания осигурителен доход от самоосигуряващото се лице и/или осигурителния доход по договора за управление, но общо не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. При ограничаване на доходите до максималния месечен размер на осигурителния доход е необходимо да се спазва определената в чл. 6, ал. 10 от КСО последователност при внасяне на осигурителните вноски. Съгласно цитираната разпоредба за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 (в т.ч. от трудови правоотношения и правоотношения по управление и контрол);
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3.доходи за работа без трудово правоотношение.
Предвид гореизложеното,в качеството Ви на съдружник и управител, следва да внасяте осигурителни вноски по описания по-горе ред в зависимост от извършваната трудова дейност, заплащането за положения от Вас труд и начина, по който са уредени отношенията Ви с дружеството.
По въпроса за законосъобразността на сключения трудов договор със съдружник в търговско дружество, който е едновременно и управител на същото, Ви уведомяваме, че компетентна е Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”, на която е възложен цялостният контрол по спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности.

Оценете статията

Вашият коментар