основание за издаване на кредитно известие съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност(ЗДДС)

3_2751/30.08.2012г.
ЗДДС, чл.115
ЗСч
Относно: основание за издаване на кредитно известие съгласно разпоредбите наЗакона за данък върху добавената стойност(ЗДДС)
Според изложеното запитването дружеството през м.09 и м.10 2009г. е сключило два договора за строителство и продажба на недвижими имоти, като към втория договор е сключен анекс на 29.09.2010г. Срокът на договорите е 24 месеца от датата на разрешението за строеж, което е издадено от Община Г през м.08.2009г. Във връзка с това дружеството е извършило авансови плащания в размер на хххх лв. с включен ДДС, за които плащания са издадени фактури от изпълнителя. Дружеството-изпълнител по договорите не е изпълнило задълженията си за изграждане и прехвърляне на собствеността на договорените обекти в договорения срок, а именно: 14.09.2011г. по първия договор и 05.10.2011г. по втория договор. С писмо дружествотоопределя срок до 31.12.2011г. наизпълнителя по договорада изпълни задълженията си по същите. В същото писмо е предупредило, че при неизпълнение на този допълнително даден срок договорите следва да се считат за едностранно прекратени по вина на изпълнителя. Писмото е получено на 26.10.2011г. В дадения допълнителен срок дружеството–изпълнител не е завършило обектите, поради което договорите се считат за развалени по вина на изпълнителя, считано от 01.01.2012г. С нотариална покана, връчена на изпълнителя по договорите, същият е поканенда възстанови преведените авансови суми, както и направените разходи във връзка със сключените договори. Дружеството-изпълнител не е изпълнило разпоредбата на чл.115 от ЗДДС и досега не е издало кредитно известие за сумата от хххххх лв. На 31.01.2012г. е сключена нотариално заверена спогодба за разсрочване на плащанията,като във връзка с нея са осъществени частични плащания на 15.06.2012г. и на 26.06.2012г., като за тези плащания са издадени кредитни известия и същите са отразени в дневника за покупки на дружеството за м.06.2012г. За останалата част от сумата от дружеството е заведено гражданско дело и е издаден изпълнителен лист за претендираната сума, ведно със законната лихва от 09.07.2012г., въз основа на който е заведено изпълнително дело по описа на ЧСИ АВС. На 27.07.2012г. ЧСИ АВС е уведомил, че е получено доброволно плащане в срока за доброволно изпълнение. Плащането е осъществено от личната сметка на физическото лице, съдружник в дружеството-длъжник.На 02.08.2012г. ЧСИе превел сумата в размер на уууууу лв., която е намерила отражение в счетоводството на дружеството, подробно описано в писменото запитване.
Във връзка с изложеното сепоставят следните въпроси:
1. Правилно ли са направени счетоводни записвания във връзка с получената сума от ЧСИ?
2. В случай, че бъде издадено кредитно известие въпреки изтеклия срок по чл.115, ал.2 от ЗДДС и при положение, че сумата е възстановена на дружеството по съдебен път, като е платена от нерегистрирано по ЗДДС лице, следва ли същото да бъде включено в дневника за покупки на дружеството, тъй като сумите, събрани по съдебен път, не са сделка?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС
(обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ,бр.99 от 16.12.2011г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн.ДВ, бр.76 от 15.09.2006г., посл. изм. ДВ, бр. 15 от 21.02.2012 г., попр. ДВ бр.16 от 24.02.2012г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл.115, ал.1 от ЗДДС при изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известиекъм фактурата. По силата на ал.2 на цитираната разпоредба известието се издава задължително не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство. На основание чл.115, ал.3 от закона при намаление на данъчната основа или при разваляне на доставката се издава кредитно известие. Съгласно чл.124, ал.5 от ЗДДС регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него кредитни известия в дневника за покупки за данъчния период, през който са издадени.
В настоящия случай, според изложеното в запитването и приложените документи, са налице издадени фактури за извършени авансови плащания от „АААА”ЕООД във връзка със строителство и продажба на недвижими имоти. Безспорно е, че изпълнителят по договорите не е изпълнил задълженията си, което е наложило развалянето на същите, считано от 01.01.2012г. Именно това обстоятелство представлява основание за издаване на кредитно известие. Начинът на възстановяване на авансово платената сума (чрез изпълнително дело, образувано от ЧСИ)не влияе върху основанието за издаване на кредитно известие, както и на неговата валидност. Наличието на издадено кредитно известие задължава получателя да го отрази в дневника за покупки в периода, през който е издадено.
Следователно предвид законовата уредба последващото връщане на парите е ирелевантен факт относно задължението на доставчика да издаде кредитно известие, което е обвързано с развалянето на договора.
Извън горното, следва да се има предвид, че нормата на чл.78 от ЗДДС предвижда корекция на ползвания данъчен кредит от дружеството при разваляне на доставката, която се извършва в данъчния период, през който евъзникнало това обстоятелство.
По отношение на въпроса относно правилното осчетоводяване на съдебните вземания уведомяваме, че същият е изпратен в Дирекция „Данъчна политика” при Министерството на финанситеза изразяване на становище по компетентност.

Оценете статията

Вашият коментар