освобождаване от данък върху превозните средства, собственост на лице с намалена работоспособност.

Изх. № М-08-К-1
Дата06.04.2015 год.
ЗМДТ, чл. 58, ал. 1, т. 4;
ДОПК, чл. 108, ал. 2;
ДОПК, чл. 109, ал. 1;
ДР на ДОПК, § 2 във връзка с чл. 99 и следващи от АПК.
На руска гражданка с постоянно пребиваване в Република България, която е омъжена за български гражданин е издаден на основание чл. 107 от ДОПК акт за установяване на задължения по декларация за дължимия данък за лек автомобил, който е съпружеска имуществена общност.В подадената декларация през 2007 г., както и хода на проверката не е представена информация, относно освобождаване от данък върху превозните средства, собственост на лице с намалена работоспособност.
Във връзка с гореизложената фактическа обстановка сте поставили следните въпроси:
1. Явяват ли се приложените документи от Държавната служба за медико-социални експертиза – Москва основание за прилагане на чл. 58, ал. 1, т. 4 от ЗМДТ и ако е така посочената в документите „2-ра група инвалидност“ отговаря ли на „намалена работоспособност от 50 до 100 на сто“?;
2. Преференцията дали се прилага относно идеалната част, притежавана от лицето с намалена работоспособност ?;
3. В случай, че е налице основание за освобождаване от данък върху превозните средства собственост на лице с намалена работоспособност могат ли да се предприемат действия по установяване на задължението за данък на двамата съпрузи по чл. 108 от ДОПК?
По поставените от Вас въпроси изразявам следното становище:
1. По първия поставен въпрос.
Приложено Ви изпращам копие на писмо Изх. № …………………. на …………….. – управител на НОИ, в което е изразено становище, че по отношение на намалената работоспособност следва да се обърнете към съответната ТЕЛК по постоянния или настоящ адрес на заинтересованото лице;
2. По втория поставен въпрос.
На основание чл. 58, ал. 1, т. 4 от ЗМДТ освобождават се от данък върху превозните средства (лекият автомобил) – собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб.см и с мощност до 117,64 kW.С оглед на факта, че лекият автомобил е съпружеска имуществена общност предвиденото облекчение е само за идеалната част на съпругата, която е с намалена работоспособност.
3. По третия поставен въпрос.
Ако срокът за образуване на ревизионно производство на основание чл. 109, ал. 1 от ДОПК е изтекъл, то по аргумент на чл. 108, ал. 2 от ДОПК установените задължения по раздел първи (чл. 105-107 от ДОПК) са окончателно установени.
Възможността за изменение на влязъл в сила акт за установяване на задължение по реда на Административнопроцесуалния кодекс (АПК), се извлича от субсидиарното прилагане на кодекса за неуредените от ДОПК въпроси, предвидено в § 2 от ДР на същия. Преценява се дали е налице основанието по чл. 99, ал. 1, т. 2 АПК – откриване на нови обстоятелства или нови писмени доказателства от съществено значение за издаването на акта, които при решаването на въпроса от административния орган не са могли да бъдат известни на страната в административното производство.
От съществено значение при прилагане на реда за възобновяване на административното производство е и съобразяване на сроковете по чл. 102, ал. 2 от АПК, в които е допустимо образуване на производството. Тези срокове са законоустановени и са преклузивни, поради което с изтичането им се погасява възможността за възобновяване на производството.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОРНА НАП:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Scroll to Top