освобождаване от ДДС на международни организации

Изх. № 54-00-20
Дата: 29.08.2008 год.
ЗДДС, чл. 69;
ЗДДС, чл. 172;
ЗДДС, чл. 173;
ППЗДДС, чл. 109, ал. 2.
Относно: освобождаване от ДДС на международни организации
По повод Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № 54-00-20 / 20.08.2008 г., изразявам следното становище:
С оглед на така поставените във Вашето запитване въпроси, свързани с освобождаване от ДДС на международни организации по смисъла на ЗДДС (в сила от 01.01.2007 г.) и предвид обстоятелството, че не сте приложили договори и конкретни данни за действителното съдържание на доставките, можем да се ангажираме само с принципно становище по прилагането на конкретни разпоредби на ЗДДС, които считаме, че са относими спрямо фактическата обстановка, съдържаща се във Вашето запитване.
Поставените въпроси по същество са свързани с политиката на България относно освобождаването от ДДС на международните организации.
Редът за освобождаване от ДДС при прилагане на международни договори и възстановяване на данък на лица, неустановени на територията на страната е регламентиран в глава двадесет и трета на Законът за данък върху добавената стойност (ЗДДС):
•Освобождаване при внос на стоки по силата на международни договори
На основание чл. 172 от ЗДДС освободен от данък е вносът на стоки, за които в закон или международен договор, ратифициран и обнародван по съответния ред, е предвидено освобождаване на вноса от данъци, налози или други вземания (плащания, облагания) с ефект, еквивалентен на косвен данък, включително когато тези договори са финансирани със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата, както и вносът на стоки, които се внасят от въоръжените сили на други държави,
1
които са страни по Северноатлантическия договор, за ползване от тези въоръжени сили или от придружаващия ги цивилен персонал, или за снабдяване на техните офицерски или войнишки столове, когато силите участват в общите отбранителни дейности на Северноатлантическия договор на територията на страната.
Освобождаването се извършва въз основа на писмено потвърждение от органа, координиращ изпълнението на договора, до регионалната митническа дирекция, в състава на която е митническото учреждение, извършващо митническото оформяне за всяка конкретна доставка, съгласно чл. 105 от ППЗДДС.
•Освобождаване при освободен внос на стоки от въоръжени сили на чужди държави,
които са страни по Северноатлантическия договор.
Това освобождаване се извършва въз основа на Манифест НАТО 302, заверен в съответствие с процедурите на НАТО, в съответствие с изискванията на чл. 106 от ППЗДДС.
•Освобождаване на доставки на стоки и услуги по силата на международни договори
Разпоредбата на чл.173, ал.1 от ЗДДС предвижда за доставки, които са освободени
от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред да се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата.
За прилагането на нулевата ставка на основание чл.173, ал.2 от ЗДДС доставчикът е длъжен писмено да поиска становище от компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за основанието за освобождаването. Предвид разпоредбата на чл.173, ал.5 от ЗДДС за прилагането на нулевата ставка по тези доставки доставчикът е длъжен да разполага с документи, определени с правилника за прилагане на закона.
Съгласно разпоредбата на чл.107, ал.8 от ППЗДДС, нулевата ставка по чл.173, ал.1 ЗДДС се допуска само по отношение на доставки, извършени от основния изпълнител, който следва да е регистрирано по ЗДДС лице /чл. 107, ал.2 от ППЗДДС/.
Доставките, за които регистрирано по ЗДДС лице има право на приспадане на данъчен кредит са регламентирани с разпоредбите на чл. 69, ал.1 от закона. Съгласно чл.69, ал.1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил
или предстои да му достави. В същото време, в закона са предвидени определени ограничения на правото на приспадане на данъчен кредит, изброени в чл.70 от закона.
Следва да имате предвид разпоредбата на чл.173, ал.З ЗДДС, че ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит по чл.70 от закона не се прилагат по отношение на стоки и услуги, които се използват единствено за извършването на доставки по чл.173, ал.1 ЗДДС.
• Освобождаване при доставки на стоки и услуги, по които получатели са въоръжените сили на чужди държави или институции на Европейския съюз Съгласно чл.173, ал. 4 от ЗДДС облагаеми с нулева ставка са доставките на стоки и услуги, по които получатели са въоръжените сили на други държави, които са страни по Северноатлантическия договор и придружаващия ги цивилен персонал, когато силите участват в общите отбранителни дейности на Северноатлантическия договор на територията на страната, както и когато получатели са институциите на Европейския съюз. Съгласно чл. 109, ал. 2 от ППЗДДС за облагаемите доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната се прилага нулева ставка на данъка, когато получатели са институции на Европейския съюз, независимо коя е тяхната държава домакин. За прилагането на нулевата ставка на данъка доставчикът е длъжен да разполага с фактура за доставката и удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък по образец
Процедурата за заверяване на удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък, когато Република България е държава домакин е регламентирана с чл.110 ППЗДДС
Следва да имате предвид, че ЗДДС не е предвидил минимум, под който не се предоставя освобождаване от ДДС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//

Scroll to Top