Отговор на писмено запитване по прилагането на разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

Изх. № 07-00-44
Дата: 09.11.2015 год.
ДОПК, чл. 182, ал. 1;
ТЗ, чл. 154, ал. 1;
ТЗ, чл. 156, ал. 1.
Относно: Отговор на писмено запитване по прилагането на разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Във връзка с Ваше писмо дона НАП с вх. № ………………2015 г., отнасящо се до прилагането на разпоредби на ДОПК от органите на общинската администрация, моля да имате предвид следното становище:
Видно от изложените във Вашето писмо обстоятелства срещу юридическо лице -еднолично търговско дружество с ограничена отговорност (ЕООД) има издаден, валидно връчен и влязъл в сила ревизионен акт за публични задължения по Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). В хода на образуваното производство по реда на ДОПК за принудително събиране на задълженията на търговското дружество, установени с ревизионния акт, собственикът, който е и управител на едноличното търговско дружеството, е починал, като неговите наследници по закон представят пред общинските органи удостоверения за отказ от наследството на починалия наследодател.
С оглед на зададения от Вас въпрос, свързан с хода на производството по принудително събиране по реда на ДОПК и връчването на поканата по чл. 182, ал. 1 от ДОПК на търговското дружество, чийто едноличен собственик и управител е починал, а неговите наследници са се отказали от наследството и не желаят да продължат дейността на дружеството, трябва да се има предвид, че връчването на поканата по чл. 182, ал. 1 от ДОПК на длъжника е условие за започване на принудителното изпълнение от публичния изпълнител (чл. 221, ал. 1 от ДОПК).
При смърт на физическо лице, което притежава капитала на еднолично дружество, то се прекратява със смъртта му (чл. 157 от Търговския закон), ако не е предвидено друго или наследниците не поискат да продължат дейността.
За да се счете, че в изпълнителното производство липсва процесуално легитимиран субект на страната на длъжника, следва да се установи, че конституираният веднъж като такъв, е изгубил качеството „правосубектност“ – тоест – вече не съществува в правния мир.
В случая няма данни търговецът да е заличен в търговския регистър (ТР) и да е осъществена процедура по прекратяване на дружеството. Прекратяването не настъпва по силата на закона, а е резултат на последователно осъществяване на поредица юридически факти, каквито не са настъпило в случая. Щом липсва вписано решение за прекратяване на търговското дружество, то съществува в правния мир. В този смисъл, не следва да се обсъжда дали има или няма правоприемници търговецът, дали наследниците му са или не са заявили желание да продължат дейността му, или дали е налице друг вид частно или универсално правоприемство, рефлектиращо върху висящите задължения. Сред конкретно и ограничително изброените основания за прекратяване на изпълнителното производство липсва аналогична хипотеза.
Законодателят е предвидил задължителна процедура, която да предхожда заличаването на ЮЛ – търговец от правния мир, чрез извършване на съответното вписване в ТР (дори и на прекратяване по силата на закона) и това е процедурата по ликвидация.
Общите основания за прекратяване на ООД и съответно извършване на процедура по ликвидация са приложими и спрямо ЕООД – чл. 154 от ТЗ. Видно от разпоредбата на чл. 156, ал. 1 от ТЗ процедурата по ликвидация е изрично изключена единствено за хипотезите на чл. 154, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ТЗ. Доколкото основанията за прекратяване на ООД, съответно ЕООД, не са изчерпателно изброени, а напротив – основанията за прекратяване на ООД, съответно ЕООД, при които не се извършва ликвидация са именно изчерпателно посочени, то следва да се приеме, че законодателят не е изключил от приложното поле на процесната процедура факта на настъпване на смъртта на едноличния собственик на капитала в ЕООД – арг. чл. 154 от ТЗ във вр. с чл. 266 от ТЗ. В конкретния случай е налице отказ от наследство от наследниците, но интересите на кредиторите на процесното дружество също следва да бъдат защитени.
При липса на наследници или при отказ от наследство на всички наследници, които имат право да наследяват, е приложима разпоредбата на чл. 266, ал. 1 от ТЗ, според която длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията може да назначи външни за дружеството ликвидатори, които да извършат ликвидация на дружеството.
Ако няма наследници по закон или когато всички наследници са се отказали от наследството или са изгубили правото да го приемат, наследството се получава от държавата, с изключение на движимите вещи, жилищата, ателиетата и гаражите, както и на парцелите и имотите, предназначени предимно за жилищно строителство, които стават собственост на общината, на чиято територия се намират (чл. 11 от Закона за наследството).
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар