отчитане на обороти от продажба на услуги по реда на Наредба № Н-18 от 13.XII.2006 г.

2_1384/16.09.2011
Наредба № Н-18 чл.26, ал.1, т.2
Наредба № Н-18 чл.4, т.3
ОТНОСНО: отчитане на обороти от продажба на услуги по реда на Наредба № Н-18 от 13.XII.2006 г.
Бихте искали да откриете курс по танци в 2 училища. Залата ще е под наем за определени в договор часове. Заниманията ще са едночасови, в определени дни от седмицата. Плащанията в двата обекта ще се състоят в различно време.
В тази връзка сте задали следния въпрос:
Необходимо ли е да имате 2 касови апарата на двата обекта или е възможно да ползвате един касов апарат. Ако е възможно да ползвате един касов апарат, как трябва да се посочат адресите в касовите бонове?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка, изразяваме следното становище относно приложението на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и наНаредба Н-18 от 13.XII.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства :
В чл.118, ал.4 от ЗДДС е разпоредено, че условията, редът и начинът за работа с фискално устройство се определят с Наредба № Н-18за реда за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Наоснование чл.118, ал.1 и 2 от ЗДДС, всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.Фискалните устройства задължително имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с Националната агенция за приходите. Техническите изисквания, редът и начинът за изграждането и осъществяването на дистанционната връзка се уреждат с Наредба Н-18на МФ.
Разпоредбата на чл. 3, ал.1 от Наредба Н-18 на МФ/2006 г. предвижда,че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
По смисъла на ЗДДС, §1 от ДР, т.41, “търговски обект“ е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо, че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
Съгласно чл.25, ал.3 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ фискалната касова бележка в случаите по ал. 1 се издава при извършване на плащането. Лицата по чл. 3 са длъжни едновременно с получаване на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка.
Реквизитите на фискалната касова бележка се съдържат в чл. 26, ал. 1 от Наредба Н- 18/2006 г. на МФ, като в т.2 от същата разпоредба се съдържа изискването фискалната касова бележка да съдържа задължителен реквизит: „наименование и адрес на търговския обект, а когато не е налице стационарен обект – текст “БЕЗ СТАЦИОНАРЕН ОБЕКТ“.
Съобразно изискванията на чл.42, ал.3 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ лицето по чл. 3 без стационарен търговски обект съхранява:
1. в търговския обект – свидетелството за регистрация на ФУ;
2. в търговския обект – паспорта на ФУ, с изключение на случаите по чл. 14, ал. 3 и чл. 50, ал. 6;
3. на адреса за кореспонденция – КЛЕН и книгите за дневните финансови отчети.
С оглед гореизложеното, считаме, черазпоредбите на Наредба Н-18/2006 г. на МФ Ви дават възможност в двата търговски обекта, в които смятате да извършвате дейността си курс по танци, да въведете в експлоатация едно фискално устройство,като то следва да Ви бъде програмирано от съответната сервизна фирма така, че фискалната касова бележка да съдържа текст, съгласно чл.26, ал.1, т.2, предложение второ, а именно “БЕЗ СТАЦИОНАРЕН ОБЕКТ“.
Предвидпредстоящото организиране на дейносттаВи,Ви информираме, че бихте могли да попаднете и сред кръгът на освободените лица от задължението да издават фискална касова бележка, койтое очертан в чл.4 и чл.5 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ.
Съгласно чл. 4, т.3 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез фискално устройство лице, което извършва следната дейност: продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 38 от 1995 г.; изм., бр. 73 от 1998 г., бр. 8 от 2001 г., бр.54 от 2008г.); изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети, квитанции и др., които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра – един за клиента и втори за лицето по чл. 3.
Следователно, ако се снабдите с билети или други удостоверителни знаци (квитанция, талон и др.) за извършваната от Вас услуга – курс по танци, които отговарят на горепосочените условия, тоиздавания от Вас документ ще можеда служи като документ за плащане за извършена услуга, заместващ фискалната касова бележка и няма да е необходимо да въвеждате в експлоатация фискално устройство. Ако билетите или удостоверителните знаци за услуги не отговарят едновременно на изброените условия, заедно с тяхще трябва да издавате и касови бележки от фискално устройство.
В случай, че изберете да отчитате оборотите си от продажба на услуги – курс по танци чрез билети или други удостоверителни знаци (квитанция, талон и др.), следва да имате предвид разпоредбата на чл. 39а отНаредба Н-18/2006 г. на МФ, която задължава лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно от Наредба Н-18/2006 г. на МФ да водят книга (регистър) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци. Книгата (регистърът) съдържа брой на продадените билети, начален и краен номер на продадени билети по номинали и общ оборот за деня. Лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно чл. 4, т. 3 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ съхранява в търговския обект книгата (регистърът) за дневните продажби на билети/удостоверителни знации копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа.

Оценете статията

Вашият коментар