подаване на Декларация образец 1 при сумирано отчитане на работното време.

3_3543/13.06.2007 г.
КСО, чл. 5, ал. 4
Наредба № Н – 8
Относно: подаване на Декларация образец 1 при сумирано отчитане на работното време.
Постъпило е писмено запитване относно приложението на осигурителното законодателство. Според изложеното в него в „Х” ЕООД има наети по трудов договор лица, които работят при сумирано отчитане на работното време. Във връзка със създадения от 01.01.2007 г. в Националния осигурителен институт ред за изплащане на обезщетенията за временна неработоспособност в срок са представени болничните листи за м. януари 2007 г. Отказано е изплащане на обезщетенията по болничните листи за работниците, които работят при сумирано отчитане на работното време, тъй като все още не е подадена необходимата коригираща информация. В запитването се поставя въпроса допустимо ли е с оглед своевременното изплащане на обезщетенията на работниците на сумирано отчитане на работното време, подаването на коригиращата информация да става непосредствено след изтичане на всеки месец, т.е. преди да е приключил периода на сумираното отчитане?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Наредба № Н – 8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (обн. ДВ бр. 1/2006 г., изм. ДВ бр. 7/2007 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 142 от Кодекса на труда ( КТ, обн. ДВ бр. 26/1986 г., посл. изм. ДВ
бр. 40/2007 г.) работното време се изчислява в работни дни – подневно. В различни отрасли в зависимост от тяхната специфика може да се организира работата на определени категории работници, за които работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време-седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца.
На основание чл. 5, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) работодателите са задължени периодично да представят в Националната агенция за приходите (НАП) данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавно обществено осигуряване, „Учителския пенсионен фонд”, здравно осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” и изплатените суми от фонда, осигурителните плащания, осигурителния стаж и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване. Съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на тези данни се определят с Наредба № Н – 8 от 29 декември 2005 г., издадена от министъра на финансите. Тези данни се използват за изчисляване и отпускане на пенсиите, паричните обезщетения и помощите. Същите се подават от осигурителите с Декларация образец 1 поотделно за всяко осигурено лице.
Съгласно нормите на горепосочената наредба данните за лицата, работещи при сумирано отчитане на работното време за повече от един месец се подават с код за „Вид осигурен” – 16. В т. 16 „Дни в осигуряване” в тази декларация за тези лица се попълва 20000. Това е така, тъй като за тях дните в осигуряване за периода на сумарното отчитане на работното време не съвпадат със законоустановените работни дни за всеки месец при пълно работно време по Кодекса на труда. Тези дни могат точно да се определят едва след изтичане на периода по смисъла на цитирания по-горе чл. 142 от КТ.
След изтичане на периода на сумираното отчитане на работното време се подава нова декларация, като в т. 1 „Код корекция” се попълва „К”. В позиции 1, 2, 3, 4, и 5 на т. 16 се попълват преизчислените работни дни в осигуряване за всеки месец.
От гореизложеното става ясно, че Наредба № Н – 8 не дава възможност за подаване на коригираща информация всеки календарен месец за лицата, работещи при сумирано отчитане на работното време. Това може да стане единствено след изтичане на периода на сумираното отчитане на работното време. В противен случай тази информация няма да бъде вярна.
При нарушаване разпоредбите на Наредба № Н – 8 и предоставяне на неверни данни по чл. 5, ал. 4 от КСО се носи административно наказателна отговорност по смисъла на Раздел ІІІ от КСО „Отговорност за неизпълнение на задълженията за деклариране на данни пред НАП и за внасяне на задължителни осигурителни вноски”(чл. 355 от КСО). Установяването на нарушенията, издаването на наказателни постановления, обжалването и изпълнението им се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Оценете статията

Вашият коментар