подаване на декларация по чл. 246 от ЗКПО и дължим данък за хазартни игри с хазартни игрални автомати в зала.

ОТНОСНО: подаване на декларация по чл. 246 от ЗКПО и дължим данък за хазартни игри с хазартни игрални автомати в зала.
УВАЖАЕМИГОСПОДИН………,
Във връзка с постъпило запитване с вх. № 96-00-18/14.01.2008г. при дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – Пловдив, изразявамеследното становище:
В запитването е посочено, че през трето и четвърто тримесечие на 2007г. не е извършвана дейност по провеждане на хазартни игри с хазартни игрални автомати в игрална зала поради факта, че залата е запечатана от органи на МВР. В писмото е посочено, че с Решениеномер и дата№ ……….г. е отнето разрешението за организиране на хазартни игри от Държавната комисия по хазарта, същото е обжалвано и има съдебно производство, като все още няма окончателно решение.
Съгласно разпоредбата на чл. 246 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ декларация във връзка с организиране и осъществяване на дейност с хазартни игрални автомати в зала се подава до 15-то число на месеца, следващ тримесечието, през което е осъществявана хазартната дейност.
По силата на разпоредбата на чл. 244 данъкът върху хазартната дейност с хазартни съоръжения се определя за вписаните в разрешението и експлоатирани хазартни игрални автомати, съответно всяко игрално място от тях.
Разпоредбите на чл. 245, ал. 2 и ал. 3 от ЗКПО изрично посочват, че данък не се дължи за тримесечията преди издаване и след отнемане на разрешението за организиране на хазартни игри със съответното съоръжение. Данъкът се дължи в пълен размер за тримесечието, в което е издадено или отнето разрешението за организиране на хазартни игри със съответното съоръжение.
В чл.4. ал.1 от Закона за хазарта ,’ЗХ, е предвидено, че разрешение се издава за организиране и провеждане на хазартни игри. Това организиране и провеждане законодателно не е обвързано с периода на ефективно упражняване на дейността.
Именно тази особеност на ЗХ е съобразена в разпоредбата на чл.242 от ЗКПО – с окончателен данък се облага хазартната дейност. Данъчното задължение възниква с издаването на разрешение за организиране на хазартни игри със съответното съоръжение и го в пълен размер за тримесечието, в което е издадено такова.
Видно от горепосочените разпоредби декларирането и дължимостта на данъкае обвързано единствено с притежаването на разрешение.
Отнемане на разрешение за организиране на хазартна дейност се извършва от Държавната комисия по хазарта на основание на разпоредбите на Закона за хазарта /ЗХ/ чрез издаване на решение.Съгласно чл. 26 от ЗХ решението за отнемане на разрешение влиза в сила, ако не е обжалвано в предвидения 14-дневен срок от съобщаването или когато подадената жалба срещу решението не е уважена.
Предвид посоченото за да е налице задължението за плащане на данъка, следва да е налице разрешениеза организиране на хазартни игри със съответното съоръжение по аргумент от чл.245 ал.3 ЗКПО, без значение дали съоръжениетоефективно се използва, независимо чечл.244 от ЗКПО определя като обект на облагане вписаните в разрешението и експлоатирани съоръжения. В случай, че е настъпила промяна по отношение на експлоатацията на съоръженията, организаторът на хазартни игри следва да предприеме действияпо реда на чл.76 ал.1 отЗХ за промяна на издаденото разрешение. Също така ал.4 на чл.76 от ЗХзадължава организаторът при временно спиране на дейността да уведоми Държавната комисия за причините и срока.
Ако се приеме, чевременното спиране на дейността може да се приравни на отнемането на разрешение за извършване на хазартна дейност, респективно – да доведе до недължимост на данъка, би се стигнало индиректно до освобождаване от данък, т.е. без за това да има нарочна законова норма. Освобождаването от вече възникнало данъчно задължение е данъчно облекчение, а съгласно чл. 60, ал. 2 от Конституцията на Република България данъчните облекчения се установяват само със закон.
Ето защо считаме, че при временно спиране на дейността, данък се дължи и съответно – организаторът ‘на хазартната игра е длъжен да подаде декларация по реда на чл.246 от ЗКПО
Предвид изложеното в поставеното запитване, решението за отнемане на разрешениетоне е влязло в сила.
При обжалване на решение и при липса на окончателно решение от съда, отнемането на разрешението не е реализирано, поради което алтернативен данък за хазартна дейност следва да се декларира и дължи.
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:
/Г.ТЪРНОВАЛИЙСКИ/
Изготвили:

Оценете статията

Вашият коментар