Подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и декларация обр. 6 за 2010г. при смърт на собственик на предприятие на едноличен търговец.

Относно: Подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и декларация обр. 6 за 2010г. при смърт на собственик на предприятие на едноличен търговец.
Във връзка с поставено от Вас запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” ….. с вх. № ……/18.02.2011г., изразяваме следното:
Представена фактическа обстановка: на 02.02.2010г. почива физическото лице собственик на едноличен търговец. Търговското предприятие е поето от наследник по реда на чл. 60, ал. 2 от Търговския закон /ТЗ/ като вписването на промяната в търговския регистър и издаването на нов ЕИК от Агенцията по вписваниятае към 02.03.2010г. На 03.10.2010г. почива физическото лице наследило предприятието на ЕТ. Същото е наследено по реда на чл. 60, ал. 2 от ТЗ като вписването на промяната е към 06.12.2010г.
Поставени въпроси:
1. Как и от кого следва да се подаде годишна данъчна декларация по чл. 50от ЗДДФЛ за 2010г.
2. Първото физическо лице, което поема предприятието на ЕТ към 02.03.2010г. е било трудоустроено над 50% за 2010г. с решение от ТЕЛК. Същото има ли право да ползва облекчение по част V – данъчни облекчения за 2010г.
3. Починалите лица са били здравно осигурявани през 2010г. до датата на тяхната смърт от предприятието. Трябва ли да се подава декларация обр. 6/2007г. и справка за окончателния размер на осигурителния доход за 2010г. обр. 2004и от кого?
По отношение на данъчното законодателство:
Признаването на търговско качество на едно физическо лице чрез регистрирането му като едноличен търговец разширява неговата правоспособност. Нов правен субект не възниква. Соглед правната същностна едноличния търговец като субект на търговското, гражданското и данъчно право не съществува отделна и независима правосубектностмежду него и физическото лице, което го е регистрирало по Търговския закон /ТЗ/. Ето защо със смъртта на физическото лице се прекратяватърговската му правоспособност.
В потвърждение на горното е и текстът на чл. 86, ал.1 от Данъчно осигурителния процесуаленкодекс /ДОПК/, който регламентира, че със смъртта на физическото лице се прекратява неговата регистрация в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите /НАП/. Прекратяването се извършва служебно.
Когато починало лице е формирало доход от стопанска дейност като едноличен търговец през данъчната година, облагаемс данък по ЗДДФЛ, наследникът му не следва да подава данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, отнегово име. Аргументите за това се извличатот разпоредбите на данъчния закон и по–конкретно от:
-чл. 3 от ЗДДФЛ, където е определена личната отговорност за данъка върху доходите на физическите лица;
-чл. 50, ал. 1, т. 1от ЗДДФЛ, където е регламентирано задължението за подаване на данъчната декларация.Според тази норма данъчнозадължените по този закон лица, подаватгодишна данъчна декларация за придобитите през данъчната година доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 /за доходи от стопанска дейност като търговец/ в срок до 30 април на годината следваща годината на придобиване на дохода.
Предвид изложеното поради факта на настъпване на смърт на двете физически лица в рамките на 2010 година не съществува правно задължение и възможност наследникът да подава декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, за доходи получени от наследодателите, за осъществяваната от тях стопанска дейност през 2010г. за периода от 01.01.2010г. до датата на смъртта – 02.02.2010г. за първото лице и до 03.10.2010г. за второто лице.
От запитването става ясно, че синът на починалата жена е продължил търговската дейност като това обстоятелство е вписано в Търговския регистър към 06.12.2010г. В тази връзка следва да се има предвид, че чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ (в редакцията му през 2010г. и 2011 г.) предвижда, че по реда на чл. 26, ал. 1 – 6 се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон, но не е регистрирано като едноличен търговец. Следователно за периода след смъртта на второто лице от 04.10.2010г. до 31.12.2010 г. наследилият предприятието син при условие, че е реализирал доходи от стопанска дейност, е данъчно задължено лице. Лицето наследило предприятието декларира доходите получени след смъртта на наследодателката в приложение № 2 на ГДД по чл. 50от ЗДДФЛ за 2010г. наред с доходите от други източници, ако има такива.
По отношение на осигурителното законодателство:
Относно задълженията на самоосигуряващите се лица за определяне на окончателен размер на осигурителния доход на база доходите, декларирани с годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, в хипотезата на прехвърляне на предприятие на починал едноличен търговецпо чл. 60, ал. 2 от ТЗ, е необходимо да имате предвид следното:
Осигурителните правоотношения на самоосигуряващото се лице за предвидените в чл. 4 от КСО осигурени рискове имат строго личен характер, поради което правата и задълженията по задължителното общественно осигуряване възникват само за физическото лице. Това означава, че както правата, така и задълженията на самоосигуряващото се лице се погасяват с факта на смъртта му и не преминават чрез универсално правоприемство в патримониума на наследниците. На наследника, който поема предприятието на починалия търговец евентуално ще бъдат прехвърлени само задълженията на праводателя като осигурител по смисъла на чл. 5, ал. 1 от КСО за работниците и служителите и за други лица, които наследодателят е бил задължен да осигурява.
Предвид изложеното, за периода от началото на календарната година до датата на смъртта на едноличния търговец не се определя окончателен размер на осигурителния доход за починалото лице. За периода след датата на смъртта до края на годината на основание чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване новият собственик на предприятието на починалия търговец следва да извърши годишно изравняване на осигурителния си доход само за месеците, през които е упражнявал трудова дейност като самоосигуряващо се лице.
За същия период новият собственик, следва да подаде данни на основание чл. 5, ал. 4 от КСО по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица /декларации образец № 1 и 6/.
В конкретния случай за починалите лица /Райчо Митев и Маринела Райкова/ не следва да подавате Справка за окончателния размер на осигурителния доход и декларация образец № 6 за 2010 г.

Оценете статията

Вашият коментар