подаване на годишна данъчна декларация за доходи, придобити през 2011 година

3_174/16.01.2012 т.
ЗДДФЛчл.24, ал.1
ЗДДФЛчл.52, ал.2
ЗДДФЛчл.50, ал.1 т.4 и т.5
Относно: подаване на годишна данъчна декларация за доходи, придобити през 2011 година
Според изложеното в запитването, лицето е получило обезщетение по чл.58, ал.3 от Закона за висшето образование /ЗВО/ за периода 01.01.2011 г. до 31.05.2011 г. За този период работодателят е изплатил полагащото се обезщетение в размер на 5218.30 лв. и е удържал авансов данък по чл.42 от ЗДДФЛ в размер на 480.60 лв. От 01.06.2011 г. до 28.11.2011 г. лицето е получавало обезщетение за безработица. Други доходи до 31.12.2011 г. не е получавало. В тази връзка се поставя въпроса следва ли да бъде освободено от подаване на годишна данъчна декларация на основание чл.52, ал.1, т.2 от ЗДДФЛ?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ, (обн. ДВ бр.95 от 24 Ноември 2006г., посл. изм. ДВ бр.99 от 16 декември 2011 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 58, ал. 2, т. 3 от Закона за висшето образование членовете на академичния състав се освобождават от длъжност със заповед на ректора, когато не може да им се осигури изпълнението на преподавателската дейност и не съществуват възможности за прехвърляне или преквалификация в сродна научна дисциплина. На основание ал. 3 на същия член освободените по този ред преподаватели получават обезщетение в размер на трудовото си възнаграждение до изтичането на трудовия им договор, но не повече от 12 месеца след освобождаването им.
С оглед разпоредбата на чл.24, ал.1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал.2. Предвид това, че в ал.2 не е посочено обезщетението по чл.58, ал.2, т.3 от ЗВО следва, че този доход е облагаем доход от трудово правоотношение по смисъла на чл.24, ал.1 от ЗДДФЛ.
Видно от представената служебна бележка, работодателят правилно е изчислил и приспаднал задължителните лични осигурителни вноски за ДОО и ДЗПО и правилно е изчислил дължимия данък по реда на чл.42 от ЗДДФЛ.
В сила от 01.01.2012 г. се извършиха промени в чл. 52 от ЗДДФЛ, с които сецелиоблекчаване на декларирането на данъка, като се разширява кръгът на лицата, които са освободени от задължението за подаване на годишна данъчна декларация. Става въпрос за данъчно задължени лица, придобили доходи само от трудови правоотношения. При действалата до изменението уредба тези лица бяха освободени от подаване на декларация само при условие, че техният работодател е извършил годишно преизчисляване на данъка за всички техни доходи от трудови правоотношения. Поради това например лицата, които към края на годината нямат работодател, който да извърши това преизчисляване, трябваше непременно да подават данъчна декларация. След измененията на закона се създаде нова т.2 на чл.52, ал.1, според която данъчно задължените лица, които са придобили доход само от трудови правоотношения, са освободени от задължението да подават данъчна декларация, дори да нямат работодател към края на годината или ако имат такъв, той да не е извършил годишно преизчисляване на всички придобити от този източник доходи.
Това освобождаване обаче е само при изпълнението на две кумулативни условия:
1. данъчно задълженото лице да не ползва данъчни облекчения по реда на чл. 23 от ЗДДФЛи
2. годишният данък да съвпада с авансово внесения данък. Или с други думи данъчно задълженото лице не следва нито да дължи данък за довнасяне, нито да има да възстановява надвнесен данък.
В тази връзка е необходимо да се отбележи още и разпоредбата на чл. 52, ал. 2 от ЗДДФЛ, която урежда, че лицата са задължени да декларират сумите на получените или предоставени от тях парични заеми, които подлежат на деклариране по реда на чл. 50, ал. 1,т. 5 от закона, дори и тогава, когато нямат други облагаеми доходи през годината. Също така декларация следва да се подаде и ако лицето притежава акции и дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина(чл.50, ал.1, т.4 от ЗДДФЛ). При неизпълнение на задължението за подаване на декларация или деклариране на тези суми лицата подлежат на административно наказателни санкции.
По силата на § 19 от ПЗР на ЗИД на ЗДДФЛ новата редакция на разпоредбата на чл. 52 от ЗДДФЛ относно освобождаването от подаване на годишна данъчна декларация ще се прилага и при декларирането и плащането на данъците за 2011 г.
От гореизложеното може да се обобщи, че ако лицето няма да ползва данъчни облекчения по реда на чл.23 от ЗДДФЛ и няма задължение да декларира обстоятелствата по чл.50, ал.1, т.4 и т.5 от ЗДДФЛ, не следва да подава годишна данъчна декларация за получените през 2011 г. доходи.

Оценете статията

Вашият коментар