подаването на митническа декларация като не е необходимо подаването на митническа декларация за пратки, чиято стойност не надвишава 1000 евро.

Изх. № 53-04-524/28.07.2016 г.
ЗДДС,
чл.28, ал.1, т.1 и т.2
чл.37, ал.2
ППЗДДС, чл.21
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-04-524/…2016 г. във връзка с прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
Предметът на дейност на ААА ООД е износ на книги, като дружеството изнася книгите в страни извън ЕС (САЩ и Канада). Посочвате, че в сила от 01.07.2016 г. са налице нови правила относно подаването на митническа декларация като не е необходимо подаването на митническа декларация за пратки, чиято стойност не надвишава 1000 евро.
Също така, „Български пощи“ ЕАД Ви издава разписка за съответния колет с уникален номер на пратката, която е с препоръчана въздушна поща, както и фактура за изпращането на пратката. В уникалният номер на пратката са посочени фирмата на дружеството (ААА ООД) като изпращач и съответния клиент като получател по фактура.
Отделно от горното, плащанията се извършват както с банков превод, така и с чекове.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
По какъв начин следва да бъде доказан извършваният износ от страна на „ААА” ООД ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
За да се бъде приложена нулева ставка на ДДС е необходимо да са изпълнени кумулативно указаните в чл.28 от ЗДДС изисквания, а именно:
– извършва се доставка на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика;
– извършва се доставка на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на получателя, ако получателят е лице, което не е установено на територията на страната.
За доказване на доставка по чл.28, т.1 и т.2 от ЗДДС и на основание чл.21, ал.1 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС), доставчикът следва да разполага със следните документи:
?митнически документ, в който доставчикът е вписан като износител на стоките, заверен, след потвърдено напускане на стоките от изходно митническо учреждение или друг документ, удостоверяващ износа, в случаите, когато е налице възможност да не се подава митнически документ, съгласно митническото законодателство;
?фактура за доставката;
?документ за превоза на тези стоки.
Предвид промените в митническото законодателство на ЕС във връзка с прилагането от 1 май 2016 г. на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза (МКС), от 01.07.2016 г. е в сила нова инструкция за взаимодействие между Агенция „Митници“ и „Български пощи“ ЕАД при митническото оформяне на международни пощенски пратки.
Във връзка с влизането в сила на новата инструкция, Агенция „Митници“ е уведомила НАП, че стоките в пощенска пратка, чиято стойност не надвишава 1000 евро и които не подлежат на облагане с износни мита, се считат за декларирани за износ чрез извеждането им от митническата територия на Съюза, като за доказване на доставка с нулева ставка на ДДС по чл.28 от ЗДДС в съответствие с чл.21 от ППЗДДС, доставчикът следва да разполага с митническа декларация CN22 или CN23.
Съгласно чл.37, ал. 2 от ЗДДС, ако доставчикът не се снабди с документите по чл.21, ал.1 от ППЗДДС до изтичането на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът е станал изискуем, разпоредбите на глава трета от закона не се прилагат. Ако впоследствие доставчикът се снабди с посочените по-горе документи, той коригира резултата от прилагането на тази алинея по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар