подлежащите на възстановяване суми.

5_ 20-00-409/03.11. 2011Г.
ДДС, ЧЛ.92, АЛ.1
В подаденото писмо, постъпило в дирекция ОУИеизложена следната фактическа обстановка:
За данъчен период месец 07.2011г. дружеството има ДДС завъзстановявне в размер на31 лв. За месец 08.2011г. резултатът е ДДС за внасяне в размер на 88 лв., които са внесени в пълен размер, като е пропуснато приспадането на данъчния кредит от месец 07.2011г.
Поставеният въпрос е:
Може ли сумата да се приспадне от следващият данъчен период – м.09.2011г., тъй като двумесечният период не е изтекъл. В случай, че не е възможно как следва да се процедира?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към въпросите нормативна уредба, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл. 92, ал.1, т. 4 и т. 5 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) данъкът за възстановяване по чл. 88, ал. 3 се прихваща, приспада или възстановява, както следва:
– ако след изтичането на срока по т. 2 има остатък от данъка за възстановяване, органът по приходите прихваща този остатък за погасяване на изискуеми публични вземания, събирани от Националната агенция за приходите, или го възстановява в 30-дневен срок от подаването на последната справка-декларация;
– ако данъкът за възстановяване, по отношение на който е започнала процедура по приспадане, не е приспаднат изцяло към подаване на справка-декларацията за последния от двата данъчни периода, всеки друг данък за възстановяване по справка-декларация за някой от тези два данъчни периода се добавя към него и подлежи на възстановяване или прихващане наред с остатъка и в срока по т. 4.
В ал.3 на чл.68 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС)е указано, че ако след подаването на двете справки-декларации по чл. 92, ал. 1, т. 2 от закона е налице неприспаднат остатък от данъка за възстановяване, лицето посочва в клетка 80 на последната справка-декларация неприспаднатия остатък от данъка за възстановяване, който подлежи на прихващане или възстановяване в 30-дневен срок. Ако в някоя от подадените две справки-декларации е деклариран данък за възстановяване, по отношение на който не е приложимчл.92, ал. 3 и 4 от закона, този данък се прибавя към неприспаднатия остатък от данъка за възстановяване и също се посочва в клетка80 на последната справка-декларация.
Когато в клетка 80 на справка-декларацията се посочи данък за възстановяване, който подлежи на прихващане или възстановяване след приключила процедура по приспадане, по силата на ал.4 от чл.68 на ППЗДДС, лицето е длъжно заедно със справка-декларацията да подаде и справка за извършеното приспадане по образец – приложение № 6, по отношение на този данък.
Видно от горепосочените разпоредби на чл.92, ал.1 от ЗДДС и чл.68, ал.3 и ал.4 от ППЗДДС, остатъкът за възстановяванеза данъчен период месец 07.2011г. 31лв. следва да бъде посочен в кл. 80 на справката декларация по ЗДДС за данъчен период м.09.2011г. и подлежи на възстановяване в срока по чл.92, ал.1, т.4 от ЗДДС – 30 дневен от подаване на справката – декларация за м.09.2011г.
В случай, че остатъкът за възстановяванеза данъчен период месец 07.2011г. не е посочен в справката декларация за м.09.2011г., то този данък може да бъде възстановен по реда на чл.128и чл.129отДанъчно – осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) по Ваше писмено искане. За целта следва даподадете искане /по чл.129, ал.1 от ДОПК/ за прихващане и възстановяване. На основание подаденото искане органа по приходите ще извърши проверка относно подлежащите на възстановяване суми.

Оценете статията

Вашият коментар