покупка на стока и услуга от немски доставчик и прилагане на ЗДДС

ОТНОСНО: покупка на стока и услуга от немски доставчик и прилагане на ЗДДС
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-. свх. № …. от 04.02.2010г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството, регистрирано по ЗДДС в страната, закупува книги с авторски и лицензионни права от издателство в Германия. Контрагентът е издал фактура без ДДС, в която са описани заглавията и бройките на закупените издания. Немският доставчик ще изпрати спецификация за сумата за лицензионни права и сумата за отпечатването.
Поставен е въпросът трябва ли да се начисли ДДС само върху сумата за отпечатване на книгите, без лицензионните права.
Приложено е копие на фактура – на немски език, към която няма превод на български език, поради което така представеният документ не може да бъде предмет на обсъждане в настоящото становище.
Предвид недостатъчно изяснената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното принципно становище:
В чл.2 на ЗДДС са посочени обектите на облагане с данък върху добавената стойност. По смисъла на чл.2, т.1 обект на облагане е всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга, а т.2 визиравсяко възмездно вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, извършено от регистрирано по този закон лице или от лице, за което е възникнало задължение за регистрация.
В чл.13, ал.1 от ЗДДС е дадено определението за вътреобщностно придобиване на стоки:„вътреобщностното придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стокавслучаите по чл.6, ал.2, която се изпраща или транспортира от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.”.
В настоящия случай, ако Вие закупувате книги от немски контрагент-регистриран по ДДС в своята държава, за Вас възниква задължение за начисляване на данък при вътреобщностно придобиване по смисъла на чл.84 от ЗДДС и данъкът при ВОП е изискуем от лицето, което извършва придобиването.
Относно авторски, лицензионни права и отпечатване, ако същите са предмет на отделна доставка, е необходимо да се съобразят разпоредбите на чл.8 от ЗДДС. Услуга по смисъла на този закон е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство.
Считано от 01.01.2010г., се променя основното правило при определяне на място на изпълнение на доставка на услуга.
Съгласно чл.21, ал.2 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Когато Вие сте получател по доставка на услуга по чл.21, ал.2 от закона, следва да съобразите и разпоредбите на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС. Когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката придоставка на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.
Предвид гореизложеното, лицензионните права и отпечатването биха попаднали в тази хипотеза.

Scroll to Top