Поставени въпроси във връзка с членство в осигурителна каса на собственици и съдружници на търговски дружества и за вписване/отписване на членове на осигурителни каси

ОТНОСНО:Поставени въпроси във връзка с членство в осигурителна каса на собственици и съдружници на търговски дружества и за вписване/отписване на членове на осигурителни каси
Осигурителните каси осъществяват дейност и функционират по ред, определен в Наредбата за осигурителните каси (НОК).На основание чл. 2, ал. 1 от НОК (изм. – ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) осигурителни каси могат да образуват осигурителите и/или самоосигуряващите се лица.
Според чл. 5, ал. 2 от КСО самоосигуряващ се е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски изцяло за своя сметка. По смисъла на чл. 5, ал. 2 от КСО самоосигуряващи са лицата, изброени в чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО, в т.ч. съдружници в търговски дружества и физически лица-членове на неперсонифицирани дружества.
Самоосигуряващите се лица внасят осигурителните вноски лично или чрез осигурителни каси до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят (чл. 7, ал. 4 от КСО). Но в чл. 2, ал. 2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ) е указано, че „физическите лица-съдружници в търговски дружества и физическите лица-членове на неперсонифицирани дружества, се осигуряват чрез дружествата”. Когато едно търговско дружество е член на осигурителна каса, чрез касата могат да се осигуряват и съдружниците в дружеството, за които то е осигурител (чл. 3, ал. 2 от НОК).
От изложеното следва, че съдружниците в дружеството не могат да членуват в касата на самостоятелно основание. Те могат да се осигуряват чрез осигурителна каса само ако дружеството, в което са съдружници, е член на осигурителната каса. По отношение членството на самото дружество трябва да са налице определени условия, регламентирани в Наредбата за осигурителните каси, а именно:
?дружеството да е осигурител, т.е. да има задължение по закон да внася осигурителни вноски за други физически лица, съгласно определението за „осигурител” в чл. 5, ал. 1 от КСО;
?дружеството да има наети не повече от 50 лица по трудови правоотношения (за броя на лицата, работещи без трудови правоотношения в дружеството няма ограничение);
?адресът на управление на дружеството да е на територията на съответната ТД на НАП, където е регистрирана касата.
Относно подаването на заявления за вписване/отписване на членове на осигурителните каси в Наредбата за осигурителните каси е предвидено следното:
За възникване и прекратяване на членство в осигурителна каса се подава заявление-декларация по утвърден от изпълнителния директор на НАП образец (чл. 6, ал. 1 от НОК). В чл. 5, ал. 1 от НОК е уточнено, че при приемане и напускане на членове на касата или при промяна на заявените обстоятелства по чл. 4, ал. 2 и ал. 3, т. 1 и 2 лицето, което представлява осигурителната каса, представя в 7-дневен срок документите, отразяващи съответната промяна в ТД на НАП като попълва ново заявление за регистрация по чл. 4, ал. 2. В разглеждания казус документите, отразяващи съответната промяна са заявленията-декларации за вписване/отписване на член на осигурителната каса. От текста начл. 5, ал. 1 от НОК е видно, че не лицата, за които възниква или се прекратява членство в осигурителна каса, представят в ТД на НАП заявленията по чл. 6, ал. 1 от наредбата, а документите се подават от представляващия касата.
Предвид изложеното, лицата, които искат да бъдат вписани или отписани като членове на осигурителната каса, подават за тази цел заявления-декларации по утвърден образец от Изпълнителният директор на НАП до представляващия осигурителната каса, който от своя страна е задължен да ги представи в 7-дневен срок в ТД на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар