правата и задълженията на лицата,произтичащи от разпоредбите на Кодекса на труда.

5_ 23-00-66/19.01.2009г.
КСО, чл.9, ал.3, т.2, чл.9, ал.5;
НЕВ, чл.9, ал.2;
Фактическа обстановка: Лице е дисциплинарно уволнено на 11.01.1999г. С решение на компетентните органи лицето е възстановено на работа, считано от 04.02.2008г. През част периода на уволнението лицето е извършвало дейност като самоосигуряващо се лице.Отпусната е пенсия от 04.09.2002г.
Въпрос: предвид изложените обстоятелства, дължат ли се осигурителни вноски на основание чл.9, ал.3, т.2 от КСО.
За времето от 01.01.2000до 31.12.2001 г., съгласно чл. 10, ал. 2,т. 5 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/,в редакцията му до 31.12.2001 г. (от 1 януари 2002 г. чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО) за осигурителен стаж се зачитавремето, през което работникът или служителят е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването му на работа.
Вземайки предвид цитираната разпоредба, независимо дали лицето е упражнявало дейност като самоосигуряващо се, работодателят дължи осигурителни вноски за периода на уволнение.
След01.01.2002 г., на основание чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО, за осигурителен стаж се признава времето, през което работниците и служителите са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа.За този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано. Ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
За този период, в случай, че лицето е извършвало дейност като самоосигуряващо се лице, осигурителните вноски следва да се внесат върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителният доход за периода, ако този доход е по-малък.
Осигурителните вноски се внасят в размерите определени за фонд “Пенсии”, в зависимост от категорията на труда при условията, на които е работило лицето преди уволнението.
От 01.01. 2002 г. на основание чл. 9, ал. 5 от КСО, за лицата, чието уволнение е признато за незаконно от компетентните органи се дължат осигурителни вноски за ДЗПО в професионален и универсален пенсионен фонд. Тези вноски също са изцяло за сметка на осигурителя.
От 01.01.2003 г. възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски за времето,през коетолицата са останали без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя /чл. 9, ал. 2 отНаредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски/.
В цитираната нормативна уредба няма изричен текст, по силата на който лицата, чието уволнение е признато за незаконно от компетентните органи и на които е отпусната пенсия да се осигуряват по специален ред от работодателя, извършил уволнението.
Във връзка с гореизложеното, размерът на пенсията не следва да се приспада от последното брутно възнаграждение преди уволнението.
не е компетентна, относно правата и задълженията на лицата,произтичащи от разпоредбите на Кодекса на труда. ‘

Оценете статията

Вашият коментар