Правила за подаване на данни към НАП за доставки на течни горива;

ОТНОСНО:Правила за подаване на данни към НАП за доставки на течни горива;
Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, представляваното от Вас юридическо лице има намерение да търгува с горива на едро. Тъй като не разполагате със собствена или наета бензиностанция, възнамерявате Вашите клиенти – юридически лица, да зареждат с горива директно от бензиностанция – трето лице. Контрол на заредените количества ще осъществявате с карти или чрез ведомост за всеки клиент, в която ще се отразяват ежедневните зареждания по видове горива, количества и единични цени. От друга страна, доставката от бензиностанцията към съответните клиенти – юридически лица, ще се документира с издаване на фискална касова бележка от ЕСФП при всяко едно зареждане и фактура към представляваното от Вас юридическо лице в края на всеки месец. Посочвате, че бензиностанцията е краен разпространител на горивата, но документално получател по доставката е представляваното от Вас юридическо лице, като същото ще издава фактура на крайния потребител – съответното юридическо лице с известна надценка, която ще представлява печалба за Вас от тази дейност.
В тази връзка задавате следните въпроси:
1. С новите правила за подаване на данни към НАП за доставки на течни горива от доставчици/ получатели на течни горива, съгласно чл.118 от Закона за данък върху добавената стойност, ще трябва ли да се отчитат тези доставки в информационна система „Контрол на горивата“ и ако да, какви документи следва да се подават?
2.Има ли и други режими от данъчна гледна точка, които трябва да спазватевъв връзка с това?
Във връзка с фактическата обстановка посочена от Вас в Запитването и поставените в тази връзка въпроси, и съгласно действащата към настоящия момент нормативна уредба по Закона за данък върху добавената стойност, изразяваме следното принципно становище.
По Първи въпрос:
Промяната на Закона за данък върху добавената стойност със ЗИД на ЗКПО, обн. с ДВ бр.95 от 8 декември 2016 година, касаеща доставчиците на течни горива е в нормата на чл.118, ал.7 от Закона за данък върху добавената стойност, която е отменена, считано от 01.01.2016 година. Същата правна норма касаеше доставчиците или получателите на течни горива – петролни бази, когато за същите бяха изпълнени кумулативно изискванията, изброени в т.1, 2, 3 и 4 на чл.118, ал.7 (отм.).
Поради което, за тези лица, считано от началото на 2016 година ще са налице изискванията на разпоредбите на чл.118, ал.1 и 6 от материалния закон, като за тях е предвиден в Параграф 21 на ЗИДЗКПО и шестмесечен период, в който да приведат дейността си в съответствие с изискванията на чл.118 от ЗДДС.
Видно от изложеното по този въпрос, отмяната на нормата на чл.118, ал.7 от материалния закон, считано от 01.01.2016 година се отнася за лицата – получатели и доставчици на течни горива, които са петролни бази по смисъла на определението дадено с текста на параграф 1, т.68 от ДР на ЗДДС (отм.).
Във връзка с гореизложеното, Ви обръщаме внимание, че съгласно изискванията на чл.118, ал.10 във връзка с ал.6 на същата правна норма от материалния закон, данъчно – задължено лице – доставчик/получател по доставка на течни горива, е длъжно да подава в НАП данни за доставката и движението на доставените/получените количества горива, както и за промяната в тях. Данните се подават на датата на данъчното събитие или на датата на възникване на промяна в обстоятелствата по електронен път с квалифициран електронен подпис.Изключения от това изискване са предвидени в текста на Алинея 11 на същата правна норма на Закона, а именно: данни по чл.118, ал.10 не се подават, когато:
-Горивата, предмет на доставките са под режим на отложено плащане на акциз;
-Доставените количества течни горива от доставчика, за които са подадени данни пред Агенция „Митници“, че същите са освободени за потребление по реда на Закона за акцизите и данъчните складове;
-Доставките, които са отчетени чрез електронната система с фискална памет на съответния доставчик;
-Доставките от получателя, които са отчетени от доставчика чрез електронна система с фискална памет и получателят е краен потребител;
-Доставките от получателя, които е отчел като получени чрез електронната си система с фискална памет.
Съгласно изложената фактическа обстановка от Вас в запитването не става ясно по какъв начин и как ще се отчитат (чрез чий ЕСФП) закупени и продадени горива. С оглед и на обстоятелството, че не сте предоставили евентуален договор с конкретната бензиностанция, от който да е виден начина, реда и условията на отчитане на получените от Вас течни горива, не бихме могли да предоставим конкретен отговор на поставения въпрос.
По Втори въпрос:
Предвид неясната фактическа обстановка и изложеното по – горе, считаме, че не бихме могли да предоставим конкретен отговор и на втория въпрос от Ващето запитване.
В случай, че представляваното от Вас юридическо лице предостави допълнителна информация по поставените в горепосоченото запитване въпроси, като писмени договори и споразумения, Приходната администрация запазва правото си да предостави конкретно становище при евентуално поискване на такова от Ваша страна.

Оценете статията

Вашият коментар