Право на данъчен кредит по ЗДДС към датата на регистрация по закона

ОТНОСНО: Право на данъчен кредит по ЗДДС към датата на регистрация по закона
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването, „С. М.“ ЕООД е фирма с 100% капитал на Община М и има за предмет на дейност – стопанисване, управление и експлоатация на три спортни комплекса, намиращи се в гр. ….., с……и с. ….
През лятото на 2016 година, фирмата е сключила договор за доставка и монтаж на фитнес уреди с доставчик – фирма „С“ ЕООД, представлявана от ….. на стойност 98926,66 лева, платими на три вноски:
-Авансово 50% – срок до 05.08.2016 г.;
-Междинно – 10% – срок до 10.10.2016 г.; и
-Окончателно – срок до 24.02.2017 г.
Съгласно договора, който сте приложили към горецитираното запитване, плащанията се извършват по банкова сметка на изпълнителя, след представяне на официален счетоводен документ – фактура.
Фирма „С.М.“ ЕООД е извършила първо и второ плащане през 2016 година, като от фирмата – доставчик е отговорено, че фактура ще бъде получена за цялата стойност след окончателното плащане през 2017 година.
Доставката и монтажът на фитнес уредите, които са договорени, са били действително извършени и приети по надлежния ред от получателя.
„С. М.“ ЕООД се регистрира по ЗДДС на 29.03.2017 г. За извършените плащания от фирмата, доставчикът – „С“ ЕООД е издала две фактури от дати – 12.08.2016 г. и 15.12.2016 г., всяка на стойност от 49463,99 лева, като фактурата от 12.08.2016 г. е за извършеното авансово плащане, а тази от 15.12.2016 г. е за окончателното плащане по доставката. От месец март до месец юни 2017 година тези две фактури не са изпратени до дружеството – получател по доставката, както и не е представен оригинален такъв документ.
На 07.06.2017 година на електронната поща на Община М са получени копия от тези фактури и са предадени на „С. М.“ ЕООД по служебен път. Копие от извлечението от електронната поща е приложено към настоящото запитване.
След регистрацията на дружеството по ЗДДС, същото е подало опис на наличните стоки по чл.74 от ЗДДС, по който е била възстановена сумата от 3501,98 лева. Същата е прихваната от задължения на дружеството към НАП. Сумата от ДДС по фактурите за доставката на фитнес уредите е следвало да покрие съответните задължения на фирмата към НАП. При създалата се ситуация с фактурите, за дружеството е невъзможно да ползва правото на данъчен кредит по същите. До 21.06.2017 година, „С. М.“ не е получило оригиналите на фактурите.
По повод на гореизложената фактическа обстановка, сте поставили следния въпрос:
1.Имате ли право да ползвате данъчен кредит по посочените по-горе фактури и можете ли да приложите чл.72 от ЗДДС в този случай?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.74, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, право на приспадане на данъчен кредит за налични активи по смисъла на Закона за счетоводството и получени услуги преди датата на регистрация, има лице, регистрирано на основание чл.96, 97, 98, чл.100, ал.1 и ал.3, чл.102 или чл.132 от закона.
Разпоредбата на чл.75, ал.1 и ал.2 от ЗДДС регламентира, че правото на приспадане на данъчния кредит по чл.74 от същия закон възниква на датата на регистрация по ЗДДС и се упражнява през данъчния период, през който е възникнало, или в един от следващите дванадесет данъчни периода, като наличните активи, получените услуги и данъкът, включени в регистрационния опис по чл.74, се отразяват в дневника за покупките за съответния данъчен период.
Правото на приспадане на данъчен кредит по чл.74 от закона възниква на датата на регистрация по същия. Съгласно чл.103, ал.1 от ЗДДС за дата на регистрация се смята датата на връчване на акта за регистрация. В случая на запитването, представляваното от Вас дружество е регистрирано по избор по материалния закон, поради което за дата на регистрация по същия се счита датата на връчването на акта за регистрация.
В разпоредбата на чл.74, ал.2 от ЗДДС е посочено, че правото на данъчен кредит по ал.1 на същата правна норма възниква само за наличните активи към датата на регистрацията, за които едновременно са изпълнени следните условия:
1.Налице са изискванията на чл.69 и чл.71 от закона;
2.Доставчикът е регистрирано по закона лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката е била облагаема към тази дата;
3.Регистрационният опис по образец на наличните активи е съставен към датата на регистрация по материалния закон и е подаден не по-късно от 45 дни от датата на регистрация;
4.Активите са придобити от лицето до 5 години, а за недвижимите вещи – до 20 години преди датата на регистрация по ЗДДС.
От текста на горепосочената разпоредба е видно, че за да ползва право на приспадане на данъчен кредит за налични активи, дружеството следва да е изпълнило изискванията на чл.74, ал.2 от ЗДДС. Т.е. трябва да осъществява с получените стоки или услуги облагаеми доставки, да притежава данъчен документ за съответната стока или услуга, и съответно регистрационният опис да е подаден не по-късно от 45 дни от датата му на регистрация по ЗДДС.
С оглед на гореизложеното, в случай, че представляваното от Вас дружество към датата си на регистрация по материалния закон не е притежавало данъчен документ (данъчни документи) – фактура/и за придобиването на съответните стоки, за същото лице не е било изпълнено едно от условията на чл.74, ал.2 на материалния закон. Поради тази причина, същото това лице не би могло да упражни правото си на данъчен кредит по закона, независимо от срока по чл.75 от ЗДДС.
Обръщам внимание, че правото на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди датата на регистрация по материалния закон е регламентирано с текста на чл.74 от същия. Неговото възникване и упражняване е по реда и условията на чл.75 от закона. Поради което, независимо от обстоятелството, че към настоящия момент вече притежавате визираните по-горе данъчни документи, представляваното от Вас дружество не би могло да упражни правото си на данъчен кредит за съответните активи, които са били налични към датата на регистрация, по общия ред на закона.

Оценете статията

Вашият коментар