право на данъчен кредит за доставки на стоки и услуги с получател фондация, финансирани по Програма за трансгранично сътрудничество България-Турция, които ще се използват за безвъзмездни доставки<b

.№ 92-00-885
Дата:08.06.2012 год.
ЗДДС, чл. 69, ал. 1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 2.
Относно: право на данъчен кредит за доставки на стоки и услуги с получател фондация, финансирани по Програма за трансгранично сътрудничество България-Турция, които ще се използват за безвъзмездни доставки
С Ваши писма, постъпили в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-206/17.11.2011 г. и № 92-00885/21.12.2011 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Фондация “….” е създадена през 2002 г. с цели: “опазване на материалното и нематериалното културно наследство; консервация, реставрация, социализация и управление на недвижими и движими културни ценности, сътрудничество с компетентните международни правителствени и неправителствени организации, усвояване и прилагане на добри практики и иновативни методи за опазване на околната среда и културното наследство, създаване на мрежа от партньорства със страните от Черноморския басейн за сътрудничество, социализация на природните и културно–исторически обекти за превръщането им в туристически дестинации”. Подготвено е проекто-предложение, съгласно покана за подаване на предложения № 2007CB16IPO008-2011-2 по Програма за трансгранично сътрудничество (ИПП) България – Турция чрез предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Управляващ орган е Министерство на регионалното развитие и благоустройство в Република България. Дейностите, които ще се изпълняват по това проектно предложение са на територията на:
1. Археологически резерват “….”;
2. Археологически резерват “Острови “..” и “…”.
Двата обекта се намират в община …., област Бургас. Те са публична държавна собственост, съгласно чл. 2а, ал. 1 от Закона за културното наследство.
Поставен е следният въпрос:
Съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на ЗДДС, Фондация “….” като възложител при изпълнение и разплащане на доставки, услуги и строителство по посочената Програма, ще има ли право да ползва общия ред за възстановяване на платения данък върху добавената стойност по сключените договори?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато същите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, или приравнени на такива по силата на ал.2 от същата разпоредба.
От изложеното в запитването е видно, че със закупените стоки и/или получени услуги, със средства по програмата фондацията ще извърши дейности върху имот, представляващ публична държавна собственост, в резултат на което следва да се приеме, че се извършва безвъзмездна доставка на стоки и/или услуги към държавата.
С оглед на гореизложеното на основание чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, за закупените стоки и/или ползвани услуги за фондацията не е налице право на приспадане на данъчен кредит.
Относно третирането на данък върху добавената стойност при изпълнение на Оперативни програми е издадено Указание на№ 91-00-502/27.08.2007 г. на основание § 6 от ПЗР от Постановлението № 62 на МС от 21.03.2007 г., с което са приети правила за допустимост на разходите по оперативни програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз. Възстановим данък добавена стойност, съгласно параграф 1, т.1 от ДР на постановлението е сумата на платения данък върху добавената стойност, която регистрираното по реда на ЗДДС лице има право да приспадне от задълженията си по ЗДДС.
Бенефициентът определя данък върху добавена стойност като невъзстановим (допустим разход за финансиране от Оперативните програми), съгласно т.12.3.2 от посоченото указание на , когато стоките и услугите, финансирани по Оперативната програма са предназначени за извършване на безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
От изложеното в запитването може да се направи заключение, че фондация “..” като бенефициент по оперативна програма може да определи като невъзстановим данъка върху добавената стойност, начислен й за използваните от нея стоки и услуги.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар