Право на данъчен кредит за разходи за леки моторни превозни средства, наети от дружество, което извършва поддръжка и ремонт на асансьорни уредби

ОТНОСНО: Право на данъчен кредит за разходи за леки моторни превозни средства, наети от дружество, което извършва поддръжка и ремонт на асансьорни уредби
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването, представляваното от Вас дружество е подало заявление за регистрация по избор по ЗДДС. Същото извършва поддръжка и ремонт на асансьорни уредби в гр. …… и извън него. В процеса на икономическата си дейност, дружеството наема моторни превозни средства от служителите си за поддържането и ремонта на асансьорните уредби като извършва отчитането на изминатите километри по пътни листове. Всеки от наетите автомобили има трайно вградено приспособление за извършване на ремонтните дейности, като някои от моторните превозни средства са леки с брой места за сядане, в т.ч. мястото на водача, „5+1“, т.е. леки автомобили.
С оглед на гореизложеното сте поставили следния въпрос:
Можете ли да ползвате данъчен кредит за експлоатационните разходи на леките автомобили – например за гориво, гуми, ремонти, смазочни материали и други подобни?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, поставения въпрос и относимата към него нормативна уредба, изразявам следното становище:
По смисъла на чл.69, ал.1, т.1 от Закона за данък върху добавената стойност, регистрирано по същия закон лице има право да приспадне данъка за стоките и услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато същите се използват за целите на извършваните от същото лице облагаеми доставки.
Независимо, че могат да са налице условията по чл.69, ал.1, т.1 от материалния закон, правото на данъчен кредит няма да бъде налице, когато стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили по чл.70, ал.1, т.4 от същия нормативен акт, включително и за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали.
Нормата на чл.70, ал.1, т.4 от закона ограничава правото на данъчен кредит на регистрирано по материалния закон лице, в случаите когато е придобит или внесен мотоциклет или лек автомобил. Обръщам внимание, че определение на понятието „лек автомобил“ за целите на закона е дадено с Параграф Първи, т. 18 от ДР на същия: „лек автомобил“ е автомобилът, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5; също така, не е лек автомобил и този, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от съответното регистрирано лице.
Предвид гореизложеното, считам, че в случая на запитването Ви, когато е налице наем на лек автомобил по смисъла на Параграф Първи, т.18 на ДР на закона (което е различно от придобиването на същия), правото на данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с неговата поддръжка и експлоатация – горива, гуми, ремонтни услуги, горивни и смазочни материали и други подобни, не е ограничено по смисъла на чл.70, ал.1, т.5 във връзка с нормата на т.4 на същата материална норма от ЗДДС. В тези случаи, за да е налице правото на данъчен кредит за съответното лице, за същото следва да са изпълнени условията на чл.69 и чл.74 от същия нормативен акт.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитванетофактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка различна от посочената, представляваното от Вас заинтересовано лице неможе да се позовава на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

1/5

Вашият коментар