Право на приспадане на данъчен кредит по смисъла на ЗДДС във връзка с придобиване на товарен автомобил и облагане на експлоатационните разходи с данък по реда на ЗКПО при използване на автомобила от р

Изх. № 24-30-122
Дата: 08. 02. 2008 г.
Относно: Право на приспадане на данъчен кредит по смисъла на ЗДДС във връзка с придобиване на товарен автомобил и облагане на експлоатационните разходи с данък по реда на ЗКПО при използване на автомобила от работещ в дружеството съдружник.
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 24-30-122/20.07.2007г. по описа нана Националната агенция за приходите, Ви уведомявам следното:
От описаната в запитването Ви фактическа обстановка е видно, че сте закупили товарен автомобил. Предмет на дейност на дружеството Ви е оказване на юридически, счетоводни и други консултации. Поставеният от Вас въпрос е свързан с правото на приспадане на данъчен кредит при придобиването на автомобила и облагането на експлоатационните разходи с данък по реда на ЗКПО при използването на автомобила от работещ в дружеството съдружник.
По ЗДДС:
Право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл.69 или 74 от ЗДДС, когато е придобит, внесен или нает лек автомобил. „Лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил, лекотоварен автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната от регистрираното лице дейност /параграф 1 , т. 1 8 от ДР на ЗДДС/.
Ако придобитото от Вас транспортно средство не е „лек автомобил“ по смисъла на ЗДДС, право на приспадане на данъчен кредит при закупуването му, както и приспадане на данъчен кредит за разходите за експлоатацията му ще е налице при наличие на предпоставките на чл.69 от ЗДДС. Условията за упражняване на право на данъчен кредит са визирани в чл.71 от ЗДДС, а периодът, в който може да бъде упражнено това права е посочен в чл.72 от с.з..
По ЗКПО:
На основание чл.204, т.З от ЗКПО с данък върху разходите се облагат документално обоснованите разходи, свързани с експлоатацията на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност. „Разходи за поддръжка, ремонт и експлоатация на превозни средства“ са пряко свързаните с поддръжката, ремонта и експлоатацията на превозните средства счетоводни разходи за: горива, гориво-смазочни материали и други консумативи; резервни части; труд за ремонт, включително за бояджийски и тенекеджийски услуги; технически прегледи и паркинг; козметика и аксесоари, съгласно параграф 1, т.39 от ДР на ЗКПО. „Превозни средства“ са тези, посочени в глава втора, раздел четвърти от ЗМДТ, независимо дали са вписани в регистър, воден съгласно българското законодателство /параграф 1 , т.40 от ДР на ЗКПО/.
В ЗКПО не е налице легална дефиниция на понятието „управленска дейност“. По аргумент на чл.37 от Указ № 883 за прилагане на Закона за нормативните актове, съдържанието на понятието може да се извлече от общоприетия му смисъл, или то би следвало да обхваща дейността на всички лица от йерархията в организационната структура на предприятието, на които са вменени управленски функции.
1
Видно от запитването Ви, автомобилът ще бъде използван от работещ в дружеството съдружник, на когото, ако са вменени управленски функции при осъществяване на дейността, следва да приложите разпоредбата на чл.215, ал.2 от ЗКПО – когато с превозните средства се извършва едновременно дейност по занятие и управленска дейност, при определяне на данъчната основа по ал. 1:
– разходите за експлоатация се отнасят към управленската дейност на база изминатите за тази дейност километри през текущия период;
– разходите за поддръжка и ремонт се отнасят към управленската дейност на база изминатите за тази дейност километри към общите изминати километри от съответното превозно средство за последните 12 месеца, включително текущия месец.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар