право на приспадане на данъчен кредит за автомобил с 6+1 места.

В Дирекция ”ОДОП” – ………. постъпи писмено запитване с вх. № ………/27.03.2013 г., относно право на приспадане на данъчен кредит за автомобил с 6+1 места.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
На «ГЛТ» е възложена проверка за правото на ползване на данъчен кредит за периода – 01.10.2009г. – 31.12.2012 г., тъй като е установено от органите по селекция , че за периода от датата на регистрация по ЗДДС – 09.06.2009 г. до 31.12.2012 г. по СД няма декларирани доставки, по които ЗЛ е изпълнител. Проверяваният период е 26.06.2008 г. – 31.12.2012 г.
В хода на проверката е установено, че с ф-ра № . от 04.12.2009 г. издадена от «АЛБ» АД с ДО – 96148,64 лв. и ДДС – 19229,73 лв. е придобито право на собственост на лек автомобил Мерцедес бенц 420 СЕ с брой на местата 6 + 1.
Същият е осчетоводен в счетоводните регистри на дружеството като ДМА. Издадена е заповед от управителя на дружеството за използване на същия за управленска дейност.
През 2009 г. са осчетоводени разходи за гориво и резервни части общо на стойност 1874,19 лв.,за които е ползван данъчен кредит 374,84 лв. В ГДД е деклариран и внесен данък върху разходите по чл.204,т.3 от ЗКПО свързан с експлоатацията на превозното средство в размер на 187,42 лв. За 2009 г. не са начислявани амортизации.
През 2010 г. са осчетоводени разходи за гориво и резервни части общо на стойност 3721,77 лв., за които е ползван данъчен кредит 744,35 лв. В ГДД е деклариран и внесен данък върху разходите по чл. 204, т. 3 от ЗКПО, свързан с експлоатацията на превозното средство в размер на 372,18 лв. За 2010 г. не са начислявани амортизации.
През 2011 г. няма осчетоводени разходи свързани с експлоатацията на превозното средство, в т.ч. гориво, резервни части. За 2011 г. са начислени разходи за амортизация 14180,88 лв.
През 2012 г. няма осчетоводени разходи свързан с експлоатацията на превозното средство, в т.ч. гориво, резервни части. За 2012 г. са начислени разходи за амортизация 14180,88 лв
Дружеството е закупило през 2008 г. и 2009 г. два поземлени имота с цел строителство на хотел с игрална зала, като за единият имот е упражнено право на данъчен кредит. Към 31.12.2012 г. има извършени проучвателни дейности и не са извършвани СМР. Същите имоти от 02.01.2013 г. са отдадени под аренда на физическо лице за извършване на земеделско производство. Издадена е фактура за наем с ДО – 310,17 лв. и ДДС – 62,03 лв.
С договор от 20.12.2012 г. дружеството е закупило още два недвижими имота /УПИ/ с цел строителство на хотел с игрална зала, като е сключен договор на 01.02.2013 г. за изготвяне на идеен проект за преместване на обекта.
Зададени са следните въпроси:
1. Основателно ли е да се счита, че активът – МПС не е свързан с извършване на облагаеми доставки по см. на чл. 69 от ЗДДС от придобиването до 31.12.2012 г. и следва ли да се извърши корекция по реда на чл. 79, ал. 1 от ЗДДС за този период.
2. Ако има основание да се извърши корекция кога следва да се направи – при изтичане на 5-годишния срок по смисъла на чл. 79, ал. 6, т. 2 от ЗДДС – 04.12.2013 г., тъй като активът е ДМА, или към 31.12.2012 г. – до когато активът не е използван за облагаеми доставки или към друг момент .
3. В случай, че автомобилът е бил непрекъснато в движение и считате, че няма основание за корекция на ползван данъчен кредит, обосновано ли е да се счита, че е извършена доставка на услуга към собственика на дружеството, която на основание чл. 9, ал. 3, т. 1 от ЗДДС се счита за възмездна.
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
На основание чл. 70, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл. 69 и 74 от закона, когато:
– е придобит, внесен или е нает мотоциклет или лек автомобил /т. 4/;
– стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 4, както и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с превозни средства по т. 4 /т. 5/
Понятието „лек автомобил“ е дефинирано в § 1, т. 18 от ДР на ЗДДС. “Лек автомобил“ /в редакцията му до 31.12.2009 г./ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил лекотоварен автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице.
От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че на проверяваното лице е издадена фактура за лек автомобил с брой на местата 6+1, както и че управителя на дружеството е издал заповед за използване на същия за управленска дейност.
Както в ЗДДС, така и в ЗКПО не се съдържа легално определение на понятието „управленска дейност”. Същото следва да бъде тълкувано в общо приетият смисъл като дейност на управителните органи свързана с организация, контрол и вземане на решения относно дейността на предприятието. Разглеждайки управленската дейност като неразделна част от икономическата дейност на лицата,съгласно чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от лицата облагаеми доставки, лицата имат право на приспадане на данъка за стоките и услугите, които доставчик – регистрирано по закона лице му е доставил.
Предвид гореизложеното, както посоченият автомобил, така и стоките или услугите свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията му не попадат в ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит по чл. 70, ал. 1, т. 4 и 5 от ЗДДС.
Предвид факта, че дружеството е закупило през 2008 г. и 2009 г. два поземлени имота, на 20.12.2012 г. още два недвижими имота /УПИ/ с цел строителство на хотел с игрална зала и към 31.12.2012 г. има извършени проучвателни дейности, може да се направи извод, че дружеството ще извършва както облагаеми доставки по чл. 12 от ЗДДС, така и освободени доставки по чл. 48 от ЗДДС.
В конкретният случай, за придобитият автомобил и свързаните с него разходи относно управленската дейност при спазване условията на чл. 71 и чл. 72 от ЗДДС, за дружеството възниква право на приспадане на данъчен кредит, доколкото автомобила към момента не се използва за представителни и развлекателни цели по смисъла на чл. 62, ал. 1 от ППЗДДС, както и за извършване на освободени и безвъзмездни доставки и за дейности различни от икономическата дейност на лицето. За да бъде доказано, че автомобила се използва единствено за управленска дейност, то разходите за експлоатация и поддръжка на автомобила, следва да бъдат документално обосновани, включително и с издаването на пътни листове.
Втори въпрос: Единствено, ако са събрани достатъчно доказателства, които да докажат, че автомобила се използва за освободени доставки или за доставки или дейности, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит /напр. различни от икономическата дейност на лицето/ ще възникне задължение за корекция на ползвания данъчен кредит на основание чл. 79, ал. 1 от ЗДДС.
Корекцията се извършва с протокол съставен по реда и със съдържание, определени в чл. 66, ал. 1 от ППЗДДС. Протоколът се издава най-късно на последния ден от данъчния период, през който са възникнали обстоятелствата за извършване на корекцията, предвид текста ал. 2 на чл. 66 от ППЗДДС. Протоколите следва да намерят отражение в дневника за продажбите и справка-декларацията за данъчния период, през който са издадени /чл. 66, ал. 5 от ППЗДДС/.
Нормата на чл. 79, ал. 8 от ЗДДС е приложима, когато регистрирано лице, не е приспаднало или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги и впоследствие ги използва само за извършване на облагаеми доставки по чл. 69, може да упражни право на данъчен кредит или да коригира /увеличи/ размера на ползвания частичен данъчен кредит по ред и в размер, определени с правилника за прилагане на закона. В този случай регистрираното лице има право да упражни право на данъчен кредит по реда и в сроковете посочени в чл. 67 от ППЗДДС.
Трети въпрос: Единствено, ако са събрани достатъчно доказателства, които да докажат, че автомобила се използва за безвъзмездното предоставяне на услуга за лични нужди на данъчно задълженото физическо лице, на собственика, на работниците и служителите или на трети лица, тъй като е ползван данъчен кредит при придобиването на автомобила ще е приложима нормата на чл. 9, ал. 3, т. 1 от ЗДДС. В този случай данъчната основа ще се определи по реда на чл. 27, ал. 2 от ЗДДС – данъчната основа на доставка на услуги епо чл. 9, ал. 3 е сумата на направените преки разходи, свързани с извършването й.
В заключение, обръщаме внимание, че съвкупната преценка на събраните доказателства е от компетентността на органа по приходите при осъществяване на ревизионно производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс ДОПК. Същият на основание чл. 4 от ДОПК, осъществява производството самостоятелно и независимо в рамките на своите функционални компетентности, съобразявайки всички относими факти и обстоятелства.

Scroll to Top