право на приспадане на данъчен кредит за стоките или услугите, които са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на нает лек автомобил, включително за резервни части, компл

В Дирекция ”ОДОП” – ………… постъпи писмено запитване с вх. № ……../14.02.2013 г., относно право на приспадане на данъчен кредит за стоките или услугите, които са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на нает лек автомобил, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството извършва логистична дейност, свързана с настаняване на български пациенти, получили одобрение от Центъра „ФЛД” за лечение в ЗО „А” – Република Турция. Дейността по логистика се състои в извършване на следните услуги:
1. Среща с пациента, с първоначална консултация и разглеждане на медицински документи;
2. Последващо уточняване на дата за прием, необходими процедури и медицински манипулации, които трябва да бъдат извършени в ЗО „А”;
3. Превод на всички медицински и съпътстващи документи на турски език;
4. При необходимост от по-дълъг престой, организиране на нощуването на пациент и придружители, като се уговарят нощувки в хотел.
За всички направени разходи Център „ФЛД” заплаща на дружеството – организацията и транспорта на тези пациенти от мястото им на живеене в Република България до съответната клиника на ЗО „А” в Истанбул. За извършване на тази услуга, дружеството би могло да си служи с лек автомобил.
Във фактурата, която дружеството ще издава на Центъра „ФЛД” за описаните по-горе услуги, включително транспорт за всеки пациент, частта на транспортната услуга от общата услуга ще бъде минимум 50% от общата стойност на извършената услуга.
Зададен е следният въпрос: При условие, че дружеството наеме лек автомобил за извършване на транспортирането до и от болничното заведение на пациенти, същото ще има ли право на приспадане на данъчен кредит за стоките и услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на наетия лек автомобил, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Правото на данъчен кредит ще е налице, когато са изпълнени предпоставките, регламентиращи това право, предвидени в Глава седма “Данъчен кредит“ от ЗДДС. Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. Видно от цитираната разпоредба за да е налице право на приспадане на данъчен кредит за получените стоки и услуги, същите следва да бъдат използвани за извършване на облагаеми доставки.
На основание чл. 70, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС /в сила от 01.01.2013 г./, право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл. 69 и 74 от закона, когато е придобит или внесен мотоциклет или лек автомобил, както и за стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили по т. 4, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали.
Предвид цитираните по-горе изменения от 01.01.2013 г. вече ще e налице право на данъчен кредит за наем на леки автомобили и мотоциклети, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на наетите мотоциклети и леки автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали.
Следователно, за да се упражни право на приспадане на данъчен кредит за нает лек автомобил, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението на същия, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали е необходимо да са изпълнени условията на чл. 69, 70 и 71 от ЗДДС, а именно – стоките или услугите, за които се ползва данъчен кредит, да се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, да не са налице ограниченията за правото на приспадане на данъчен кредит в чл. 70 и да са налице съответните документи, посочени в чл. 71 от закона. Правото на приспадане на данъчен кредит следва да се упражни в периода посочен в чл. 72, ал. 1 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар