префактуриране на гориво

ОТНОСНО:префактуриране на гориво
В Дирекция ”ОУИ” –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …/ 31.08.2011 г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството извършва транспортна дейност и е регистрирано по ЗДДС. Основно се извършват международни превози до Турция и в Европа. По време на вътрешноевропейските курсове камионите зареждат гориво с Шел карти в цяла Европа. Със същите карти зареждат и камионите на ЕТ «
». Тази фирма също се занимава с международен транспорт. По този начин се ползват отстъпки в цената на горивата и не се правят плащания в брой. Дружеството има договор с клиент – австрийска фирма, която поема задълженията към Шел и превежда на дружеството остатъка от сумата. По тази причина цялото гориво се фактурира на дружеството, но се ползва и от камионите на ЕТ.
Поставен е следният въпрос: Може ли дружеството да префактурира на ЕТ използваното от неговите камиони гориво съгласно новата наредба за отчитане на продажбите на горива.
Така формулирания въпрос не е от компетентността на НАП. Във връзка с осъществяване на доставки на горива следва да имате предвид следните нормативни разпоредби,имащи отношение към такива доставки:
Относно доставки на горива в други държави:
Извършеното на територията на държавите членки на ЕС зареждане с гориво на транспортните средства, с които се осъществяват транспортни услуги в рамките на Общността не попада в обхвата на вътреобщностно придобиване на стоки, тъй като не отговаря на визираните в чл.13, ал.1 от ЗДДС условия.
Мястото на изпълнение на доставката с гориво се определя по реда на чл.17, ал.1 от ЗДДС и е там, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото й предоставяне.
Относно доставки на горива в страната:
В чл.118, ал.4 от ЗДДС /в сила от 01.01.2010 г./ е разпоредено, че условията, редът и начинът за работа с фискално устройство се определят с Наредба № Н-18 за реда за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, в сила от 01.01.2007 г., издадена от Министерството на финансите /Обн. ДВ. бр.106 от 27 Декември 2006г., последно изменение ДВ бр.64 от 19 Август 2011г./.
В чл. 3, ал.1 от същата наредба е регламентирано, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, освен когато плащането се извършва по банков път.
Съгласно чл.3, ал.2 от наредбата, лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, е длъжно да регистрира и отчита продажбите на течни горива чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП, включително за платените чрез кредитен превод, директен дебит, наличен паричен превод или пощенски паричен превод.
Относно третирането на разпоредбите на чл.3, ал.2 от същата наредба, следва да имате предвид, че задължението да регистрира и отчита продажбите на течни горива, чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП, включително за платените по банков път продажби, се отнася само за лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход.

Оценете статията

Вашият коментар