правото на приспадане на данъчен кредит при изпълнение на проект по програма ФАР съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_1635/07.04.2009г.
ЗДДС, чл. 173
ЗДДС, чл. 70
Относно: правото на приспадане на данъчен кредит при изпълнение на проект по програма ФАР съгласно Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Съгласно фактическата обстановка в запитването Община К има сключен договор с Министерството на труда и социалната политика рег. №… за безвъзмездна финансова помощ по програма ФАР по проект „Създаване и функциониране на комплекс за социални услуги на деца и семейства в риск в Община К”. Стойността на проекта възлиза на –––евро и се финансира по Програма ФАР „Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи”. Общината е водеща по проекта и е регистрирана по ЗДДС, но няма право да си възстанови за сметка на проекта начисления данък върху добавената стойност. В „Оперативното ръководство” за изпълнение на договори по схема за безвъзмездна помощ по проект №BG2006/018-343.01.01-1.14 – фаза 3 са посочени като недопустими разходи (невъзстановими) от бюджета на проекта (т.5, раздел ІІ от част ІІІ). От текста на същото ръководство се налага извода, че общината може да си възстанови ДДС под формата на данъчен кредит ( част ІІІ, раздел ІІ, т.6).
Предвид изложеното се поставя въпроса общината има ли право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък за закупени материали и получени услуги във връзка с изграждането на комплекса?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.23 от 27 март 2009 г.)и ППЗДДС (обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.4 от 16.01.2009 г.)изразяваме следното становище:
Доколкото от запитването не става ясно дали за Община К са налице основанията за ползване на режима по чл.173, ал.1 от ЗДДС е необходимо да се има предвид, че съгласно чл.173, ал.1от ЗДДС за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата. В алинея 2 на същия член е определен редът, по който доставчикът следва да прилага нулевата ставка – доставчикът е длъжен писмено да поиска становище от компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за основанието за освобождаването.
За да се приложи разпоредбата на чл. 173, ал.1 от ЗДДС е необходимо да са изпълнени изискванията, посочени в същата и тези на чл.107 от ППЗДДС.
На основание чл. 107, ал. 2 от Правилникарегистрираното по закона лице – основен изпълнител по договора по ал. 3, т. 3, подава писмено искане за потвърждаване наличието на основание за прилагане на режима по чл. 173, ал. 1 от закона до ТД на НАП – София.
Видно от цитираната разпоредба режимът по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС се допуска само по отношение на доставки, извършени от основния изпълнител по договора по смисъла на чл.107, ал.7 от ППЗДДС, който е регистрирано по ЗДДС лице.
В алинея 3 на чл. 107 от ППЗДДС е посочено какво трябва да съдържа искането, а именно:
1. наименование, дата на обнародване, дата на влизане в сила на международния договор,спогодба, споразумение, конвенция или др., в които е предвидено освобождаване на облагаеми доставки от данък върху добавената стойност или от данък, налог или вземане с еквивалентен на косвен данък ефект;
2. наименование на програмата или проекта, във връзка с които се осъществяват доставките, за които се иска потвърждаване на наличието на основанията за ползване на режима по чл. 173, ал. 1 от закона.
3. заверено от основния изпълнител копие на договора, сключен в изпълнение на програма или проект по т. 2, съгласно който данъчно задълженото лице е основен изпълнител, а възложител или получател е координиращият орган;
4. наименование, седалище, адрес на управление, идентификационен номер и идентификационен номер по ДДС на лицето – основен изпълнител по договора по т. 3;
5. наименование, седалище, адрес на управление, идентификационен номер на координиращия орган по т. З, а когато същият е чуждестранно лице – наименование, седалище и адрес на управление.
Потвърждение, че са налице основания за ползване на режима по чл. 173, ал. 1 от закона, се изпраща от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите – София, в 14-дневен срок от получаване на искането, съгласно чл. 107, ал. 4 от ППЗДДС.
В случай, че Община Кпритежава потвърждение от компетентната ТД на НАП, че са налице основанията за ползване на режима на чл.173, ал.1 от закона, то по отношение на правото на приспадане на данъчен кредит за получените стоки и услуги във връзка с изпълнение на този проект е необходимода сеима предвидследното:
Видно от изложеното в запитването и наименованието на проекта, в конкретния случай общината е получател на доставки на стоки и услуги,във връзка сизграждане на комплекс за социални услуги. Социалните услуги попадат в обхвата на освободените доставки по смисъла на глава четвърта от ЗДДС, по-конкретно в разпоредбата на чл. 40, т. 1 от същия закон.
С разпоредбата на чл.70, ал.1, т. 1 от ЗДДС е създадено ограничение на правото на приспадане на данъчен кредит и съгласно текста на същата, не е налице право на приспадане на данъчен кредит, независимо, че са изпълнени условията на чл.69 и чл.74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по Глава Четвърта от закона.
Същевременно в разпоредбата на чл.173, ал.3 от ЗДДС е посочено, че ограниченията на правото на данъчен кредит по чл.70 не се прилагат по отношение на стоките или услугите, които се използват единствено за извършването на доставки по чл.173, ал.1 от ЗДДС. Тъй като нормата на чл.173, ал.3 от ЗДДС е специална по отношение на лицата, ползващи режима на чл.173, то същите тези лица не следва да спазват ограниченията на чл.70 от закона.
Предвид гореизложеното за получените стоки и услуги, които ще се използват единствено за извършването на доставки по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС ограниченията, посочени в чл. 70 от с.з. не са приложими и правото на приспадане на данъчен кредит може да се упражни в случай, че са изпълнени другите разпоредби от закона, регламентиращи това право.
В случай, че Община Кне притежава потвърждение от компетентната ТД на НАП, че са налице основанията за ползване на режима на чл.173, ал.1 от закона във връзка с изпълнението на този проект, то по отношение на правото на приспадане на данъчен кредит за доставките на стоки и услуги, които се използват за изпълнение на проекта приложение ще намерят разпоредбите на глава седма “Данъчен кредит“ на ЗДДС, включително и разпоредбата на чл. 70. Това означава, че са налице ограниченията на чл. 70 от ЗДДС и правото на приспадане на данъчен кредит за тези доставки не може да бъде упражнено от ОбщинаК.

Scroll to Top