правото на приспадане на данъчен кредит за внос на стоки е стартирана процедура за служебна регистрация по ЗДДС на две френски фирми – възложители на услуга.

В Дирекция ”ОДОП” –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № ……/ 20.01.2014 г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството извършва търговско посредничество при ушиване на облекла. Една част от материалите /платове, закачалки и др./ се доставят от Турция, като дружеството заплаща мита и ДДС при вноса като получател, а друга част се получава от Франция с проформа-фактура. Дружеството възлага на шивашки цехове изработването на дрехите, след което ги изнася за Франция за съответните клиенти.
Във връзка с писмо № 91-00-152/ 06.04.2009г. на ЦУ на НАП относно правото на приспадане на данъчен кредит за внос на стоки е стартирана процедура за служебна регистрация по ЗДДСна две френски фирми – възложители на услуга.
Видно от документите за внос, стоките са получени от „……….“ ООД и данъчно задължено лице се явява българската фирма.
Поставени са следните въпроси:
1.Френските фирми работят по този начин в България от 2010г. и защо до момента не са предприети действия по регистрация?
2.При оформяне на митническите декларации защо никой не е отказал да приеме внесеното ДДС като неправомерно, при условие, че фирмите от този бранш работят така от години?
3.Защо митническите служби заявяват, че по закон мита и ДДС се плащат от посочения като получател на стоката субект?
4.След служебна регистрация по ЗДДС следва френските фирми да подават месечни декларации по ЗДДС, интрастат и VIES. Как точно трябва да стане това, след като фирмите нямат официално представителство в България, акредитиран представител или упълномощено лице?
5.В момента на получаване на служебна регистрация по ЗДДС и двете фирми заявяват, че административните затруднения, които им се създават, ги принуждават да пренасочат поръчките си за Румъния, от което следва, че над 500 души в страната ще останат без работа и заплата.
6.След като бъдат регистрирани двете фирми по ЗДДС в България, каква е процедурата, по която те да изпълняват задълженията си по него?
Във връзка с поставените въпроси, изразяваме следното становище:
Във връзка с въпросите, които касаят френските фирми, следва да имате предвид следното:
Правата на задължените лица са визирани в чл. 17, ал. 1 от ДОПК. По смисъла на т. 2 и т. 5, б.“б“ от чл.17, ал.1 от ДОПК, задължените лица имат право да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им и информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
Писмените становища ангажират приходната администрация по смисъла на чл. 17, ал. 3 от ДОПК, поради което, за да се дадеотговор относно прилагането наЗДДС, запитването следва да е отправено от заинтересованото лице – съответната френска фирма или от упълномощено от нея лице, съгласно чл.10, ал.4 от ДОПК.
По смисъла на чл.16, ал.1 от ЗДДС, внос на стоки по смисъла на този закон е въвеждането на необщностни стоки на територията на страната.
Съгласно разпоредбата на чл.54, ал.1 от ЗДДС, данъчното събитие при внос на стоки възниква и данъкът става изискуем на датата, на която възниква задължението за заплащане на вносни митни сборове на територията на страната или би следвало да възникне, включително когато задължение не съществува или размерът му е нула.
Лицето, платец на данъка при внос по смисъла на чл.83, ал.1 от ЗДДС е вносителя.
Вносител по смисъла на § 1, т. 38 от ДР на ЗДДС е лицето – длъжник за заплащане на вносните митни сборове, както и лицето, получило стоки на територията на страната от трети страни или територии, които са част от митническата територия на Европейския съюз.
По смисъла на чл.199, ал.1, т.1 от Закона за митниците, вносно митническо задължение за стока, подлежаща на облагане с вносни митни сборове, възниква при оформяне на режим внос.
Съгласно чл.202, ал.1, т.1 от ЗМ, длъжник за плащане на митническото задължение в случаите по чл. 199, ал. 1, т. 1 едеклараторът, а при косвено представителство длъжник е и лицето, за сметка на което е изготвена митническата декларация.
Съгласно чл. 71, т. 3 от ЗДДС, лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит за осъществен от него внос по чл. 16 от ЗДДС, когато притежава притежава митнически документ за внос, в който лицето е посочено като вносител и данъкът е внесен по реда на чл. 90, ал. 1 от закона. Т.е., за удостоверяване на качеството “вносител“, законът изисква митническа декларация, в която лицето да е вписано като вносител.

Оценете статията

Вашият коментар