предприемане на действия, за да се регистрирате като безработна в Бюрото по труда, не са от компетентността на Националната агенция за приходите, поради което не можем да предоставим отговор. Бихте мо

2_366/29.02.2012 г.
ЗКПО – чл.92;
ЗСч – чл.4;
КСО – чл.4;
ЗЗО
НООСЛБГРЧМЛ – чл.1;
Предприятието на еднолично дружество с ограничена отговорност /ЕООД/ не извършва дейност. Като физическо лице получавате доходи от отдаване под наем на недвижим имот в размер на 200 лева, за който доход плащате данък.
В тази връзка сте поставили следните въпроси:
1. Какъв документ следва да представите в Националната агенция за приходите /НАП/ за да уведомите, че фирмата не извършва дейност. Трябва ли да представите нулева годишна данъчна декларация в НАП? Трябва ли да подадете годишен финансов отчет в Агенцията по вписванията?
2. Каква декларация следва да подадете в НАП за да плащате здравна осигуровка в размер на 16,80 лева?
3. Предвид получаваният доход от наем, може ли да се регистрирате в Бюрото по труда като безработна и да получавате помощ?
При така изложената фактическа обстановка и съобразно действащата нормативна уредба изразяваме следното становище по поставените въпроси:
Съгласно чл.92, ал.1 от ЗКПО, данъчно задължените лица, които се облагат с корпоративен данък, подават годишна данъчна декларация по образец за данъчния финансов резултат и дължимия годишен корпоративен данък. С годишната данъчна декларация се подава и годишния отчет за дейността, чл.92, ал.3 от ЗКПО.
Юридическите лица, които не са извършили дейност, следва да попълнят формуляр на годишна данъчна декларация – образец 1010а. В него фирмите декларират, че за предишната година не са имали дейност и не са отчели приходи или разходи съгласно счетоводното законодателство. Към тази декларация не се прилага годишен отчет за дейността, съгласно чл.92, ал.4 от закона. Годишните декларации се подават в офисите на НАП по мястото на регистрация на фирмите, по пощата с обратна разписка или по интернет.
За отчетната 2011 година срокът за подаване е 2 април, тъй като 31 март е почивен ден. Този срок важи както за фирмите, които дължат данък, така и за тези, които не са извършвали дейност.
Закона за счетоводството /ЗСч/ изисква предприятията да съставят и публикуват финансови отчети, независимо от това дали са извършвали дейност или не. В годишния финансов отчет предприятията следва да отразят липсата на дейност за конкретната година, за която се отнася съответния отчет.
ЗСч регламентира в чл.4, ал.1, т.2, че когато предприятието има намерение или необходимост да ликвидира или значително да намали обема на своята дейност, трябва да приложи ликвидационна или друга подобна база, но не и че не следва да съставя и да публикува отчети.
Разпоредбите на чл.4, ал.1, т.7 и/или ал.3, т.2 от КСО въвеждат задължение за внасяне на задължителни осигурителни вноски за лицата, които извършват дейност по договори за управление и контрол на търговски дружества и/или са лицата, упражняващи трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества.
Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.2 от НООСЛБГРЧМЛ, при започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството, /Декларация ОкД 5/.
След подаване на декларацията по чл.1, ал.2 от НООСЛБГРЧМЛ, за лицата възниква зъдължение за внасяне на здравни вноски, тъй като съгласно разпоредбите на чл.33, ал.1 от ЗЗО, задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава.
Лицата, които не подлежат на осигуряване пона никое от основанията по чл.40, ал. 1, 2 и 3 от ЗЗО, са длъжни да:
1. внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят /по 16,80 лв. за всеки месец на 2012г./, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация;
2. подават декларация /образец № 7/ в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по този ред /чл.40, ал.5 от ЗЗО/.
Декларация образец № 7 се подава в компетентната ТД на НАП до края на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от Закона за здравното осигуряване / чл.3, ал.4 от Наредба № 8/25.12.2005г./.
В чл.17 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ са регламентирани основните права на задължените лица, сред които е и правото да им бъде предоставена информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения /ал.1, т.5, б.”б”/. На правата на задължените лица съответстват и функциите и правомощията на Националната агенция за приходите, определени с чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите /ЗНАП/. От цитираните разпоредби е видно, че Националната агенция за приходите е компетентна по данъчното и осигурително законодателство и не предоставя указания за прилагане на други закони и процедури.
Въпросите, които поставяте относно предприемане на действия, за да се регистрирате като безработна в Бюрото по труда, не са от компетентността на Националната агенция за приходите, поради което не можем да предоставим отговор. Бихте могли да се обърнете за съдействие към компетентната институция във връзка с възникналото Ви питане.

Оценете статията

Вашият коментар