преотстъпване на корпоративен данък на основание чл. 179 от ЗКПО за получаваните преки плащания на площ и начисляване на ДДС върху осчетоводения приход от финансиране.

3_890/17.03.2010 г.
ЗКПО, чл. 167;
ЗКПО, чл. 179 /отм./;
ЗКПО, чл. 189б, ал. 1;
ЗДДС, чл. 26, ал. 3;
ЗДДС, § 1, т. 15 от ДР
Относно: преотстъпване на корпоративен данък на основание чл. 179 от ЗКПО за получаваните преки плащания на площ и начисляване на ДДС върху осчетоводения приход от финансиране.
Според изложеното в запитването дружество е регистрирано като земеделски производител с основна дейност – производство, изкупуване и реализация на селскостопанска продукция. На основание чл. 179, ал. 1, т. 2 от ЗКПО същото ползва 60 % преотстъпен корпоративен данък за данъчната печалба от непреработената селскостопанска продукция, който инвестира в ДМА. От ДФ „Земеделие” получава финансово подпомагане по схемите и мерките за директни плащания на декар обработваема земя, които осчетоводява като приходи от финансиране на земеделската дейност. Има и сключени арендни договори за земеделска земя, в които е договорило дължимата рента да се изплаща в натура /пшеница/. Част от арендаторите обаче не желаят да я получават в натура и дружеството я изкупува, след което я продава в непреработен вид.
Освен това е закупило селскостопанска техника /трактор/ с финансиране от ДФ „Земеделие” по мярка 121 за развитие на селските райони по одобрен проект. Пълната стойност на техниката е платена от дружеството и е ползван данъчен кредит. След одобряване на проекта ДФ „Земеделие” превежда 50 % от стойността на техниката. Сумата е осчетоводена като финансиране и приходът се признава като процент на амортизацията на техниката с протокол.
Предвид гореизложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Подлежи ли на преотстъпване приходът от преките плащания от ДФ „Земеделие”, участващ при формирането на печалбата от непреработената селскостопанска продукция ?
2.Подлежи ли на преотстъпване приходът от изкупената от арендаторите рента в натура /пшеница/, която след това се продава в непреработен вид?
3.Следва ли дружеството да начисли ДДС върху осчетоводения приход от финансиране по одобрения проект от ДФ „Земеделие”?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗКПО /обн. ДВ, бр.105 от 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 95 от 01.12.2009 г.), ЗДДС /обн. ДВ бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр. 95 от 1 декември 2009 г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15 септември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 6 от 22 януари 2010 г./ изразяваме следното становище:
По първи и втори въпрос:
Разпоредбата на т. 3.4. от Счетоводен стандарт 20 „Отчитане на правителствените дарения и оповестяване на правителствената помощ” предвижда правителствените дарения, получени от предприятията като компенсация за минали разходи или загуби да се признават за приход през периода на получаването им. Имайки предвид това, получените от земеделските производители преки плащания по Схемата за единно плащане на площ следва да се признават за приход през годината на получаването им.
В ЗКПО не е регламентирано специално данъчно третиране на посочените приходи, поради което същите се признават за данъчни цели и участват при формиране на данъчния финансов резултат за годината на получаването им.
Преотстъпването на корпоративен данък на регистрираните земеделски производители е регламентирано в разпоредбата на чл. 179 от ЗКПО. Вслучай, че дружеството произвежда само непреработена растителна и животинска продукция и е земеделски производител, регистриран съгласно Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители, то може да ползва посоченото данъчно облекчение. Съгласно нормата на чл. 179 от ЗКПО корпоративният данък се преотстъпва в размер 60 на сто на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски производители, за данъчната им печалба от непреработената растителна и животинска продукция, в т. ч. от пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство. По смисъла на § 1, т. 27 от ДР на ЗКПО “непреработена растителна и животинска продукция” е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който не е подлаган на никаква технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава. Реализираната печалба в резултат на извършени сделки по изкупуване на пшеница от арендодателите не подлежи на преотстъпване поради това, че изкупената продукция не е в обхвата на фактическия състав на правната норма, която визира единствено произведена продукция.
Второто условие, за да се ползва преотстъпването за земеделски производители е преотстъпеният данък да се инвестира в данъчни дълготрайни материални и нематериални активи, необходими за извършване на посочените дейности, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването (чл. 179, ал. 2 от ЗКПО). Данъчните дълготрайни материални и нематериални активи са определени в чл. 50 и 51 от ЗКПО.
Освен на изискванията, регламентирани в чл. 179 от ЗКПО, данъчните облекчения за земеделски производители могат да се ползват ако лицата отговарят и на общите изисквания за преотстъпване или намаляване на корпоративен данък, уредени в чл. 167 от ЗКПО. Съгласно тази норма се допуска преотстъпване или намаляване на корпоративния данък, съответно намаляване на счетоводния финансов резултат при определяне на данъчния финансов резултат при условие, че към 31 декември на съответната година данъчно задълженото лице няма:
-подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и
– задължения за санкции по влезли в сила наказателни постановления, свързани с нарушаване на нормативните актове относно публичните задължения, и
-лихви, свързани с невнасянето в срок на публичните задължения.
Изпълнението на горецитираните изисквания се удостоверява от данъчно задълженото лице в годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО.
Следва да се има предвид, че чл. 179 от ЗКПО е отменен със Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, публикуван в държавен вестник, брой 95 от 1 Декември 2009 г., в сила от 01.01.2010 г. Това означава, че за финансовата 2010 г. дружеството няма да има право на данъчно облекчение по този ред.
Според чл. 189б, ал. 1 от ЗКПО, в сила от 01.01.2010 г., корпоративният данък се преотстъпва в размер до 60 на сто на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски производители, за данъчната им печалба от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция. На основание ал. 2 от същият член корпоративният данък се преотстъпва, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. преотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на посочената в ал. 1 дейност, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването;
2. активите по т. 1 са придобити при пазарни условия, съответстващи на такива при несвързани лица;
3.дейността по ал. 1 трябва да продължи да се осъществява за период от поне три години след годината на преотстъпване; това обстоятелство се декларира всяка година до изтичане на тригодишния срок с годишните данъчни декларации;
4.преотстъпеният данък не трябва да превишава 50 на сто от стойността на активите по т.1.
Съгласно чл. 189б, ал. 3 и ал. 4 от ЗКПО преотстъпването не е допустимо, когато преотстъпеният данък се инвестира в сгради и земеделска техника, които заместват съществуващи. Корпоративен данък не се преотстъпва, когато лицето е получило други помощи по смисъла на чл. 87, § 1 от Договора за създаване на Европейската общност, както и минимална помощ по смисъла на Регламент (ЕО) № 1535/2007 на Комисията от 20 декември 2007 г. за прилагане на членове 87 и 88 от Договора за създаване на Европейската общност към помощитеde minimis в сектора на производството на селскостопански продукти за активите по ал. 2, т. 1.
По третия поставен въпрос:
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Безвъзмездно предоставената финансова помощ (финансиране) по своето същество не представлява обект на облагане с ДДС.
В съответствие с разпоредбата на чл. 26, ал. 3 от ЗДДС в случай, че субсидията или финансирането са пряко свързани с облагаемите доставки, извършвани от данъчно задълженото лице, същите се включват в тяхната данъчна основа и съответно подлежат на облагане.
Дефиниция на понятието “субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ е дадена в § 1, т. 15 от ДР на закона. В нея е посочено, че такива са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не се считат за такива субсидиите и финансиранията, които са предназначени единствено за покриване на загуби или за финансиране на разходи (включително такива за придобиване или ликвидация на активи).
Предвид гореизложеното при условие, че получената безвъзмездна финансова помощ е предназначена за покриване на загуби или финансиране на разходи, включително за придобиване на дълготрайни материални активи, същата не подлежи на облагане с ДДС, вкл. и като елемент на данъчната основа по смисъла на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар