преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 184 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

Изх. № 24-34-69
Дата:02.07.2014 год.
ЗКПО, чл. 184;
ДР на ЗКПО, § 1, т. 28
Относно: преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 184 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
Във връзка с Ваше писмо под горецитирания номер, постъпило внаи заведено с вх. № 24-34-69/22.05.2014 г., изразявам следното становище:
1.Относновъпроса, свързан с определянето на дейността като производствена:
По смисъла на § 1, т. 28 от ДР на ЗКПО “производствена дейност“ за целите на чл. 184 е процесът на създаване на нов продукт чрез механично, физично или химично преобразуване (обработка или преработка) на суровини и материали с цел последваща реализация и биологична трансформация на живи животни или растения.
В Решение № 5132 от 07.05.2008 г. на ВАС дърводобивът е определен като производствена дейност по смисъла на § 1, т. 65 от ДР на ЗКПО (отм.), което становище се поддържа и в писмо Изх. № 91-00-237/02.06.2009 г. на ЦУ на НАП, свързано с прилагането както на отменения ЗКПО, така и на § 1, т. 28 от действащия ЗКПО.
Предвид спецификата на дърводобива и изискванията спрямо тази дейност, заложени в ЗГ и свързаните с него подзаконови нормативни актове, като производствена дейност по смисъла на § 1, т. 28 от ДР на ЗКПО в горепосочените решение и становище е възприето, чедърводобивът включва различни елементи, които разглеждани поотделно имат характера на услуги, но разглеждани общо, дейностите по отсичане, кастрене, обелване, размерване и отрязване, транспортиране до временен склад водят до промяна в характера на една суровина и нейното предназначение с цел формиране на нов продукт.
Според разпоредбата на чл. 112, ал. 1 от ЗГ ползването на дървесина от горските територии – държавна или общинска собственост, се осъществява по един от следните начини:
1. чрез продажба на стояща дървесина на корен;
2. чрез добив и продажба на добита дървесина.
В хипотезата на чл. 112, ал. 1, т. 2 от ЗГ собственик на добитата дървесина не е лицето извършило фактически добива (сеч и извоз до временен склад), а възложителят по договора за добив. Това е видно и от приложения към запитването договор № ПО-04-6/07.02.2011 г., където в т. 3.1 е посочено, че отсечената и извозена дървесина е собственост на възложителя. Това означава, че единствено възложителят може за се разпорежда с нея по някой от начините, предвидени в чл. 66 от Наредбата за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии – държавна и общинска собственост, и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти.
Както беше посочено по-горе, в настоящия случай при добива на дървесина се създава нов продукт, който се транспортира до временен склад. Така създаденият нов продукт подлежи на последваща реализация от страна на собственика на добитата дървесина. Следователно, правото на преотстъпване на корпоративен данък в случая възниква за ревизираното лице само за данъчната му печалба от дърводобив.
Предвид гореизложеното, приходите, реализирани от транспортиране на закупената дървесина от временен склад до клиента, не следва да се включват при определяне на данъчния финансов резултат от производствената дейност (дърводобив), за която лицето има право на преотстъпване на корпоративен данък.
2.Относновъпроса, свързан с прилагането на чл. 182, ал. 2, т. 1 – 4 от ЗКПО и по-конкретно – при извършване на дейност, която попада в ограничението по чл. 182, ал. 2, т. 1 – 4 и дейност, непопадаща в това ограничение, лицето губи ли изцяло правото на преотстъпване или губи това право само за дейността, попадаща в ограничението:
По този въпрос е налице общо становище на изпълнителния директор на НАП с Изх. № 62-00-13/29.03.2010 г., което е публикувано в системата „Въпроси и отговори“.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/БОЙКО АТАНАСОВ/

Оценете статията

Вашият коментар