прилагане на разпоредбата на чл. 39, т. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № 24-31-137
Дата: 11.02.2011 г
ЗДДС, чл. 12;
ЗДДС, чл. 39, т. 1;
ЗДДС, чл. 96, ал. 2, т. 1.
Относно: прилагане на разпоредбата на чл. 39, т. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във връзка с поставените въпроси във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № …………………… е изложена следната фактическа обстановка:
Регионален център по здравеопазване гр. ……… е издал удостоверение на основание чл. 40, ал. 4 от Закона за лечебните заведение (ЗЛЗ) за регистрация на …………. с предмет на дейност: извънболнична специализирана медицинска помощ по съдова хирургия, която се представлява от д-р ……………. На физическото лице е извършена проверка относно установяване на основание за регистрация по ЗДДС в резултат на което също е регистрирано по този закон. Лицето обжалва основанието за регистрацията.
При установяване на основанието за регистрация е констатирано, чефизическото лице е декларирало доходи от упражняване на свободна професия – лекар и по сключен граждански договор от ……….. г. между …………………. ООД и лицето с предмет – извършване на медицински услуги – лазерниоперации и прегледи. Към този граждански договор е подписан анекс на дата …………г., с който е извършена промяна на страните по посочения договор, като страни по същия са …………. ООД и Амбулатория за индивидуална практика за специализирана медицинска помощ (АИПСМП), която се представлява от д-р …………… Във връзка с извършените услуги през 2009 г., предмет на описания договор, физическото лице е издало фактури на ………………ООД.
Въпросът Ви е следва ли след като фактурите за извършените медицински услуги са издадени от физическото лице, което няма статут на лечебно заведение, въпреки че са с предмет услуги по договор, където на база анексите страна по договора е АИПСМП, която се представлява от д-р ……………да се приеме, че извършените медицински услуги са облагаеми доставки по смисъла на чл.12 от ЗДДС, извършени на територията на страната и на основание чл. 96, ал. 2, т. 1 от ЗДДС формират облагаем оборот?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас въпрос, на основание чл.10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
В чл. 39, т. 1 от ЗДДС като освободена доставка е посочено извършването на здравни (медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги, оказвани от здравни заведения по Закона за здравето и от лечебни заведения по Закона за лечебните заведения.
Лечебни заведения, по смисъла на Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), са организационно обособени структури на функционален принцип, в които лекари или лекари по дентална медицина самостоятелно или с помощта на други медицински и немедицински специалисти осъществяват дейностите посочени в точки от 1 до 6 на чл.2, ал.1 от с.з.
Съгласно разпоредбата на чл. 8, ал. 1, т. 2, б “а” от ЗЛЗ, като лечебни заведения за извънболнична помощ са посочени амбулатории за специализирана медицинска помощ, които могат да бъдат индивидуална практика за специализирана медицинска помощ. Предвид чл. 36, ал. 2 от ЗЛЗ (Доп. – ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 20.07.2007 г.) лицата, осъществяващи лечебна дейност по чл. 8, ал. 1, т. 2, буква “а“, се регистрират по реда на чл. 40 на същи закон.
Съгласно чл. 95 от Закона за лечебните заведения лечебните заведения могат да се договарят помежду си за предоставяне на медицински специалисти, медицински услуги и други дейности.
В съответствие с предмета на горепосочения договор, за извършените медицински услуги на ……………. ООД са съставени протоколи, от които е видно, че са предоставени медицински услуги – лазерни операции и прегледи от д-р ……………. За извършените услуги са издадени фактури, в които като доставчик е посочено физическото лице-д-р ………………
В чл. 36, ал. 1 от ЗЛЗ (Доп. – ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 20.07.2007 г.) е предвидено, че лечебните заведения за извънболнична помощ, извън тези по чл. 8, ал. 1, т. 2, буква “а“, се учредяват като търговски дружества или кооперации след което се регистрират по реда на чл. 40 от същия закон. Амбулатория за индивидуална практика за специализирана медицинска помощ като лечебно заведение, попадащо в изключенията на тази разпоредба няма статут на самостоятелен правен субект.
АИПСМП, която се представлява от д-р …………. е регистрирано по правилата и реда на чл. 40 от ЗЛЗ и е вписано в регистъра на Регионален център по здравеопазване на ….. г.
Лечебното заведение АИПСМП е особен вид структура, в която лекарят самостоятелно осъществява медицински услуги, в кръга на придобитите специални знания и умения. Предвид обстоятелството, че физическото лице – д-р ……………… има регистрирано такова лечебно заведение, следва да се приеме, че медицинските услуги по посочения договор са извършвани чрез лечебното заведение. Допълнителен аргумент в тази насока е и сключеният анекс към договора между лицето и ………………….. ООД, по силата на който лекарят ще извършва предвидените в договора медицински услуги чрез АИПСМП, която представлява.
Предвид гореизложеното, считаме, че оборотите, реализирани от изпълнението на този договор, следва да се разглеждат като освободени доставки по смисъла на
чл. 39, т. 1 от ЗДДС. Обстоятелството, че във фактурите не е посочен като доставчик – АИПСМП, която се представлява от д-р …………, считаме в случая за правно ирелевантно, доколкото лечебното заведение – АИПСМП няма правосубектност и се представлява от д-р …………….
Подчертаваме, че изложеното становище е принципно, като казусът следва да бъде решен съобразно конкретиката на установените факти и обстоятелства от компетентния за това орган, в рамките на правомощията му.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар