прилагане на разпоредби на ЗКПО, свързани с данъчни облекчения с характер на държавна помощ

Изх. № 62-00-13
Дата: 29.03.2010 г.
ЗКПО, чл. 179;
ЗКПО, чл. 182;
ЗКПО, чл. 188.
Относно: прилагане на разпоредби на ЗКПО, свързани с данъчни облекчения с характер на държавна помощ
В запитването си отново поставяте въпроса относно възможността кооперация, извършваща дейност по първично производство на селскостопански продукти, да ползва за тази дейност данъчно облекчение по чл. 179 от ЗКПО, а за останалите си дейности – по реда на чл. 187, при условие, че същата отговаря на общите изисквания за преотстъпване на корпоративен данък по чл. 167, ал. 1, както и на изискванията на чл. 188 от ЗКПО.
Вашето запитване е постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 62-00-13/09.02.2010 г. и с оглед необходимостта от създаване на унифицирана данъчна практика по прилагането на разпоредбите на ЗКПО, свързани с данъчните облекчения, представляващи държавна помощ, същото беше изпратено за становище до Дирекция “Данъчна политика“ при . С писмо Изх. № 16-12-67/19.03.2010 г. посочената дирекция изрази становище по поставените от Вас въпроси, което се споделя и от НАП.
Разпоредбата на чл.179 от ЗКПО е в сила до 31.12.2009 г. и до тази дата се прилага като обща данъчна мярка извън обхвата на данъчните облекчения, представляващи държавна помощ.
Следва да се има предвид, обаче, че същата мярка е оценена и съобщена на Европейската комисия от Министерство на земеделието и храните, като „съществуваща държавна помощ“, приложима до края на 2009 г. Това дава право на данъчно задължените лица – регистрирани земеделски производители, изпълняващи условията на чл. 167 от ЗКПО, да преотстъпят корпоративен данък в размер 60 на сто за данъчната им печалба от непреработената растителна и животинска продукция (в т. ч. от пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство) и за последващо инвестиране на преотстъпения данък до края на годината, следваща годината на преотстъпването в данъчни дълготрайни материални и нематериални активи. В този смисъл разпоредбата на чл. 179 от ЗКПО е категорична, че преотстъпването на корпоративен данък може да се ползва единствено за данъчна печалба, формирана от непреработена растителна или животинска продукция като за останалите си дейности данъчно задълженото лице се облага по общия ред на закона.
От друга страна разпоредбите на чл. 187, във връзка с чл. 182 и чл. 188 от ЗКПО формират схема за минимална помощ,разработена в съответствие с изискванията на Регламент (ЕО) Nо 1998/2006
на Комисията за прилагането на членове 87 и 88 от Договора за създаване на Европейския съюз (ДЕО) (нови чл. 107 и чл.108 от Договора за функционирането на Европейския съюз) към минималната помощ.
Необходимо е да се има предвид, че Регламентът съдържа минималните условия, на които една мярка за помощ следва да отговаря, за да може да се възползва от изключението за предварително уведомяване на Европейската комисия по чл. 88 параграф 3 от ДЕО. Извън тях администраторът може да предвиди допълнителни критерии и условия, както за постигане целите на мярката, така и за осигуряване на механизма на действие и контрол.
В тази връзка разпоредбите на чл. 182, ал. 2, т. 2 и т.3 от ЗКПО въвеждат минимално необходимите за съвместимостта на схемата ограничения в обхвата, съгласно изискванията на Регламент 1998/2006, по-конкретно имплементирани са разпоредбите на чл. 1, параграф 1, буква „б“ и „в“ от същия. Отчитайки автоматизма на мярката и необходимостта от създаване на обективно приложима норма, законодателят е възприел по-рестриктивен подход, изключвайки посочените дейности изяло, без да се въведат опциите съгласно чл. 1, буква „в“, точки „1“, „И“ от Регламента.
В този смисъл разпоредбите на чл.182, ал.2, т.2 и т.3 изцяло изключват от обхвата на схемата данъчно задължените лицата, които извършват дейности по първичното производство, преработка и реализация на селскостопански продукти, посочени в Приложение I към ДЕО. Съгласно § 1, т. 45 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО по отношение на производството, преработката и реализацията на селскостопански продукти се прилагат дефинициите по смисъла на чл. 2 от Регламент (ЕО) № 1998/2006.
Предвид гореизложеното, Дирекция „Данъчна политика“ поддържа, изразеното становище в писмо Изх. № 62-00-13/16.12.2009 г. на НАП, че формулировката на чл. 182, ал. 2, т. 2 и т. 3 не допуска тълкуване, съгласно което ограничението за ползването на данъчното облекчение по чл.187 от закона се отнася само до частта от дейността на данъчно задълженото лице представляваща първично производство, преработка и реализация на селскостопански продукти, посочени в Приложение I към Договора за създаване на Европейската общност.
С оглед посоченото, становището на НАП и Дирекция „Данъчна политика“ е, че данъчно задължени лица, извършващи дейности по първично производство на селскостопански продукти, преработка и търговия със селскостопански продукти, посочени в приложение I към Договора не могат да ползват данъчно облекчение имащо характер на минимална помощ по чл. 187 от ЗКПО. Същите могат да се възползват единствено от възможността за преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 179 от ЗКПО до края на 2009 г., при условие, че изпълняват общите изисквания за преотстъпване по чл. 167 от ЗКПО, както и изискванията за допустимост на преотстъпването.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар