прилагане на разпоредби от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № 92-00-1047
Дата:23.12.2015 год.
ЗДДС, чл. 9, ал. 2, т. 1;
ЗДДС, чл. 21, ал. 1;
ЗДДС, чл. 21, ал. 2;
ЗДДС, чл. 86, ал. 1;
ЗДДС, чл. 86, ал. 3;
Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от
15 март 2011 г., чл. 18, пар. 1, буква „а“
Относно: прилагане на разпоредби от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 92-00-1047/16.11.2015 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Съгласно сключен договор през 2015 г., ……. радио, регистрирано по ЗДДС лице, в качеството си на продуцент на звукозаписи, отстъпва на дружество, установено във Великобритания, в качеството му на разпространител, изключителното право за използване на звукозаписи чрез платформи на дигитална дистрибуция, определени в договора като доставчици. В запитването е посочено, че дружеството не посочва данни за регистрация за целите на данъка върху добавената стойност във Великобритания. За осъществяване на разпространението дружеството заплаща на ……… радио възнаграждение, определено в процент от нетните приходи.
В тази връзка въпросът Ви е как следва да бъде издадена фактурата от ……….. радио в частта за начисляване на данъка върху добавената стойност.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас въпрос на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 9, ал. 1 от ЗДДС доставка на услуга е всяко извършване на услуга. По силата на ал. 2 на същата разпоредба за доставка на услуга се смята и продажбата или прехвърлянето на права върху нематериално имущество.
Доколкото в случая, изложен в запитването, ……………… радио отстъпва на дружество, установено във Великобритания, в качеството му на разпространител, изключителното право за използване на звукозаписи на основание чл. 9, ал. 2, т. 1 от ЗДДС е налице доставка на услуга.
За да се приложи определен режим на облагане с данък върху добавената стойност на доставки на услуги е необходимо правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка. В зависимост от това се определя приложимият данъчен закон – за доставките с място на изпълнение на територията на страната – ЗДДС, а за тези с място на изпълнение извън територията на страната – данъчният закон по местоизпълнение на доставката. Това е определящо относно цялостното данъчното третиране на съответната услуга, приложимата данъчна ставка, лицето – платец на данъка и възникването на задължения във връзка със съответния регистрационен режим.
Мястото на изпълнение при доставка на услуга съгласно чл. 21, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС, когато получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, а когато получател е данъчно задължено лице – това е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
Предвид това, за определяне на данъчното третиране на доставката на услуги, извършвана от Вас, по която получател е дружество, установено във Великобритания, от решаващо значение е статутът на същото.
В действащите ЗДДС и Правилник за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС) не са регламентирани документите, които са необходими за доказване статута на получателя ?? дали той е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.
Такива доказателства са установени в Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност (Регламента), който влиза в сила от 01.07.2011 г. Регламентът е задължителен и се прилага пряко във всички държави членки, поради което българските данъчно задължени лица следва да се съобразят с правилата, регламентирани в него.
За определяне статута на получателя на услугите като данъчно задължено лице, в Регламента са установени доказателствата, които доставчикът следва да получи от получателя.
Съгласно чл. 18, пар. 1, б. “а” от Регламента доставчикът на услуги може да счита, освен ако не разполага с информация за противното, че получател, установен в Общността, има статут на данъчно задължено лице, когато получателят му е съобщил идентификационния си номер по ДДС и доставчикът получи потвърждение за валидността на този идентификационен номер и за свързаното с него име и адрес в съответствие с член 31 от Регламент (ЕО) № 904/2010 на Съвета от 7 октомври 2010 г. относно административното сътрудничество и борбата с измамите в областта на данъка върху добавената стойност.
Когато получателят все още не е получил идентификационен номер по ДДС, но информира доставчика, че е подал заявление за такъв и доставчикът се сдобива с каквото и да е друго доказателство за това, че получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, което е задължено да се регистрира за целите на ДДС, и извърши проверка в разумна степен на точността на информацията, предоставена му от получателя, с помощта на обичайните търговски мерки за сигурност като мерките, свързани с проверките на самоличността и на плащанията се прима, че получателят има статут на данъчно задължено лице (чл. 18, пар. 1, б. “б” от Регламента).
В аспекта на цитираната норма, друго доказателство, че получателят е данъчно задължено лице би могло да бъде например идентификационен номер, предоставен на получателя от страната по установяване и използван за идентифициране на данъчно задължени лица.
Проверка в разумна степен на точността на информацията, предоставена от получателя следва да включва например проверки в публичните регистри, събиране на информация за получателя, установяване на контакт с управителите или с други лица с ръководни функции на получателя и др. Степента на задълбоченост на проверката е в зависимост от характера на търговските взаимоотношения между страните по сделката – дали същите са с инцидентен или с траен и системен характер.
Съгласно чл. 18, пар. 2 от Регламента, освен ако не разполага с информация за противното, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен в Общността, има статут на данъчно незадължено лице, когато докаже, че този получател не му е съобщил идентификационния си номер по ДДС.
Считам, че за известните на доставчика обстоятелства относно статута на получателя по доставката може да се съди по разменената между страните по сделката търговска кореспонденция, от която да е видно, че получателят на услугите не му е съобщил идентификационния си номер по ДДС.
В случая, изложен в запитването Ви, ако удостоверите, че дружеството, установено във Великобритания, не Ви е съобщило идентификационния си номер за целите на данъка върху добавената стойност, може да се приеме, че същото има статут на данъчно незадължено лице и мястото на изпълнение на доставката на услуги – отстъпено изключително право за използване на звукозаписи ще е мястото, където доставчикът (…….. радио) е установил своята независима икономическа дейност, т.е. на територията на страната. Доставката на услуги – отстъпено изключително право за използване на звукозаписи е облагаема доставка, тъй като не попада в изрично посочените като освободени доставки по Глава четвърта от ЗДДС. …… радио в качеството му на доставчик следва да начисли данъка на основание чл. 86, ал. 1 от ЗДДС, като издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред, включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка – декларацията по чл. 125 за този данъчен период и посочи документа в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
В случай, че дружеството, установено във Великобритания, като получател на доставката на услуги – отстъпено изключително право за използване на звукозаписи е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение на доставката е на територията на държавата членка, в която същото е установило независимата си икономическа дейност, т.е. на територията на Великобритания. При доставка с място на изпълнение извън територията на страната съгласно чл. 86, ал. 3 от ЗДДС не се начислява данък. Във фактурата, която се издава за извършената доставка, на основание чл. 114, ал. 1, т. 12 от ЗДДС във връзка с чл. 79, ал. 2, т. 4 от ППЗДДС следва да бъде посочена разпоредбата на закона, съгласно която доставката на услугата е с място на изпълнение извън територията на страната.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар