Прилагане на разпоредбите на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях л

.№ М-26-С-89
Дата: 14.04.2014 год.
Наредба № Н-8, чл. 2, ал. 4;
ДР на Наредба № Н-8, § 2а;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 5;
КСО, чл. 5, ал. 4;
КСО, чл. 5, ал. 6;
КТ, чл. 142, ал. 2.
ОТНОСНО:Прилагане на разпоредбите на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
В получено по електронна поща вна Националната агенция за приходите писмо с вх. № М-26-С-89/ 20.02.2014 г. посочвате, че при подаване на декларации образец № 1 и образец № 6, същите са отхвърлени поради неизпълнено условие по чл. 2, ал. 4 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица /Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г./. При направена от Вас проверка сте установили, че общия размер на сумите за дължимите вноски за здравно осигуряване декларирани с декларация обрИзх. № 6 не са равни на изчислените задължителни здравноосигурителни вноски от подадените декларации обрИзх. № 1. Декларациите обрИзх. № 1 се подават с данни за лица, работещи по трудово правоотношение, за които работодателят е установил сумирано изчисляване на работното време за повече от един месец. Констатирано е,че неизпълнението на условие по чл. 2, ал. 4 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. е по отношение на лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете.
Поставен е въпрос как следва да бъдат попълнени коректно декларация образец № 1 “Данни за осигуреното лице“ за посочените лица и декларация образец № 6 “Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ“, така че да бъде спазено условието по чл. 2, ал. 4 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.
Във връзка с поставения въпрос и с оглед относимите нормативни разпоредби изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 5 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/- за периодите във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отпуск за отглеждане на малко дете по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 от КТ и отпуск при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст по реда на чл. 164б, ал. 1 и 4 от КТ, здравноосигурителната вноска на лицата, по трудово правоотношение се определя върху минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Минималните месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица се определят със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната година.
Също така съгласно Наредбата за медицинската експертиза и Инструкция № 1 от 20.05.2011 г. за работата и отчетността с болничните листове за временна неработоспособност – отпускът за временна неработоспособност е в календарни дни.
Във тази връзка е и установената практика здравноосигурителните вноски да се изчисляват върху осигурителен доход, определен пропорционално на дните в съответните видове отпуск, изброени в разпоредбата на чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗО. Това е така, тъй като периодите на тези видове отпуск винаги се определят в дни със съответните първични документи – издаден болничен лист или молба за ползване на отпуск подадена от лицето.
На основание чл. 5, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ осигурителите/работодателите представят данни /декларации/ за:
v осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване (чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО);
v сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данъкът по ЗДДФЛ (чл. 5, ал. 4, т. 2 от КСО).
Съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на тези декларации са определени в Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. (чл.5, ал. 6 от КСО).
Съгласно чл. 142, ал. 2 от КТ, работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време – седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца. Редът и начина за подаване на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО за лицата,работещи при сумирано отчитане на работното време е определен в Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. Съгласно указанията за попълване на декларация образец № 1 “Данни за осигуреното лице“, приложение № 1 от наредбата, за лицата, работещи при сумирано отчитане на работното време за повече от един месец в полето на точка 12 „Вид осигурен” се попълва код 16.Когато е попълнен този код за вид осигурен, наредбата регламентира специфичен ред за попълване на декларация образец № 1:
v Ежемесечно за периода с установено сумирано отчитане на работното време в полетата на т. 16 „Дни в осигуряване – общо” се попълва 20000 и полетата на точки от 16.1 до 16.8 включително не се попълват. Попълват се и всички останали данни от декларацията в полетата на точки от 17 до 34 включително.
v След изтичане на периода на сумираното отчитане на работното време се извършва преизчисление на работните дни в осигуряване за всеки месец и съгласно указанията за попълване се подава декларация за коригиране на подадената декларация, като в полето на точка 1 “Код корекция“ се попълва буква “К“ и в полето на точка 16 се посочат преизчислените дни.
В месеците, през които лицето е било във временна неработоспособност, се попълват дните във временна неработоспособност в полетата на т. 16.А съответно т. 16.2. Сборът от дните, попълнени в точки от 16.1 до 16.6 включително и в т.16.А, трябва да бъде равен на работните дни за съответния месец. Общият брой отработени часове през месеца (вкл. и часовете извънреден труд) се попълва в т.16.7. Освен коригираните полета, се попълват и всички останали реквизити с данните от подадената преди това декларация като в т. 12 „Вид осигурен“ отново се попълва код 16.
Съгласно чл. 2, ал. 4 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. всяко от декларираните месечни задължения за задължителни осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване и вноски за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ с декларация образец № 6 трябва да бъде равно на изчислените задължителни осигурителни вноски и/или вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, от подадените декларация/и образец № 1.
Следва да имате предвид, че съгласно §2а, ал. 1, т. 7 – 9 от допълнителните разпоредби към Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. изчислените задължителни осигурителни вноски за здравно осигуряване от декларация обрИзх. № 1 се определят от:
-сумата на осигурителния доход в т. 17 и т. 17.1 от декларацията и размера на осигурителната вноска за здравно осигуряване в т. 18 от декларацията;
-сумата на осигурителния доход в т. 19 и т. 21 от декларацията и размерите на осигурителната вноска, по отделно за осигурителя и осигуреното лице, за здравно осигуряване в т. 22.1  от декларацията;
-осигурителния доход в т. 27 от декларацията и размера на осигурителната вноска за здравно осигуряване в т. 28  от декларацията.
Определените задължителни осигурителни вноски за здравно осигуряване от декларация обрИзх. № 1 за сметка на осигурителя/работодателя и за сметка на осигуреното лице, се закръгляват поотделно, по реда на чл. 2а от Наредбата за реда за внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски и вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ /§2а, ал. 2 от допълнителните разпоредби към Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г./
За изпълнение на равенството по чл. 2, ал. 4 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г., закръглените задължителни осигурителни вноски за здравно осигуряване от всяка декларация образец № 1 се сумират, така както са декларирани в декларация образец № 6.
ЗАМЕСТНИК-ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар