Изх. № 53-02-249/28.06.2012 г.
ЗДДС, чл.3, ал.1
чл.9, ал.1
чл.39, т.7
чл.44, т.2
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-02-249/07.05.2012 г. относно прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
Сдружение … е с предмет на дейност: представителство и защита на правата и законните интереси на пациентите и пациентските организации пред държавни институции, обществени организации, здравни заведения и др.; разработване на национални и регионални програми и методи за подобряване на теорията и практическата дейност, свързана със защитата на правата на пациентите; участие в изготвянето на проекти на нормативни актове, свързани със защитата на правата на пациентите, осигуряване на достъп до адекватно лечение; Взаимодействие и сътрудничество с компетентните държавни органи и институции и др.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Следва ли да се третират като освободени доставки извършваните услуги от Сдружение …?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
В запитването не са описани конкретни дейности, които биха представлявали доставки на услуги по смисъла на чл.9, ал.1 от ЗДДС. Също така, не е изяснен и статутът на получателите на евентуалните доставки, за да се определи мястото на изпълнение по смисъла на чл.21 от ЗДДС.
Поради липсата на конкретно изложена фактическа обстановка при облагането с ДДС на дейността на юридическите лица с нестопанска цел следва да имате предвид следните принципни положения:
I. Относно определянето на юридическите лица с нестопанска цел като ДЗЛ:
Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.1 от ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Легална дефиниция на понятието „независима икономическа дейност” е дадена в чл.3, ал.2 от Закона – „Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него”.
В тази връзка, сдружение „Национална пациентска организация” следва да се третира като данъчно задължено лице по смисъла на ЗДДС.
II. Относно прилагане на режима на освободените доставки:
Съгласно чл.44, т.2 от ЗДДС, освободена доставка е доставката на стоки и извършването на услуги от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер, когато доставката е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или за постигане на поставените цели.
По смисъла на чл.37, ал.1 във вр. с 38, ал.1 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) разпоредбите на ЗЮЛНЦ относно юридическите лица с нестопанска цел се прилагат спрямо организациите, определени за извършване на общественополезна дейност. Юридическите лица с нестопанска цел, определени за извършване на общественополезна дейност, разходват имуществото си за:
1. развитието и утвърждаването на духовните ценности, гражданското общество, здравеопазването, образованието, науката, културата, техниката, технологиите или физическата култура;
2. подпомагането на социално слабите, на инвалидите или лицата, нуждаещи се от грижи;
3. подпомагането на социалната интеграция и личностната реализация;
4. защитата на човешките права или на околната среда;
5. други цели, определени със закон.
В тази връзка може да бъде направен изводът, че съгласно ЗЮЛНЦ извършваните от сдружението дейности може да имат характера на освободени доставки, ако отговарят на условията, разписани в чл.44, ал.2 от ЗДДС – представляват прояви за набиране на средства.
Съгласно разпоредбата на чл.39, т.7 от ЗДДС, освободена доставка е доставката на стоки и услуги в рамките на хуманитарната дейност, извършвани от Българския Червен кръст и други юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, вписани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за общественополезна дейност.
В ЗДДС липсва легална дефиниция на понятието „хуманитарна дейност”. Хуманитарна дейност, по своя смисъл, може да се дефинира като материална или логистична помощ, предназначена за спасяване на човешки живот, както и поддържане и опазване на човешкото достойнство в резултат на извънредни ситуации.
В конкретният случай, извършваните от сдружението дейности нямат характера на доставки на услуги в рамките на хуманитарната дейност, поради което не могат да бъдат определени като освободени доставки.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК (Данъчно-осигурителния процесуален кодекс) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.’