Изх. № 53-02-104/23.10.2013 г.
ЗДДС,
чл.3, ал.1 и ал.2
чл.69, ал.1
чл.70, ал.1, т.2
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” … е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-02-104/20.08.2013 г. относно прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
… е юридическо лице с нестопанска цел, което е учредено за осъществяване на дейност в обществена полза. Фондацията е регистрирана в централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност към Министерството на правосъдието. Също така, фондацията притежава регистрация по ЗДДС, считано от 06.08.2013 г.
Основните цели на фондацията са развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, науката, културата, техниката, технологиите и подпомагане на личностната реализация на физически лица в страната и чужбина.
За постигане на целите си фондацията извършва и друга стопанска дейност, която се изразява в обучение, предоставяне на платени консултации, издателска и рекламна дейност, включително издаване на книги, периодични издания и информационни брошури, провеждане на изследвания и други дейности, незабранени от закона.
Проектите, които фондацията реализира, са свързани основно в областта на образованието и кариерното ориентиране. Дейностите, които се извършват при изпълнение на проектите включват създаване на обучителни програми, провеждане на обучения (придобиване на умения за ефективно управление на времето, работа в екип и др.), провеждане на семинари, срещи, конференции, отпечатване на проектни брошури и др.
В рамките на тези проекти, участието в тези обучения и други събития е безплатно за участниците в обучението и всички разходи са за сметка на предварително одобрен проектен бюджет. В тези разходи се включват възнагражденията за труд на екипа, който участва в разработването на обучителните програми и материали, провежда обученията или другите събития, администрира проектните дейности и др.
За извършването на някои от дейностите се налага сключването на договор с други компании. Това се налага в случаите, когато съответната дейност е ограничена във времето и изисква определени умения или техника и за юридическото лице с нестопанска цел наемането на експерти с тези умения или закупуването на определената техника е неоправдано и неефективно. Такива разходи включват дизайн и печатни услуги, преводачески услуги, наемане на зали и оборудване за провеждане на съответното събитие, заснемане на филми и/или интервюта, когато това е предвидено или одобрено в рамките на проекта.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Налице ли е право на приспадане на данъчен кредит за закупените стоки и извършени услуги на фондацията във връзка с осъществяваните от нея дейности?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.1, ал.2 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), юридическите лица с нестопанска цел са сдружения и фондации.
Видно от чл.3, ал.1 във вр. с ал.3 от ЗЮЛНЦ, юридическите лица с нестопанска цел определят свободно средствата за постигане на техните цели и същите могат да извършват допълнителна стопанска дейност само ако е свързана с предмета на основната дейност, за която са регистрирани, и като използват прихода за постигане на определените в устава или учредителния акт цели.
Юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани по ЗЮЛНЦ, придобиват статута на данъчно задължени лица по реда на чл.3, ал.1 от ЗДДС в случаите, когато същите извършват независима икономическа дейност.
Данъчно задължено лице, по смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС, е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Легална дефиниция на понятието „независима икономическа дейност” е дадена в чл.3, ал.2 от Закона – „Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него”.
В тази връзка, сдружение … следва да се третира като данъчно задължено лице по смисъла на ЗДДС.
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит следва да се има предвид следното:
Условията и реда, както и ограниченията, касаещи правото на приспадане на данъчен кредит, са регламентирани в разпоредбите на чл.68 – 72 от ЗДДС.
Съгласно чл.69, ал.1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне:
1. данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави;
2. начисления данък при внос на стоки по чл.56 и 57;
3. изискуемия от него данък като платец по глава осма.
Ограниченията, касещи правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в разпоредбата на чл.70, ал.1 от ЗДДС. Съгласно чл.70, ал.1, т.2 от закона,правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл.69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
От изложената в запитването фактическа обстановка не може да се направи категоричен извод за естеството на извършваната дейност от … Също така, не е посочен и статута на участниците по осъществяването на проектите (дали са данъчно задължени или данъчно незадължени лица), както и техните права и задължения по договорите.
В запитването е посочено, че … се включва приизпълнение на проектите като координатор и партньор. Дейността, която фондацията извършва, следва да бъде разгледана в следните два аспекта:
– Фондацията получава финансиране от европейската комисия, от национални агенции на други европейски държави, оперативни програми, финансирани от структурните фондове на ЕС и др. за изпълнение на проекти в сферата на образованието с цел постигане на определен резултат. При изпълнението на текущите проекти, фондацията извършва безвъзмездни доставки на обучение към трети лица.
В този случай и на основание чл.70, ал.1, т.2 от ЗДДС, за извършването на тези доставки фондацията няма да има право на приспадане на данъчен кредит.
– В качеството си на партньор, фондацията приема покани за партньорство по проекти. В тази връзка, фондацията сключва договори с различни дружества за провеждане на обучения, за което получава предварително определено възнаграждение. За извършените от фондацията разходи, свързани с организирането и провеждането на обучения, ще е налице право на приспадане на данъчен кредит. Това е така, тъй като направените от фондацията разходи ще бъдат използвани при извършваните от нея възмездни доставки, т.е доставки по които ще се реализират приходи.
Видно от горното, основният разграничител във Вашият случай е обстоятелството дали ще реализирате приходи от дейността си или не.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК (Данъчно-осигурителния процесуален кодекс) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.
‘