прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-04-341/16.05.2016 г.
ЗДДС,
чл.3, ал.1 и ал.2
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” … e постъпило Вашe писмено запитване, прието с вх. № 53-04-341/…04.2016 г. относно прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
Упражнявате дейност като свободна професия (адвокат) и сте регистрирана по ЗДДС (BG …
Посочвате, че предстои продажба на недвижим имот – урегулиран поземлен имот ведно с изградената в него жилищна сграда. Жилищната сграда е построена през последните пет години, като не е ползван данъчен кредит за извършените разходи за СМР и строителни материали. Освен разпоредителната сделка, свързана с бъдещата продажба на недвижимия имот, предстои и продажба на МПС. Също така посочвате, че през последните 3 години нямате реализирани доходи, свързани с продажби на недвижими имоти и МПС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Следва ли да се начислява и внася ДДС при продажбата на недвижимия имот, включващ УПИ и изградена върху него сграда предвид обстоятелството, че не е ползван за извършваната от Вас дейност като адвокат ?
2. Следва ли да се начислява и внася ДДС при продажбата на МПС с оглед на факта, че няма отношение към дейността Ви като адвокат ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно чл.3, ал.1 от ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Легална дефиниция на понятието „независима икономическа дейност” е дадена в чл.3, ал.2 от закона – „независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него”.
Видно от употребения израз „всяко лице”, в кръга на задължените лица попадат и физическите лица, доколкото извършваната от тях дейност отговаря на критериите за независима икономическа дейност, разписани в ал.2 и не попада в изключенията на ал.3 на същата разпоредба.
В разпоредбите на ЗДДС не са посочени изрични и конкретни критерии, според които да се определи дали една дейност се осъществява редовно или по занятие. Преценка за това може да бъде направена при разглеждане на конкретна фактическа обстановка, с оглед всички факти и обстоятелства. Относно понятието „дейност по занятие”, може да считаме, че това е дейност като постоянна работа, която не е свързана с единични сделки, която няма случаен характер, чиято цел е създаване на постоянен доход.
Във възприетата до сега практика на Върховния административен съд като критерий за определяне на една дейност като такава по занятие се посочва системното й (три или повече пъти за една година) осъществяване с цел извличане на печалба в свой частен интерес. В този смисъл са и следните решения на ВАС – Решение № 7301/23.05.2012 г. по а.д.№ 1394/2012 г., Решение № 5935/ 26.04.2013 г. по а.дИзх. № 7552 от 2012 г. ВАС приема, че в случаите на продажби на недвижими имоти лицето осъществява дейност редовно, ако извърши три или повече от три продажби в рамките на 12 последователни месеца, с цел реализиране на печалба.
Когато данъчно задължено физическо лице извършва разпоредителни сделки – продажба на недвижим имот, същите няма да представляват независима икономическа дейност по смисъла на чл.3, ал.2 от ЗДДС, при условие, че се извършват еднократно, а не редовно и по занятие. В този случай сделките ще попаднат извън обхвата на ЗДДС и няма да представляват облагаема доставка по смисъла на ЗДДС.
Трябва да се отбележи, че ако извършените продажби не са еднократни и водят до получаването на редовен доход, те ще попаднат в приложното поле на ЗДДС и за тях лицето следва да начислява и внася ДДС по общия ред на закона.
Преценката дали конкретна доставка е част от независимата икономическа дейност на данъчно задълженото лице се извършва за всеки случай поотделно в хода на производство по проверка или ревизия в зависимост от конкретната фактическа обстановка.
По втори въпрос:
Важи изложеното по първи въпрос доколкото сделката има случаен и инцидентен характер и не е свързана с независимата икономическа дейност.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка и представени документи. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар