Прилагане на чл. 124 от ЗДДС

1_127/17.09.2010
Относно: Прилагане на чл. 124 отЗДДС
По повод Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – гр…………….с вх.№ ……………..2010 г. изразяваме следното становище:
Запитването ви е свързано с воденетона дневника за покупкитеи продажбите на общината като данъчно задължено лице и по–конкретно с въпроса-трябва ли в тях да фигурират и фактурите издадени от името на отделните училищата, в случаите когато те имат отделен Булстат, различен от този на общината?
Националната агенция за приходите създава и поддържа специален регистър по ЗДДС, който е част от регистъра по чл. 80, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на задължените лица . Всяко данъчно задължено лицес вписването в регистъра по ЗДДС получава идентификационен номер за целите на ДДС, пред който е поставен знакът „ BG” .
Съгласно чл.10 ал.5 от Закона за народната просвета общинските училища са юридически лица, а на основание чл. 14,ал1 от ДОПК са задължени лица по смисъла на кодекса, поради което тези училища имат и самостоятелен ЕИК по Булстат.
Общината като регистрирано лице по ЗДДС е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и извършените продажби по чл. 119 от ДДС в дневника за продажбите за данъчния период , през който са издадени.
Общината eдлъжна да отрази получените от нея данъчни документи в дневника за покупки най-късно до 12-ия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС .Получените кредитни известия общината ги включва в дневника за покупки за данъчния период, през който са издадени.
Видно от посоченото по-горе Общината не следва давключва в дневниците за покупки и продажби тези данъчни документи, в коитофигурират като задължени лица онезиучилища , коитоимат отделен Булстат, различен от този на общината и които в същото време се явяват катовторостепенни разпоредители с бюджетни кредити към общината .

Оценете статията

Вашият коментар