Прилагане на чл. 131 от ЗДДС във вр. с чл. 45, ал.1 и 7 от същия закон

ОТНОСНО: Прилагане на чл. 131 от ЗДДС във вр. с чл. 45, ал.1 и 7 от същия закон
Във връзка с постъпило запитване с вх. № …./08.03.2010 г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – …………….., е описаната следната фактическа обстановка:
Насрочена и проведена е първа публична продан на недвижими имоти, подробно описани в запитването, собственост на длъжника „Р” ООД по изпълнително дело на ЧСИ …….. при ОС ……., както и е насрочена втора публична продан за имоти на същия длъжник с дата 06.03.2010 – 06.04.2010 година. „Р” ООД е данъчно задължено лице, регистрирано по ЗДДС. По проведената първа публична продан цените на имотите са обявени с ДДС, като длъжникът „Р” ООД е бил уведомен надлежно и не е възразил срещу начисляването на данъка. По отношение на част от продадените имоти се е явил наддавач, който е обжалвал разпределението на ЧСИ в частта относно начисленото ДДС. Съдът е потвърдил изцяло разпределението. С молба от 04.03.2010 г. управителят на „Р” ООД е заявил пред ЧСИ, че не желае публичната продажба на имотите на бъде облагаема доставка на основание чл.45, ал.7 от ЗДДС.
Въпросът Ви е: След проведената първа публична продан с начислен ДДС върху недвижимите имоти, следва ли при наличие на заявление от длъжника, че не желае продажбата им да бъде облагаема доставка по смисъла на чл.45, ал.7 от ЗДДС, преди началото на втората публична продажба за същите имоти да се изключи обявения ДДС от цената им.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения въпрос, изразяваме следното становище:
В глава четиринадесета от ЗДДС са предвидени някои специфични случаи на доставки, сред които попадат и доставките на стоки или услуги при условията на публична продан по ДОПК или ГПК, регламентирани в чл.131 от ЗДДС, когато длъжникът е регистрирано по ЗДДС лице.
Следва да имате предвид, че независимо, че при публичната продан разпореждането с имота се извършва не по волята на доставчика/собственика на имота – длъжник по публичната продан/, ЗДДС не е лишило същия от правото на избор относно характера на доставката. Поради това и в случаите на публична продан следва да бъде осигурена възможност на доставчика да упражни правото си на избор. В тази връзка в разумен срок преди провеждане на продажбата, ЧСИ следва да изпрати писмо до длъжника и да го покани да упражни това свое право. В случай, че до започване на проданта длъжникът не упражни правото си на избор, доставката следва да се третира като освободена, тъй като това е основният режим за този вид доставки, който може де бъде променен само чрез осъществяване на правото на избор.
В тази насока е и направеното допълнение в чл. 83, ал.5 от ППЗДДС, в сила от 01.01.2009 г., съгласно което в случаите на публична продан по реда на чл. 131 от закона, правото на избор се упражнява от длъжника след покана от публичния или съдебния изпълнител. Когато до обявяването на проданта не постъпи писмено уведомление от длъжника, доставката се счита за освободена.
В запитването сте посочили, че длъжникът не е упражнил правото си на избор доставката да бъде облагаема преди първата продан – на основание чл.45, ал.7 от ЗДДС, както и изрично е заявил преди втората продан, че не желае публичната продажба на имотите да бъде облагаема доставка.
В тази връзка следва да имате предвид, че когато доставката е с основен режим на освободена такава и след покана от съдебния изпълнител не е упражнено правото на избор от длъжника доставката да бъде облагаема /а именно чрез писмено уведомление от длъжника по чл. 83, ал. 5 от ППЗДДС/, същата следва да се счита за освободена и ДДС не следва да бъде начисляван.

Оценете статията

Вашият коментар