прилагане на чл. 16, ал. 1 ЗМДТ

НА НАП
тел. 0700 18 700,факс: /02/ 9859 3099
Изх. № 08-В-20
Дата: 01.12.2014 год.
ЗМДТ, чл. 16, ал. 1
Относно:прилагане на чл. 16, ал. 1 ЗМДТ
В отговор на поставения въпрос относно писмените документи, които могат за бъдат изисквани от данъчнозадължените лица за доказване на частично или пълно унищожаване на сгради/чл. 16, ал. 1 ЗМДТ/, Ви уведомявам:
В чл. 16, ал.1 ЗМДТ е установено задължение за данъчнозадължените лицада подават декларация по чл. 14, ал. 1 ЗМДТ в общината по местонахождение на имота при частично или пълно унищожаване на сгради, както и при преминаване на недвижими имоти от необлагаеми в облагаеми и обратно, в двумесечен срок от настъпване на промяната.
Цитираният текст създава задължение за подаване на декларация в тежест на данъчнозадължените лица, но липсва подобно задължение относно представянето на доказателства.
В упражняването на правомощията си на органи по приходите служителите на общините имат правото да изискват и събират оригинални документи, данни, сведения, книжа, вещи, извлечения по сметки, справки и други носители на информация с цел установяването на задължения и отговорности за данъци /чл. 12, ал. 1, т. 7 ДОПК/.
Какви могат да бъдат тези писмени документи.
В хипотезата на чл. 195, ал. 4 ЗУТ при премахване на заварени или търпими строежи, които са неподходящи по местонахождение, разположение, както и на огради, гаражи, второстепенни, селскостопански и временни постройки и др., писменият документ следва да бъде заповедта на кмета на общината, с която собствениците на тези постройки се задължават да бъдат премахнати.
В хипотезата на чл. 195, ал. 6 ЗУТ при премахване на строежи, които поради естествено износване или други обстоятелства са станали опасни за здравето и живота на гражданите, негодни за ползване, застрашениот самосрутване, създават условия за възникване на пожар или са вредни в санитарно-хигиенно отношение и не могат да се поправят или заздравят, такива документи са отново заповед на кмета на общината за премахване на строежа и протокол на комисията по чл. 196, ал. 1 ЗУТ, с който се установява състоянието на обекта.
Когато строежът създава непосредствена опасност за здравето или живота на гражданите, кметът на общината допуска предварително изпълнение на заповедта. При предварително изпълнение или при неизпълнение на заповедта на кмета в определения срок, строежът се премахва от общината по ред, определен с наредба на общинския съвет /чл. 196, ал. 5 ЗУТ/. В тези случаи въз основа на влязлата в сила заповед на кмета на общината и протокол за извършените разходи се издава заповед за незабавно изпълнение по реда на чл. 418 от Гражданския процесуален кодекс.
За недвижими културни ценности установяването на състоянието им и последващите мерки и процедури се извършват по реда на Закона за културното наследство.
Извън посочените хипотези чл. 197 ЗУТ задължава собствениците да премахнат свой законен строеж, след като уведомят общинската /районната/ администрация и Агенцията по геодезия, картография и кадастър и след одобряване на план за управление на строителни отпадъци по чл. 11 ЗУО.В зависимост от вида на строежите, сложността и характера на премахването главният архитект на общината може да издава задължителни технически предписания /чл. 197, ал. 2 ЗУТ/. В тези случаи собствениците биха могли да представят уведомлението до общината и получените технически предписания.
При липса на други писмени доказателства и при необходимостпремахването на сграда може да бъде удостоверено при проверка от служители на общината с протокол по чл. 50 ДОПК.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР:
/Г.ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар