прилагане на чл. 189б, ал. 2, т. 3 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

Изх. № 24-37-4
Дата: 09.02.2016 год.
ЗКПО, чл. 189б, ал. 2, т. 3;
ЗДДФЛ, чл. 48, ал. 6.
Относно: прилагане на чл. 189б, ал. 2, т. 3 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
Внае постъпило Ваше писмено запитване, препратено по компетентност и заведено с вх. № М-24-37-83 от 23.12.2015 г. и вх. № 24-37-1 от 04.01.2016 г., в което поставяте въпроси, свързани с прилагането на чл. 189б, ал. 2, т. 3 от ЗКПО в случаите на продажба на предприятие на едноличен търговец (ЕТ) по реда на чл. 15 от Търговския закон (ТЗ).
Въпросите са следните:
1.Дали след прехвърляне по реда на чл. 15 от ТЗ на търговското предприятие от ЕТ и придобиване на същото от дружество с ограничена отговорност дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция ще се счита за продължена от приобретателя или ще настъпи основание за възстановяване на преотстъпения от ЕТ данък поради преустановяване на тази дейност?
2.Има ли значение в описания случай дали предприятието на ЕТ ще бъде прехвърлено без фирмата и ЕТ ще остане да съществува или ако фирмата бъде прехвърлена заедно с предприятието по чл. 60, ал. 1 от ТЗ и ЕТ бъде заличен?
Предвид описаната фактическа ситуация и съобразявайки относимата нормативна уредба, Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и в съответствие с разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите регистрираните лица трябва да посочват данните си за идентификация по чл. 84 от същия кодекс, както и идентификацията на лицата, с чиито права и задължения е свързано запитването им. Информирам Ви също, че правомощията на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите изчерпателно са изброени в разпоредбата на чл. 10 от ЗНАП. Съгласно чл. 10, ал. 1, т. 10 от ЗНАП той организира разясняване на данъчното и осигурителното законодателство в рамките на функциите и правомощията на агенцията чрез издаване на брошура, бюлетин или по друг подходящ начин. В случая въпросите се поставят не от земеделския стопанин, който е данъчно задълженото лице, а от друго лице и в този смисъл запитването е насочено към проучване становището на НАП относно данъчните ефекти в представена хипотетична фактическа обстановка. С оглед на това то има характеристиките на искане за правна консултация, което е извън правомощията на изпълнителния директор на НАП.
В тази връзка Ви уведомявам, че изразявам само принципно становище по поставените от Вас въпроси. Възможно е факти и обстоятелства, които могат да бъдат уточнени единствено в рамките на производство по извършване на проверка или ревизия по реда на ДОПК на данъчно задълженото лице, при което ще се реализират данъчните ефекти, да дават основание за данъчно третиране, различно от изложеното по-долу:
На основание чл. 48, ал. 6 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се преотстъпва в размер до 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски стопани, за годишната данъчна основа от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция при условията на ЗКПО за преотстъпване на корпоративен данък, под формата на данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски стопани. Съгласно чл. 189б, ал. 2 от ЗКПО корпоративният данък (в случая данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като ЕТ) се преотстъпва, когато едновременно са изпълнени условията по т. 1 – 9 от посочената разпоредба. Едно от тези условия, регламентирано в т. 3 от ал. 2 на чл. 189б от ЗКПО, е дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция да продължи да се осъществява за период от поне три години след годината на преотстъпване. Това обстоятелство се декларира всяка година до изтичане на тригодишния срок с годишната данъчна декларация.
В описания от Вас случай ЕТ, регистриран като земеделски стопанин, няма да отговаря на посоченото условие, тъй като дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция ще се извършва от друго лице – търговско дружество, което е придобило предприятието на ЕТ, освен ако и след продажбата на предприятието си ЕТ остане да съществува и продължи да извършва дейност по чл. 189б, ал. 1 от ЗКПО поне в рамките на изискуемия тригодишен период след годината на преотстъпването. В случай че ЕТ бъде заличен е очевидно, че това условие не може да бъде изпълнено.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар