прилагане на чл.29, ал.3 от отменения Закон за облагане доходите на физическите лица /ЗОДФЛ/ в сила до 31.12.2006 г.

Чл.29, ал.3; чл.38, ал.4 от ЗОДФЛ
ЗЗО Чл.40, ал.1 от ЗЗО
КСО Чл.6, ал.10 от КСО
Относно: прилагане на чл.29, ал.3 от отменения Закон за облагане доходите на физическите лица /ЗОДФЛ/ в сила до 31.12.2006 г.
Уважаеми г-н,
По повод Ваше писмено запитване с вх.№ , Дирекция „ОУИ” гр.Бургас Ви уведомява за следното:
Според фактите в запитването физическо лице за периода от 2003 г. до 2006 г. е подавало годишни данъчни декларации /ГДД/ в които е декларирало облагаем доход от трудови правоотношения и извършване на услуги с личен труд и не е ползвало данъчно облекчение по реда на чл.29, ал.3 от ЗОДФЛ/отм./.
По ЗОДФЛ/отм./:
Съгласно чл.29, ал.3 от ЗОДФЛ/отм./, данъчната основаза облагане на доходите на лицата с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто се определя, като полученият облагаем доход се намалява с двойния размер на необлагаемия месечен, съответногодишен, минимум.
При наличието на влязло в сила експертно решение на ТЕЛК / НЕЛК с призната намалена работоспособностот 50 до 100 на сто, е налице право на данъчно облекчение по реда на чл.29, ал.3 от ЗОДФЛ и същото е приложимоза данъчнитегодини попадащи в срока на решението/а, т.е. независимо от датата на настъпване или прекратяване на инвалидността.
Лицатаполагащи труд по трудово правоотношение могат да ползват посоченото данъчно облекчение, чрез работодателя, акому предоставяткопие от валидно експертно решение на ТЕЛК, респективноНЕЛК. Когато за лице, работещо по трудово правоотношение настъпи намаление на работоспособността, удостоверено по съответния ред, засъответната година, при определянето на данъка по чл.38 ал.1 от ЗОДФЛ/отм./, намалението по чл.29 ал.3 /двойния размер на необлагаемия месечен минимум/ се ползва за месеците, през които е налице състоянието на инвалидност. В изпълнение на чл.38 ал.4 от ЗОДФЛ/отм./, работодателят преизчислява окончателно данъка върху доходите по глава седма на годишна база до 31.01. на следващата данъчна година. В годишен аспект, при определяне на данъчната основа за общия годишен доход във връзка с облагането по таблицата към чл.35, ал.1 от ЗОДФЛ/отм./, намалението по чл.29, ал.3 /двойния размер на необлагаемия годишен минимум на доход/ се ползва независимо от факта, че срокът на инвалидността е настъпил/прекратен презгодината.
В случаите, когато правото на данъчно облекчение по чл. 29, ал. 3 от ЗОДФЛ, за съответната година не е упражнено чрез работодателя, може да се упражни с подаване на годишна данъчна декларация по чл.41 от ЗОДФЛ/отм./ и по реда на чл. 129, ал. 1 от глава ХVІ наДанъчно осигурителният процесуален кодекс/ДОПК/.
Във Вашият случай влязло в сила е ЕР на НЕЛК № 244/14.05.2007 г. /обжалвано е ЕР №28 от 09.01.2003 г. на ТЕЛК/, съгласно което датата на инвалидността е 25.03.2002 г. и срокът на инвалидността е до 01.01.2004 г., за една година. Съгласно действащата ал.2 на чл.64 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС №99/31.05.2005 г. /Обн.,ДВ.бр.47 от 07.06.2005 г./, крайната дата на срока на инвалидизиране е 1-во число на месеца, през който е било извършено освидетелстването. Следователно, лицето има право да ползва данъчното облекчение по реда на чл.29, ал.3 от ЗОДФЛ/отм./, както за 2003г., така и за 2004 г., поради факта, че срокът на инвалидността е до 01.01.2004 г. и това е крайната дата на този срок.
За 2005 и 2006 години, лицето няма и не е представило валидно експертно решение на ТЕЛК, респективноНЕЛК и няма основание за прилагане на данъчното облекчение по чл.29, ал.3 от ЗОДФЛ/отм./.
По ЗЗО :
Доходите, върху които се изчисляват здравноосигурителните вноскизаразличнитевидове осигурени лица се определя в чл.40 от Закона за здравно осигуряване.
Съгласно чл.40,ал.1,т.1 от ЗЗО, здравноосигурителната вноска за лица получаващи доход от трудово правоотношениесе внася върху дохода, върху който се внасят вноски за държавно обществено осигуряване, определен съгласно КСО.
В случая задълженото лице в качеството на регистрирано катоупражняващо свободна професия, на основание чл.40,ал.1,т.2 от Закона за здравното осигуряванеподлежи на осигуряване върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния размер на осигурителния доход за тези самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване,и годишно върху доходитеот дейносттаи доходите по т.3, съгласносправкатакъм данъчната декларация по редана чл.6,ал.8 от КСО.
Освен това лицето като пенсионер / видно от представените копия на разпореждане/ е осигурен за сметка на републиканския бюджет- чл. 40, ал.1, т. 4 от ЗЗО според който за пенсионерите вноскитеса върхуразмерът на пенсията или сборът от пенсии, без добавките към тях и се внасятза сметка на републиканския бюджет.
Съгласно ЗЗО чл.40, ал.1,т.6 – за лица, получаващи доходи на различни основания, посочени в т.1,2,3,4 и 5, вноските се внасят върху сбора от осигурителните доходи по реда за съответния вид доход и в поредността по чл. 6, ал. 10отКСО.
Лицето попада в разпоредбата на чл.40,ал.1, т.6 от ЗЗО- получава доходи на основание т.1 /трудов договор/, т.2 /свободна професия/ и т.4 /пенсионер/ .
За лицата по ал.1,т.6 от горецитираната разпоредба вноските се внасят върху сбора от осигурителните доходи по реда, предвиден за съответния вид доход, но върхуне повече от максималния размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване./чл.40,ал.7 от ЗЗО/
ДИРЕКТОР „ОУИ” – БУРГАС:……………….
/ Р. ДУЛЕВА /’

Оценете статията

Вашият коментар