Приложението на чл.24, ал.2, т.3 от ЗДДФЛ и чл.1, ал.7, т.4 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски

2348-2/28.10.2009
ЗДДФЛ ,чл.24, ал.2, т.3
НАЕВД, чл.1, ал.7, т.4
Относно:Приложението на чл.24, ал.2, т.3 от ЗДДФЛ и чл.1, ал.7, т.4 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски
Отправили сте писмено запитванедоЦУ на НАП, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр. Варна и заведено с вх. № ……….2009.
В запитването описвате следната фактическа обстановка:
Във вътрешните правила за работната заплата на СОУ”……….в началото на новата учебна година 2009/2010 г. възнамерявате да включите текст, че за всяка учебна година еднократно към трудовите възнаграждения се предоставят средства за работно и представително облекло на педагогическия и непедагогическия персонал в размер на не по-малко от една минимална работна заплата за страната, като конкретния размер на средствата щесе определя със заповедна директора на училището през месеца, в който същите ще бъдат включени към трудовите възнаграждения на персонала.
Поставяте въпросите:
1. Вътрешните правила за работната заплата и заповедите на директора могат ли да считат за нормативни актове по смисъла на чл.24, ал.2, т.3 от ЗДДФЛ ичл.1, ал.7, т.4 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски ?
2. Паричните средства, предоставени за закупуване на работно и представително облекло към работните заплати на персонала подлежат ли на облагане с ДОД и върху тях дължат ли се осигурителни вноски?
Общите правилаза издаване и прилагане на нормативните актове сарегламентирани в Закона за нормативните актове /обн.ДВ. бр.27/73 г…, посл.изм. ДВ. Бр.46/2007 г./. Нормативният акт съдържа общи правила за поведение, които се прилагат към индивидуално неопределен кръг субекти, има нееднократно действие и се издава или приема от компетентен държавен орган, определен от конституцията или закон /чл.1аи чл.2 от ЗНА/. Нормативни актовепо силата на цитирания закон са кодексите, законите, правилници, наредби, инструкции и разпореждания.Законова уредбаотносноиздаването на подзаконови нормативни административни актове се съдържа ив дял втори, глава пета,раздел ІІІ на АПК. Нормативни актове от по- висока степен са кодексите и законите.Подзаконовите нормативни актове са правилници, наредби, инструкции, които се приемат с постановления на Министерския съвет.Постановления на МС се издават и когато следва да бъдат уреденисъобразно законите неуредени от тях обществени отношения в областта на неговата изпълнителна и разпоредителна дейност.
Нормативният акт трябва да съответства на конституцията и на нормативните актове от по-висока степен.
Съгласно чл.24, ал.2, т.3 от ЗДДФЛ в облагаемият доход от трудови правоотношения не се включват стойността на работното, униформеното и представително облекло, предоставени при условия и по ред, предвидени в нормативен акт.
Относно осигурителните вноски по силата на чл.1 , ал.7, т. 4 отНаредбата за елементитена възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски не се начисляват и внасят такива акопосоченото облекло е предоставенопри условия и по ред определени в нормативен акт.
Нормативното основание за предоставяне на работно, униформено и представително облекло за лицата които са в трудови правоотношения е вчл.296, ал.1 от Кодекса на труда. Работодателят осигурява на работниците и служителите безплатно работно и униформено облекло при условия и по ред, установени от Министерски съвет или в колективния трудов договор.
На основание на посочената разпоредба еприета с Постановление №72 на Министерски съвет от 30.12.1986 г. Наредба за безплатно работно и униформено облекло/обн.ДВ бр.8/1987, изм.ДВ.бр.38/1990 г./
Съгласно чл.7 от посочената наредба работното облекло се осигурява на работниците от предприятията на материалната и извънматериалната сфера, когато условията на работа налагат да се запази личното им облекло.Управителните съвети на фирмите и колективните органи за управление на другите организации определят списъците на работниците по длъжности и професии, които имат право на безплатно работно облекло, както вида, модела, материята цвета, отличителните знаци и срока за износването му. Облеклото се дава в готов вид, означава се със знака на предприятието и се ползва само през работно време . Административното ръководство осигурява необходимите помещенияза съхраняване на работното облекло, като изпирането и възстановяването му е за сметка на предприятието. Съгласно чл.3 от наредбата работното облекло е инвентар на предприятието и се отчита като стоково материална ценност, малоценен и малотраен актив и при прекратяване на трудовото правоотношение по силата на чл.15 работниците връщат на предприятието зачисленото им работно облекло. Ако облеклото не бъде върнато същите заплащат стойността за срока на доизносването му. Следва да се има предвид, че дори да са спазени изискванията на наредбата, това обстоятелство не прави облеклото автоматично работно, ако то има характер налично облекло/ Решение на ВАС№625/21.01.2005 г. по адм.д.№5023/2004 г./.
Относно представителното облекло наредбата в чл.16, ал.2 предвижда , на работниците, които служебно участват в международни или вътрешни панаири или изложби да се осигури представително облекло, ако извършваната работа налага това, като след завършване на мероприятието работниците могат да го закупят с 30 на сто намаление.
Вътрешните правила за работната заплата и заповедта на директора на училището не са нормативни актове, поради което ако облеклото не е предоставено по реда на чл.296 от Кодекса на труда илив друг нормативен акт, уреждащобществените отношения свързани с образованието, не е предвидено, че на заетия персонал в училищата се изплащат суми за облекло, то същите ще бъдат облагаем доход за лицатаивърху тях ще се дължат осигурителни вноски.

Вх.№ 2_2348 от 28.10.2009 Отг. ОУИ Варна  |  2348-2_09_OZ_02_02

Оценете статията

Вашият коментар