прилагане на чл. 4 и чл. 5 от ЗДДФЛ

3_1340/24.03.2009г.
ЗДДФЛ, чл. 4
ЗДДФЛ, чл. 5
ЗДДФЛ, чл. 50
Относно: прилагане на чл. 4 и чл. 5 от ЗДДФЛ
Според изложеното в запитването, през 2008г. физическо лице е получило доходи от отдаване под наем на жилище, находящо се в гр.В. През същия период лицето е било временно в Австрия.
Поставени са следните въпроси:
1. Кои са критериите в Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ за определяне на дадено лице за местно за целите на закона?
2. Коя разпоредба от закона регламентира статута на чуждестранните лица?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ, бр.95 от 24 ноември 2006г., в сила от 01.01.2007г., в редакцията му през 2008г.) изразяваме следното становище:
Определящо значение за данъчното облагане на физическите лица според българското законодателство и в частност ЗДДФЛ има дефинирането им като местни или като чуждестранни за данъчни цели.
Местно физическо лице по смисъла на чл. 4 от ЗДДФЛ без оглед на гражданството, е лице,което отговаря поне на един от следните критерии:
1. има постоянен адрес в България. Това е постоянният адрес на лицето по смисъла на Закона за гражданската регистрация (чл.93 от ЗГР), който е вписан в българските документи за самоличност. Съгласно §1, т. 3 от Закона за българските документи за самоличност „постоянен адрес” е адресът в населеното място на територията на РБългария, където гражданинът е вписан в регистъра на населението, или
2. пребивава на територията на България повече от 183 дни през всеки 12-месечен период. Лицето се смята за местно за годината, през която пребиваването надхвърля 183 дни. Денят на излизане и денят на влизане в страната се смятат поотделно за дни на пребиваване в страната. Не се смята за пребиваване в България периодът на престой единствено с цел обучение или медицинско лечение, или
3. изпратено е в чужбина от българската държава, от нейни органи и/или организации, от български предприятия, и членовете на неговото семейство, или
4. центърът на жизнени интереси на лицето се намира в България. Центърът на жизнени интереси е в България, когато интересите на лицето са тясно свързани със страната. Това е допълнителен критерий, при който се вземат предвид семейството, собствеността, мястото, от което собствеността се управлява, мястото, от което лицето осъществява трудова, професионална или стопанска дейност.
Съгласно чл. 5 от ЗДДФЛ чуждестранни физически лица са лицата, които не са местни лица по смисъла на чл. 4 от същия закон. Освен това не е местно физическо лице лицето, което има постоянен адрес в България , но центърът на жизнените му интереси не се намира в страната /чл.4, ал.5 от ЗДДФЛ/.
Дефинирането на едно физическо лице като местно или като чуждестранно е от първостепенно значение за определяне на данъчните му задължения. Местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в РБългария и в чужбина, а чуждестранните физически лица само за придобити доходи от източници в РБългария /чл.6 и чл.7 от ЗДДФЛ/.
В запитването е посочено, че през 2008г. лицето е получило доходи от отдаване под наем на жилище в РБългария като през същия период е пребивало временно в Австрия. При положение, че физическото лице е местно по смисъла на ЗДДФЛ, то същото ще бъде носител на задължението за данъци както за придобитите доходи от наем, така и за придобити доходи от източник в чужбина /Австрия/ като е задължено да декларира получените доходи в страната и в чужбина в годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ /образец 2001а/. В случай, чезадълженото лице се квалифицира като чуждестранно физическо лице, то следва да подаде годишна данъчна декларация по реда на чл.50 от ЗДДФЛ /образец 2001/ за придобитите доходи от наем. Срокът за подаване на декларацията, както и за внасяне на дължимия данък върху общата годишна данъчна основа е 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода. Следователно за доходи, придобити през 2008 г., срокът за подаване на декларацията, съответно за внасянето на дължимия данък е 30 април 2009 г.

Оценете статията

Вашият коментар