здравно осигуряване на докторант, работещ по трудов договор през периода на разрешен неплатен отпуск

3_ 2050/12.07.2010 г.
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „б”
ЗЗО, чл. 40, ал. 3, т. 2
Относно: здравно осигуряване на докторант, работещ по трудов договор през периода на разрешен неплатен отпуск
Постъпило е писмено запитване във връзка с приложението на осигурителното законодателство.
Според изложеното в същото във университет „…………….” работи лицето ….. …………. с ЕГН ………., на когото е разрешено ползването на неплатен отпуск по негова лична молба за периода от 01.04.2009 г. до 31.03.2012 г. Същият е назначен на работа на основание чл. 68, ал. 1, т. 4 от КТ. За тригодишния период лицето е зачислено като докторант редовна форма на обучение към Педагогически факултет. След проведен допълнителен разговор е уточнено, че докторантурата е държавна поръчка. Към момента на записването лицето има навършени 25 години и 8 месеца. Във връзка с това се поставя въпроса как следва да се осигурява здравно лицето, като докторант от университета или по трудов договор като служител на същия университет в неплатен отпуск?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр.70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 49/2010 г.) изразяваме следното становище:
Работодателят осигурява работника или служителя на основание чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО до момента на прекратяване на трудовото правоотношение с него. Дали ще се внася и в какъв размер здравна вноска за периода на отсъствие на лицето при положение, че трудовият договор не е прекратен, зависи от това как ще се оформят документално отношенията между страните по същия договор.
Когато период на отсъствие е оформен като неплатен отпуск, следва да се приложи чл. 40, ал.1, т. 1, б. „б” от ЗЗО (в сила от 01.01.2005г.). Съгласно посочената разпоредба за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската (за 2009г. и 2010г. в размер 8 на сто) се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година (за 2009г. – 130 лв., за 2010г. – 210 лв.). Вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице, когато неплатеният отпуск е по негово желание. Същата се внася чрез съответното предприятие или организация до края на месеца, следващ този, за който се отнася.
В чл. 40, ал. 3, т. 2 от ЗЗО е указано как се осигуряват здравно студентите и докторантите. Съгласно тази разпоредба студентите редовно обучение във висшите училища до навършване на 26-годишна възраст и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка без оглед на възрастта се осигуряват за сметка на републиканския бюджет, ако не са осигурени по ал. 1 на същия член.
Във връзка с гореизложеното и с оглед на конкретното запитване следва да се обобщи, че основание за здравно осигуряване на лицето е неплатеният отпуск по трудовото правоотношение. След като неплатеният отпуск е разрешен по негова молба, то здравноосигурителните вноски са за негова сметка и следва да се внасят чрез университета като негов служител, тъй като същият не получава възнаграждение, от което те да бъдат удържани. В случая основанието за осигуряване на лицето по чл. 40, ал. 1 от ЗЗО изключва приложимостта на реда, разписан в чл. 40, ал. 3, т. 2 на същия закон.
Съгласно чл. 5, ал. 4, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурителите предоставят в НАП данни за осигурените при тях лица. В случая университетът в качеството на осигурител следва да подава Декларация обр. 1 за лицето с данни за здравното осигуряване за периода на неплатен отпуск. Същата се подава за всеки календарен месец не по-късно от деня, следващ деня на възникване на последното задължение за внасяне на осигурителните вноски за този месец.

Оценете статията

Вашият коментар