Прилагане на ЗДДФЛ и ЗЗО

Относно: Прилагане на ЗДДФЛ и ЗЗО
Във връзка с постъпило запитване вх. № ……03.04.2014г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, Ви уведомяваме:
Запитването е зададено от две лица едновременно и в него се посочва следното:
През 2013г. е продаден мотопед, който е притежаван около 30 години.
През 2014г. е продаден имот – съставляващ земя и сграда, който е притежаван от 19 години. Продажбата е реализирана като за пазарна цена е приета данъчната оценка.
Предстои продажба на наследствени имоти, които са общо притежание с други собственици.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли да се подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013г. и 2014г. и дължи ли се данък?
2.Лице с диагноза злокачествено онкологично заболяване следва ли да внася здравни осигуровки?
Предвид посочена в запитването информация и съобразявайки относимата правна уредба за 2013г. и 2014г., изразявам следното становище:
Съгласно чл. 12 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
По първи въпрос:
Необлагаемите доходи са изброени изчерпателно в чл. 13 от ЗДДФЛ. С разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 2, буква „а“ от законае определено, че не са облагаеми доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година.
Видно от предоставената със запитването информация движимото имущество /мотопед/ е притежавано повече от една година. Следователно на основание посочената разпоредбаполученият доход не подлежи на облагане с данък. Същият не следва да се посочва в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ като се вземе предвид разпоредбата на чл. 52, ал. 1, т. 3 от закона, съгласно която не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само необлагаеми доходи.
По втори въпрос:
Относно извършената в началото на 2014г. продажба на имот състоящ се от земя и сграда въпреки, че в запитването не е посочено дали същият е жилищен имот или не е, следва да се вземат предвид разпоредбите на чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ. Съгласно буквите „а“ и „б“ от посочената разпоредба не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.
В писмото, с което е поставено запитването е посочено, че имота е притежаван повече от пет години. При спазване на разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 1 от закона доходът от продадения в началото на 2014г. имот не подлежи на облагане с данък и на основание чл. 52, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ не следва да се посочва в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
По трети въпрос:
Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт не са облагаеми. Тъй като тези доходи са посочени в групата на необлагаемите за тях също е в сила нормата на чл. 52, ал. 1, т. 3 от закона, съгласно която не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само необлагаеми доходи.
Като взех предвид посочените законови норми и представената в запитването информация изразявам становище, че доходите, за които са поставени въпросите са необлагаеми. При условие, че лицата имат само тези доходи, те не са задължени да подават годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
По четвърти въпрос:
Здравното осигуряване в Република България се основава на принципите на задължително участие при набирането на вноските и солидарност на осигурените при ползването на набраните средства.
На основание чл. 33 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1) всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;
2) българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България.
Здравноосигурителната вноска на осигуреното лице се определя ежегодно със Закона за бюджета на НЗОК, като за периода след 31.12.2008 г. размерът й е 8 на сто. Доходите, върху които се дължат здравноосигурителните вноски, сроковете и редът за внасянето им по групи осигурени лица, са уредени в чл. 40 от ЗЗО.
В чл. 40, ал. 1 от ЗЗО са обхванати лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване на основание упражняване на трудова дейност (по чл. 4 и чл. 4а от КСО) и получаване на доходи (пенсии, обезщетения за безработица, по болест и майчинство и др.)
В чл. 40, ал. 2 и ал. 3 от ЗЗО са изредени други категории лица, които нямат доходи и чиито здравноосигурителни вноски се заплащат от държавния бюджет (ученици, студенти, лица, които получават социални помощи и др.).
Лицата, които не подлежат на осигуряване по чл. 40, ал. 1, 2 и 3 от ЗЗО, се осигуряват сами по реда на чл. 40, ал. 5 от закона. Те внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация, като окончателните осигурителни вноски се внасят в срока за нейното подаване.
Здравноосигурителните права на лицата, които са длъжни да внасят осигурителни вноски за своя сметка, се прекъсват, в случай че лицата не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 36 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ. Лицата с прекъснати здравноосигурителни права заплащат оказаната им медицинска помощ (чл. 109, ал. 1 от ЗЗО).
При направената справка в информацонната система на НАП се установи, че към настоящия момент дъщеря Ви ……………., е с непрекъснати здравноосигурителни права. Здравноосигурителният й статус е формиран въз основа на заплатените от нея здравноосигурителни вноски по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО.
Предвид горецитираните разпоредби, тя подлежи на задължително здравно осигуряване и за периода след регистрацията й в лечебно заведение.’

Оценете статията

Вашият коментар