прилагане на ЗДДС.

В Дирекция ”ОДОП” – ……………. постъпи писмено запитване с вх. № ………/28.11.2013 г., относно прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството е регистрирано по ЗДДС. Предметът на дейност е извършване на електромонтажи, електроизграждане, строителство на сгради, съоръжения, специализирани строителни дейности. През 2013 г. е сключен договор за извършване на услуга, която се заплаща при извършване на дейностите и след съставяне на акт обр. 19, като задължение на подизпълнителя е представянето на всички необходими документи по Наредба № 3 на ЗУТ.
В договора е записано, че в 7-дневен срок от подписване на същия, възложителят се задължава да изплати на подизпълнителя /“ЕЕ“ ЕООД/ авансово плащане в размер на сума Х, като авансът се приспада пропорционално в размер на 3% от всяка междинно актуване сума по акт обр.19 до пълното му възстановяване. В договора е записано, че плащането на аванса се извършва по банков път срещу издадена данъчна фактура. Дружеството издава фактура за авансовото плащане в деня на подписване на договора /12.03.2013 г./, с очакване той да бъде заплатен в 7-дневния срок посочен в договора. Авансовото плащане не е заплатено до този момент, като фактурата е включена в дневника за продажби от страна на “ЕЕ“ ЕООД /за м.март/, но не и от получателя. Те отказват да заплатят посочената сума без основание.
След изпълнение на част от дейностите по договора е подписан протокол обр. 19 между двете фирми за извършените дейности, но все още не са подготвени всички протоколи по Наредба № 3, които се изискват от възложителя, т.к. чакат се изпитвания на вложените материали /проби на вложения бетон/, както и приемане на изпълнените дейности от инженера на обекта, без които не могат да бъдат издадени протоколите. Възложителят не желае да приеме фактурата докато не се изпълнят горните условия. В договора е записано, че страните се договарят да приемат актовете в 5 дневен срок от датата на внасянето им.
Зададени са следните въпроси:
1. Кога възниква данъчното събитие – на датата на приемане на акт обр. 19 или след изготвяне на всички документи, изисквани от възложителя?
2. Задължено ли е “ЕЕ“ ЕООД да издаде фактура в 5 дневен срок от внасяне на протоколите, при положение, че възложителят не ги е подписал, но не е и възразил срещу тях?
3. При отказ за приемане на фактурата как трябва да действа “ЕЕ“ ЕООД – да я анулира или да издаде кредитно известие?
4. Подлежи ли в такъв случай на санкция за неспазване на срока за издаване на фактура съгласно чл. 113, ал. 4 от ЗДДС?
5. Кога възниква данъчното събитие за дружеството получател на авансовото плащане – с подписването на договора или при получаване на авансовото плащане?
6. Как следва да постъпи дружеството за възстановяване на заплатеното ДДС, при неполучаване на аванса?
7. При връщане на авансовата фактура има ли основание дружеството да издаде кредитно известие към фактурата за аванс или трябва тя да бъде анулирана?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи и втори въпрос: В чл. 25, ал. 2 от ЗДДС е посочено общото правило за определяне на данъчното събитие, а именно, данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. В този случай предвид разпоредбата на чл. 12, ал. 1 от ППЗДДС, услугата се счита за извършена на датата, на която възникнат условията да бъде признат приходът от нея, съгласно Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти.
Изключение от това правило се съдържа в чл. 25, ал. 4 от ЗДДС, съгласно който при доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. Когато по договор за доставка на услуга, същата е свързана с изпълнението на отделни етапи, които се приемат от получателя по доставката, за всеки етап на завършеност на услугата възниква данъчно събитие, данъкът за което става изискуем на датата на приемане на съответния етап, като тази дата се удостоверява с приемно-предавателен протокол, подписан от доставчика и получателя /чл.12, ал. 2 от ППЗДДС/.
На основание чл. 25, ал. 6, т. 1 от ЗДДС, на датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4, данъкът става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли, като издаде фактура не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката предвид чл. 113, ал. 4 от закона.
На основание чл. 12, ал. 2 от ППЗДДС във връзка с чл. 25, ал. 4 от ЗДДС, на датата на приемане на съответния етап от строителството, удостоверено с приемно-предавателен протокол, подписан от Вас /в качеството на доставчик/ и получателя, възниква данъчното събитие, данъкът за което става изискуем. Не по-късно от 5 дни от датата на подписване на приемно-предавателен протокол за приемане на съответния етап от строителството следва да издадете фактура на основание чл. 113, ал. 4 от ЗДДС.
Трети въпрос: Чл. 115, ал. 1 от ЗДДС урежда случаите, при които доставчикътиздава известия, а именно при изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура.
От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че не са налице обстоятелства, при които да сте задължени да издавате кредитно известие, а именно – доставката не е развалена, както и не е намалена данъчната основа на същата, т.е. нормата на чл. 115, ал. 1 от ЗДДС е неприложима.
В изречение второ на чл. 116, ал. 1 от ЗДДС е предвидено, че погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови. Съгласно чл. 116, ал. 3 от ЗДДС, за погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен.
Видно от горецитираните разпоредби, както и от отговора по първи и втори въпрос, не възниква основание за анулиране на данъчния документ – фактура, когато същата е издадена във връзка с възникнало данъчно събитие.
Четвърти въпрос: В ЗДДС са предвидени административно-наказателни разпоредби, в случаите, при които данъчнозадължените лица, респективно регистрираните по закона лица не изпълняват конкретни разпоредби.
Когато регистрирано лице е длъжно да начисли данък, но не го начисли в предвидените в ЗДДС срокове, същото подлежи на санкция по чл. 180 от с.з. Съгласно ал. 1 на цитираната правна норма, регистрирано лице, което, като е длъжно, не начисли данък в предвидените в този закон срокове, се наказва с имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер на неначисления данък, но не по-малко от 500 лв. В по-малък размер е имуществената санкция, когато регистрираното лице е начислило данъка в периода, следващ периода, през който данъкът е следвало да бъде начислен. В този случай е приложим чл. 180, ал. 3 от ЗДДС.
Санкция е въведена и за нарушения, при които регистрирано лице, не издаде данъчен документ. Съгласно чл. 182, ал. 1 от ЗДДС, регистрирано лице, което не издаде данъчен документ или не отрази издадения или получения данъчен документ в отчетните регистри за съответния данъчен период, което води до определяне на данъка в по-малък размер, се наказва с имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер на определения в по-малък размер данък, но не по-малко от 1000 лв. В по-малък размер е имуществената санкция, ако регистрираното лице е издало или отразило данъчния документ в периода, следващ данъчния период, в който документът е следвало да бъде издаден или отразен, предвид ал. 2 на посочената правна норма.
Ако попадате в посочените по-горе хипотези – неначисляване на данък в предвидените в ЗДДС срокове или неиздаване на данъчен документ, ще бъдете санкционирани с имуществена санкция в посочените по-горе размери.
Пети, шести и седми въпрос: Съгласно разпоредбата на чл. 113, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице – доставчик е длъжно да издаде фактура за извършена от него доставка на стока или услуга или при получено авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол. Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане- не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането предвид разпоредбата на чл.113, ал.4 от закона.
Съгласно чл. 25, ал. 7 от ЗДДС, когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. В тези случаи се приема, че данъкът е включен в размера на извършеното плащане.
От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че сте издали фактура за авансово плащате на 12.03.2013 г., но до момента не сте получили такова, поради което чл. 25, ал. 7 от ЗДДС е неприложим.
Така издадената от Вас фактура /за авансово плащане/ следва да бъде анулирана по реда на чл. 116 от ЗДДС, тъй като не са налице основанията посочени в чл. 115 от ЗДДС за издаване на кредитно известие. Редът за анулирането на тези фактури, отразени в отчетните регистри на доставчика и получателя, е регламентиран с чл. 116, ал. 4 от ЗДДС. Тази норма предвижда съставяне на протокол – за всяка от страните, който съдържа определени реквизити, а именно:
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Когато се анулира документ /фактура или известие към фактура/ след периода, в който е издаден, той се включва във файла „“PRODAGBI.TXT““ на издателя /“ЕЕ“ ЕООД/, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак. Протоколът по чл. 116, ал. 4 от ЗДДС не се отразява в отчетните регистри по ЗДДС на доставчика /“ЕЕ“ ЕООД/.

Scroll to Top