Прилагане на ЗДДС.

Относно: Прилагане на ЗДДС.
В Дирекция ”ОУИ” – ……… постъпи писмено запитване с вх. № ………../19.04.2011 г., относно прилагане на ЗДДС във връзка със сключен комисионен договор.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството е регистрирано по ЗДДС с предмет на дейност – строителство на жилищни и нежилищни кооперации, СМР и посреднически услуги. На 10.12.2007 г. е сключен комисионен договор, съгласно който дружеството е посредник и приема да извършва посредничество при сключване на сделки за покупко-продажба на недвижими имоти. В част III, чл. 4 от договора са описани правата и задълженията на посредника, които включват проучване на пазара във връзка със сключване на сделките по чл. 1, ал. 1 от същия, провеждане на предварителни преговори с контрагентите, като ги запознава с обичайните условия по предлаганата сделка, организиране на преговори за сключване на конкретни сделки. В ал. 2 от договора е предвидено, че дружеството в качеството си на посредник има право да получава плащания от трети лица, които плащания представляват депозит. Този депозит ще бъде платен на възложителят, като възложителя се задължава да издаде фактура в 5 дневен срок от получаване на сумата на лице, посочено от посредника, което лице е крайният купувач по сделката. В ал. 4 е уговорено и задължението на Възложителя да изплати възнаграждение на посредника и съответно да бъде издадена фактура с включен ДДС.
Зададени са следните въпроси:
1.Във връзка с чл. 1 от договора за посредничество, следва ли да се издаде фактура с включен ДДС?
2. При условие, че не следва да се издаде фактура, какъв първичен счетоводен документ следва да се издаде и необходимо ли е да бъде отразен в дневника за продажби за съответния период и в справката-декларация?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Предварителните плащания /задатък, капаро, отметнина, предплата, пишманлък и др./, извършени във връзка с бъдещи доставки, имат различни облигационно-правни функции. Те имат потвърдителна, гаранционна и обезщетително-наказателна функция. Независимо от тези облигационно-правни функции, предварителните плащания, разгледани в данъчно-правен аспект, обичайно имат и характер на частично авансово плащане. Същите обуславят изискуемост на данъка, в случай, че доставката, по повод на която е платен, е облагаема.
Само при условие, че предварителното плащане е преведено по доверителна сметка под специален режим /“ескроу сметка“/ не следва да се приема, че за същото е налице авансово плащане, тъй като паричната сума – предплата, не Ви е предоставена по начин, при който фирмата да може да се разпорежда с нея.
Извършеното към Вас като посредник плащане, което не е по сметка под специален режим, следва да се третира като авансово плащане, получено за извършена облагаема доставка – посредническа услуга с получател – продавача на недвижимия имот.
На основание предложение първо на чл. 25, ал. 7 от ЗДДС, когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането /за размера на плащането/, с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка.
Съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.
По смисъла на чл. 113, ал. 4 от ЗДДС, фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
Предвид факта, че сте регистрирано по ЗДДС лице, на основание чл. 25, ал. 7 от ЗДДС за полученото от Вас плащане възниква изискуемост на данъка на датата на получаване на плащането и задължение за издаване на фактура, съгласно чл. 113, ал. 4 от закона.
На основание чл. 124, ал. 2 от ЗДДС, издадените от Вас фактури за получени авансови плащания следва да бъдат отразени в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.

Оценете статията

Вашият коментар