прилагане на ЗДДС.

В Дирекция ”ОДОП” – ………. постъпи писмено запитване с вх. № …………./19.04.2013 г., относно прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: На 22.12.2011 г. с нотариален акт е учредено право на строеж. Дружеството продава право на строеж в новострояща се сграда. В нотариалния акт е вписано, че остатъкът от цената на правото на строеж в размер на 50 000 лв. се дължи на продавача в срок до 31.01.2013 г., но не по-късно от издаването на акт обр. 15 за сградата.
Зададен е следният въпрос: При получаване на остатъка от продажната цена на правото на строеж, дружеството следва ли да начисли ДДС, при условие, че на 22.12.2011 г. правото на строеж е учредено?
В отговор на поставеният от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Общото правило за определяне момента н а възникване на данъчното събитие се съдържа в чл. 25, ал. 2 от ЗДДС. Съгласно цитираната правна норма, данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. Изключение от това правило се съдържа в чл. 25, ал. 4 от ЗДДС – при доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.
От изложената в запитването фактическа обстановка и от приложеният нотариален акт е видно, че на 22.12.2011 г. дружеството продава право на строеж, като плащането ще се осъществи на два пъти – при подписване на нотариалния акт и в срок до 31.01.2013 г., но не по-късно от издаването на акт обр. 15 за сградата.
Предвид гореизложеното, на основание чл. 25, ал. 2 от ЗДДС, датата на възникване на данъчното събитие е 22.12.2011 г. – датата на продажба на правото на строеж. Тъй като на датата на възникване на данъчното събитие доставката е освободена, предвид чл. 45, ал. 2 от ЗДДС /в редакцията на закона до 31.12.2011 г./, за дружеството не възниква задължение за начисляване на ДДС при получаване на остатъка от цената във връзка с продаденото право на строеж.
В заключение, обръщаме внимание, че съвкупната преценка на събраните доказателства е от компетентността на органа по приходите при осъществяване на ревизионно производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/. Същият на основание чл. 4 от ДОПК осъществява производството самостоятелно и независимо в рамките на своите функционални компетентности, съобразявайки всички относими факти и обстоятелства.

Оценете статията

Вашият коментар