прилагане на ЗДДС.

В Дирекция „ОДОП“ – ……постъпи писмено запитване с вх. № ………./31.07.2015 г., относно прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружество, регистрирано по ЗДДСще закупи стока от турска фирма без да извършва внос. Тази стока ще бъде продадена на друга турска фирма на територията на Турция. Плащането ще се извърши по банков път. Транспортът е за сметка на турската фирма – клиент на българското дружество.
Зададени са следните въпроси:
1. Има ли право фирмата да извършва такъв вид сделка без внос?
2. С какви документи дружеството да докаже, че сделката е реална и е извършена на територията на Турция?
3. Дължи ли се за доставката ДДС и ако не се дължи на какво основание?
4. В СД по ЗДДС в кои клетки следва да се посочи покупката и продажбата?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: Правата на задължените лица са визирани в чл. 17, ал. 1 от ДОПК. По смисъла на т. 2 и т. 5 от същия член, задължените лица имат право да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им и информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
Зададеният от Вас въпрос има характер на правна консултация, поради което не е в компетентността на НАП изразяване на становище по същата.
Втори въпрос По отношение документирането и доказването на доставките с място на изпълнение извън територията на страната се прилагат общите правила на ЗДДС и ППЗДДС.
На основание на чл. 113, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.
Предвид гореизложеното, за извършената от Вас доставка на стока следва да издадете фактура на основание чл. 113, ал. 1 от ЗДДС.
Трети въпрос: Следва да се има предвид, че съгласно разпоредбите на ЗДДС, за да се определи начина на облагане на доставките на стоки е необходимо правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка.
Съгласно чл. 17, ал.1 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2.
Предвид това и от описаната в запитването фактическа обстановка е видно, че и към момента на придобиването и към момента, в който стоката се продава, същата не се транспортира и при прехвърляне на собствеността се намира на място извън територията на страната, т.е. мястото на изпълнение и на двете доставки е на територията на Турция.
На основание чл. 86, ал. 3 от ЗДДС, не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната. В тази връзка, за Вас не възниква задължение за начисляване на ДДС.
Четвърти въпрос: Съгласно разпоредбата на чл. 124, ал. 4 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1. Предвид текста на чл. 112, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, данъчни документи са издадените фактури по реда на този закон. В този смисъл на основание чл. 125, ал. 1 от закона, за Вас като получател на доставка, не възниква задължение да посочите получената фактури, издадена от доставчика /турска фирма/ за доставката на стоки в дневника за покупки, респективно в справка-декларация, която се съставя въз основа на отчетните регистри по чл. 124.
На основание чл. 124, ал. 2 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени. В тази връзка издадената от Вас фактура следва да намери отражение в колона 23 от дневника за продажбите „ДО на доставки по чл. 69, ал. 2 от ЗДДС, вкл. ДО на доставките при условията на дистанционни продажби с място на изпълнение на територията на друга държава членка“, съответно в клетка 18 от справката-декларация – „Данъчна основа на доставки по чл. 69, ал. 2 от ЗДДС, вкл. данъчна основа на доставките при условията на дистанционни продажби с място на изпълнение на територията на друга държава членка, както и на доставки като посредник в тристранна операция“.

Оценете статията

Вашият коментар